Jak przekonać się do nici dentystycznej?
Powiedz szczerze: czy codziennie używasz nici dentystycznej? Jeśli nie zawsze o niej pamiętasz, nie jesteś odosobniona – wiele osób korzysta z tego przydatnego gadżetu tylko od czasu do czasu, a niektórzy w ogóle nie zawracają sobie nią głowy. Jest to duży błąd, ponieważ – jak przekonują dentyści – używanie nici dentystycznej jest ważniejsze od samego szczotkowania zębów, gdy w grę wchodzi zapobieganie paradontozie i utracie zębów. Niestety, większość z nas z łatwością znajduje wymówki, by akurat tego dnia odpuścić sobie czyszczenie zębów nitką. Jakie są najczęstsze wytłumaczenia, by nie stosować nici dentystycznej?
1. Dlaczego niektórzy nie korzystają z nici dentystycznej?
Wiele osób szczerze przyznaje, że nie ma pojęcia, jak zabrać się do czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Jednak w erze internetu taka wymówka brzmi śmiesznie. Z łatwością można znaleźć filmiki przedstawiające tę czynność. Jak należy korzystać z nici dentystycznej? Najpierw oderwij kawałek nici o długości około 30 cm. Następnie zawiń jej końce na środkowych palcach obu rąk. Chwyć nić między palce wskazujące i kciuki, po czym wprowadź nić między dwa zęby. Kiedy nić dojdzie do linii dziąseł, utwórz nią kształt litery C i przesuwaj nić z dołu do góry. Wyjmij nić spomiędzy zębów i powtórz te czynności z innym odcinkiem nici w kolejnym zębie. Nie zapomnij przy tym o dalej położonych zębach – to w nich najczęściej rozwija się próchnica.
Wielu osobom używanie nici dentystycznej kojarzy się z usuwaniem resztek jedzenia, a że nie obserwują u siebie tendencji do gromadzenia się między zębami pozostałości po posiłkach, szkoda im czasu na używanie nici. Faktycznie, nić pomaga pozbyć się pozostałości spożywanych posiłków z jamy ustnej, ale jej głównym zadaniem jest usunięcie osadu nazębnego, który powstaje na zębach pomiędzy posiłkami. Osad przyczynia się do pojawienia się ubytków, stanów zapalnych dziąseł, paradontozy oraz utraty zębów. To właśnie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną jest jedynym skutecznym sposobem na usunięcie osadu spomiędzy zębów.
Część osób nie jest w stanie używać tradycyjnej nici dentystycznej z powodu bólu dłoni, paraliżu, przebytej amputacji lub słabej koordynacji ruchowej. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalne uchwyty na nić dentystyczną, które umożliwiają stosowanie jej jedną ręką. Ewentualnie można skorzystać z innych gadżetów do higieny jamy ustnej, na przykład specjalnych wykałaczek.
2. Czym jeszcze ludzie tłumaczą braki w higienie jamy ustnej?
Najpopularniejszą wymówką jest brak czasu. Jednak czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią zajmuje zaledwie 60 sekund. Specjaliści co prawda zalecają, by poświęcić tej czynności 3-5 minut, ale nawet minuta czyszczenia nicią jest cenna. Tak jak w przypadku mycia się lub ćwiczeń, najważniejsze jest, by z korzystania z nici dentystycznej uczynić nawyk. Nie należy przy tym zniechęcać się do nici w momencie pojawienia się bólu lub krwawienia z dziąseł. Jeśli zauważysz u siebie te niepokojące objawy, mogą one wskazywać na zapalenie dziąseł lub inną chorobę dziąseł, czyli dokładnie te dolegliwości, przy których dokładne czyszczenie zębów za pomocą nici dentystycznej jest konieczne. Codzienne mycie i nitkowanie zębów powinno w ciągu 1-2 tygodni przynieść ulgę i zatrzymać krwawienie oraz ból dziąseł, ale jeśli tak się nie stanie, należy wybrać się do dentysty.
Wiele osób tłumaczy się także anatomią. Zbyt ciasno położone zęby są bowiem częstą wymówką do niestosowania nici dentystycznej. W takiej sytuacji warto jednak przemóc się i wypróbować szczególnie cienkie, woskowane nici dentystyczne. Jeśli mimo zastosowania odpowiednich nici zauważysz, że ich włókna rozdzielają się w kontakcie z zębami, skonsultuj się z dentystą. Za rozszczepianie się nici odpowiedzialny może być ubytek, pęknięta plomba lub nieprawidłowo założone wypełnienie.
Nić dentystyczna to niewielki, lecz niezwykle istotny dla właściwej higieny jamy ustnej gadżet. Korzystanie z niej powinno wejść ci w nawyk, jeśli chcesz mieć piękne i zdrowe zęby. Wyczyszczenie zębów zajmie ci dosłownie minutę więcej niż zwykle, efekty w postaci zdrowych zębów i dziąseł będą powodem do dumy przez długie lata, a stomatologia estetyczna będzie ci obca.