Jak samodzielnie ściąć grzywkę?
Grzywka potrafi dodać fryzurze uroku – zarówno równe cięcia, jak i asymetryczne kształty podkreślą kształt twarzy. Warto więc zadbać o dobranie odpowiedniej grzywki do typu urody. Aby zachować kształt fryzury, czasem można samodzielnie przystrzyc grzywkę między wizytami w salonie fryzjerskim. Zabieg podcinania włosów jest na tyle prosty, że nie wymaga pomocy fryzjerskiej. Do wykonania tego zadania potrzeba jedynie ostrych nożyczek fryzjerskich, grzebienia do włosów i około 10 minut wolnego czasu.
1. Jak przygotować się do podcięcia grzywki?
Przed wykonaniem zabiegu zaopatrz się w odpowiednie akcesoria do włosów, czyli ostre, specjalistyczne nożyczki (dostępne w drogeriach i sklepach fryzjerskich). Sprzęt używany do cięcia papieru lub materiału okaże się zbyt tępy. Do podcięcia gęstej grzywki zamiast nożyczek użyj specjalnej brzytwy, która precyzyjnie skróci fryzurę okalającą twarz.
Podcinanie grzywki zawsze powinno odbywać się na suchych włosach – nigdy nie należy strzyc mokrych włosów, ponieważ po wysuszeniu fryzura ulega skróceniu i może się okazać, że grzywka w rzeczywistości jest znacznie krótsza, niż planowałaś. Jeżeli jesteś użytkowniczką suszarki do włosów, po zabiegu nałóż na powierzchnię grzywki żel do stylizacji włosów. W przeciwnym wypadku, wysusz włosy na powietrzu.
Następnie, przy użyciu grzebienia dokładnie podziel włosy na sekcje i wydziel partię włosów, którą poddasz strzyżeniu. Resztę fryzury można zebrać w koński ogon lub przypiąć do głowy wsuwkami do włosów. Jedynym elementem, którego nie odgarniesz z twarzy jest twoja grzywka. Po wydzieleniu grzywki podziel ją na dwie równe części grzebieniem do stylizacji włosów (charakteryzuje się on gęstym uzębieniem). Jedną z części włosów przyczesz w taki sposób, aby zęby grzebienia były skierowane na zewnątrz i zatrzymaj grzebień na linii brwi.
Nie powinnaś strzyc włosów krócej niż do miejsca, w którym grzebień styka się ze skórą twarzy.
2. Domowe podcinanie grzywki
Jeżeli nie jesteś posiadaczką gęstej grzywki podkreślającej kształt twarzy, zacznij strzyżenie od cięcia włosów pod kątem 45 stopni. Nie spiesz się i tnij włosy partia po partii. Unikaj skracania grzywki jednym ruchem, ponieważ w ten sposób nigdy nie stworzysz idealnie równej linii.
W przypadku, gdy posiadasz bujną grzywkę zakrywającą czoło i zachodzącą na policzki, zamiast nożyczek do strzyżenia użyj innowacyjnej brzytwy fryzjerskiej z jednym ostrzem (podwójne i potrójne ostrza prowadzą do rozdwojonych końcówek). Wielu profesjonalnych stylistów zapewnia, że brzytwa strzyże znacznie precyzyjniej niż nożyczki. Aby prawidłowo skrócić grzywkę, użyj palców wskazującego i środkowego do naprężenia włosów, następnie przejedź palcami aż do końcówek i przytnij grzywkę tuż nad palcami. Czynność powtórz na drugiej połowie włosów.
Gęstą grzywkę możesz podzielić na warstwy – chwyć część włosów między dwa palce i wyciągnij pionowo nad głowę. Przesuń dłoń w kierunku końcówek, pozwalając niektórym włosom opaść na czoło. Następnie opuść palce o około 2-3 centymetry w dół włosów i obetnij lub przystrzyż grzywkę około 1 cm nad palcami.
Jeżeli posiadasz długą grzywkę dotykającą policzków, sprawdź poprawność cięcia, porównując kolejne pasma włosów po obu stronach skroni, póki nie dojdziesz do środka czoła. Powinny znajdować się w równej odległości od grzbietu nosa.