Trwa ładowanie...

Jak samodzielnie obciąć włosy w domu?

 Paula Komendarczuk
03.02.2023 16:20
Jak obciąć włosy w domu? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które nie mogą w najbliższym czasie pójść do fryzjera.
Jak obciąć włosy w domu? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które nie mogą w najbliższym czasie pójść do fryzjera. (gettyimages)

Utknęłaś w domu, salon fryzjerski zamknięty, a ty marzysz o obcięciu włosów? Samodzielne strzyżenie w domu nie musi być złym pomysłem, wystarczy działać według sprawdzonych zasad, dzięki którym w szybki sposób zmienisz fryzurę, zaoszczędzisz czas i pieniądze. Czego potrzebujesz do obcięcia włosów w domu i jak to zrobić krok po kroku?

spis treści

1. Co jest potrzebne do samodzielnego obcięcia włosów w domu?

Podstawą udanego cięcia są nożyczki do włosów, które można kupić w drogerii lub sklepie internetowym za około 20-50 złotych. Tego kroku nie można pominąć, ponieważ nożyczki do użytku domowego uniemożliwiają wykonanie nawet prostego strzyżenia i jednocześnie uszkadzają włosy.

Kolejnymi przydatnymi akcesoriami są:

  • grzebień z wąsko rozstawionymi zębami,
  • lusterko,
  • butelka z atomizerem,
  • klamerki do włosów,
  • gumki do włosów,
  • peleryna fryzjerska lub ręcznik.
Zobacz film: "Włosy jak z żurnala. Za jedyne 2 zł? To możliwe!"

2. Samodzielne obcinanie włosów do ramion

Cięcie do ramion jest najłtawiejsze w przypadku włosów średnich i długich. Ponadto, lekka fryzura o tej długości odejmuje lat i na dobre wpisała się w obowiązujące trendy.

Pierwszym krokiem powinno być zmoczenie włosów, ponieważ na mokrych pasmach o wiele wygodniej się pracuje. Następnie dokładnie rozczesz włosy grzebieniem lub szczotką z wąsko rozstawionymi zębami i zbierz je w kucyk przy linii czoła, pochylając się do przodu.

Podziel włosy na dwie części równej grubości, wydziel kolejne pasmo z przodu, przytrzymaj je między dwoma palcami i zetnij na dowolnej wysokości. Wykonaj strzyżenie pozostałych części, tak by zrównały się z pierwszą skróconą partią.

Rozczesz włosy i ponownie zrób kucyk, aby sprawdzić czy żadne kosmyki nie odstają. Następnie rozpuść włosy i przerzuć je na plecy, sprawdź w lustrze czy dolna linia jest prosta i wykonaj ewentualne poprawki. Pamiętaj, że mokre włosy są nieco dłuższe, a fryzura po wysuszeniu podniesienie się do góry.

Zobacz także:

3. Jak zrobić fryzurę bob w domu?

Bob to jedna z najbardziej popularnych fryzur, która przyciąga spojrzenia. Jest idealnym wyborem dla kobiet, które nie obawiają się skrócenia włosów o więcej niż kilka centymetrów.

Zmocz włosy i dokładnie je rozczesz. Następnie zrób równy przedziałek na środku głowy, a włosy zbierz w kitki po bokach. Kolejne gumki zawiąż na preferowanej wysokości i wykonaj cięcie tuż nad nimi.

Rozpuść pasma i przeczesz je palcami. Nie przejmuj się ewentualnymi nierównościami, ponieważ teraz w łatwy sposób wyrównasz końcówki. Podziel włosy na kilka sekcji, powoli je przeczesuj i przycinaj.

4. Samodzielnie obcinanie włosów na półokrągło

Strzyżenie na półokrągło to dobry sposób na proste cieniowanie i uzyskanie charakterystycznych krótszych pasemek przy twarzy. Tym razem najlepiej pracować na suchych, rozczesanych włosach.

Zrób przedziałek w takim miejscu, w jakim nosisz go na codzień i podziel włosy na dwie partie. Złap pasma i zwiąż je tuż po brodą, a kolejną gumkę umieść na dowolnej wysokości. Zetnij włosy ostrymi nożyczkami, rozpuść je i wykonaj kilka delikatnych cięć trzymając nożyczki pionowo.

5. Samodzielne obcinanie kręconych włosów w domu

Kręcone włosy są prawdziwym wyzwaniem, wymagają szczególnej pielęgnacji oraz stylizacji. Strzyżenie skręconych pasm jest nieco trudniejsze, ale możliwe w domu. Włosy powinny być suche i nie należy ich rozczesywać.

Najlepiej podzielić je na dwie części - górną i dolną. Pierwszą z nich zwiąż na czubku głowy, a dolną partię podziel na dwie. Następnie po kolei łap pasma włosów, przesuwaj po nich palcami i delikatnie ścinaj. Na końcu przejdź do spiętej części i postępuj dokładnie w ten sam sposób.

6. Podcinanie końcówek w domu

Bez względu na długość włosów końcówki warto podcinać regularnie, najlepiej co 2-3 miesiące. Najbardziej popularne są metody przedstawione poniżej.

Cięcie końcówek na prosto:

Ten sposób umożliwia skrócenie fryzury o 1-5 centymetrów. Pierwszym krokiem jest umycie lub zmoczenie włosów, a następnie ich rozczesanie. Włosy można podzielić na dwie partie i związać w kucyki. Innym wariantem jest przełożenie pasm do przodu, przytrzymywanie ich dwoma palcami i delikatne skracanie.

Podcinanie końcówek bez utraty długości:

Metoda polega na skręcaniu cienkich pasm włosów i wycinaniu wystających, rozdwojonych włosków. To rozwiązanie wymagające sporej ilości czasu i cierpliwości, ale umożliwia zachowanie długości włosów, co jest szczególnie ważne w procesie ich zapuszczania.

7. Samodzielne podcinanie grzywki w domu

Grzywkę najlepiej ścinać na umytych i wysuszonych włosów, bo jedynie w takiej formie wiemy ile milimetrów powinnyśmy uciąć. Należy dążyć do linii, którą zrobił fryzjer w czasie ostatniej wizyty.

Lepiej podcinać stopniowo i kilkukrotnie wracać do jednego miejsca niż od razu skrócić za dużo. Na końcu warto delikatnie pocieniować grzywkę, trzymając pionowo nożyczki i wykonując delikatne ruchy.

Cieniowany bob – fryzury, najmodniejsze inspiracje. Komu pasuje i jak go stylizować?
Cieniowany bob – fryzury, najmodniejsze inspiracje. Komu pasuje i jak go stylizować?

Cieniowany bob to fryzura, która w odróżnieniu od klasycznego boba, charakteryzuje się różną długością

przeczytaj artykuł

8. Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Twarz owalna dobrze wygląda niemalże w każdej fryzurze, świetnie sprawdzają się długie fale, krótkie boby, a także równo cięte grzywki. Twarz kwadratowa pozwala na zabawę długością, ale dobrze jeżeli fryzura jest lekko asymetryczna.

Dobrym uczesaniem do tego typu urody będą włosy zebrane do tyłu, a także delikatne, postrzępione grzywki na bok. Twarz pociągła to świetne warunki do klasycznego boba do linii brody. Warto dążyć do jak największej objętości fryzury, a metodą na optyczne skrócenie twarzy jest klasyczna grzywka.

Twarz w kształcie serca najlepiej wygląda w postrzępionych, cieniowanych fryzurach, korzystne są również wszelkiego rodzaju grzywki. Twarz okrągła nie powinna być łączona z grzywkami na całe czoło. Zdecydowanie lepiej będzie komponować się z dłuższymi fryzurami z przedziałkiem na boku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze