Trwa ładowanie...

Środki do stylizacji włosów

Środki do stylizacji włosów
Środki do stylizacji włosów

Środki do stylizacji włosów umożliwiają nie tylko ułożenie i utrwalenie nawet najbardziej wymyślnej fryzury, ale mogą także być pomocne przy codziennej pielęgnacji włosów. Kosmetyki do stylizacji włosów są trwałe i odporne na wilgoć, można je łatwo usunąć, np. przez wyszczotkowanie włosów. Wiele z nich posiada działanie ochronne. Ponadto zapobiegają puszeniu się włosów na wilgotnym powietrzu i elektryzowaniu się ich. Jakie są preparaty do stylizacji włosów i jak należy ich używać?

spis treści

1. Rodzaje włosów

Typy włosów i znajomość cyklu włosowego pozwalają na rozpoznawanie wielu schorzeń, zarówno włosów, jak i skóry głowy. Mogą również pomóc w codziennej ich pielęgnacji i stylizacji. Dla wielu osób oczywiste wydaje się, że wyróżniamy włosy normalne i przetłuszczające się. Podział ten uwzględnia jednak tylko aktywność gruczołów łojowych. Istnieje jeszcze kilka innych typów włosów, których podział bierze pod uwagę inne kryteria, takie jak stopień uszkodzenia włosów czy średnicę przekroju włosa.

SUCHY SZAMPON

W sytuacji, kiedy nasze włosy potrzebują natychmastowego odświeżenia, a my nie możemy w danym moemencie ich umyć, z ratunkiem przychodzi suchy szampon. Sprawdź, na czym polega jego działanie.

 

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1.1. Włosy normalne

Ten typ włosów mają najczęściej dzieci. Włosy te poddane działaniu hormonów w okresie dojrzewania przechodzą w typ włosów przetłuszczających się. U osób dorosłych włosy normalne występują rzadko, ze względu na aktywność gruczołów łojowych. Osoby dorosłe mają raczej włosy suche lub przetłuszczające się. Włosy normalne charakteryzuje taka ilość sebum, która choć wystarcza do tego, by chronić włosy przed utratą wody oraz przed czynnikami zewnętrznymi, nie tworzy jednak zbyt widocznej tłustej warstwy na powierzchni skóry. Włosy normalne są mocne i lśniące.

1.2. Włosy przetłuszczające się

Jednym z typów włosów są również włosy przetłuszczające się. Ten rodzaj włosów mają najczęściej osoby z tłustą cerą. Przyczyną przetłuszczania się zarówno skóry twarzy, jak i skóry głowy, jest nadmierna produkcja sebum. Zbyt duża ilość sebum na powierzchni włosów utrudnia odparowywanie wody ze skóry głowy. Włosy przetłuszczające się mają swoje wady i zalety. Zazwyczaj są to włosy zdrowe, mocne i mało podatne na uszkodzenia, ponieważ dodatkowa warstwa sebum chroni je i nawilża. Wady włosów przetłuszczających się, to: zbyt duży ciężar, brak puszystości, konieczność dość częstego mycia, trudności w modelowaniu, farbowaniu i ondulowaniu.

1.3. Włosy suche

To przeciwieństwo włosów przetłuszczających się. Włosy suche charakteryzują się zbyt małą ilością substancji tłuszczowych na powierzchni włosa. Gruczoły łojowe skóry głowy produkują zbyt mało naturalnego tłuszczu – sebum. Niewłaściwa pielęgnacja włosów suchych skutkuje szybkim odparowywaniem wody z powierzchni skóry głowy, co powoduje suchość włosów i utratę ich sprężystości. Brak odpowiedniej ilości sebum jest też odpowiedzialny za spadek odporności włosów na uszkodzenia. Włosy suche są zazwyczaj matowe, mało elastyczne, mają skłonność do rozdwajania się i są trudne w układaniu.

1.4. Typy włosów ze względu na stopień uszkodzenia

Łatwo jest określić stan zniszczenia włosów. Włosy zniszczone są zazwyczaj matowe, bardzo łamliwe i mają skłonność do elektryzowania się. Przyczyną zniszczenia włosów są najczęściej: nieprawidłowa pielęgnacja, farbowanie włosów za pomocą farb trwałych, zabiegi z użyciem gorącego powietrza (częste suszenie, prostowanie) czy też źle wykonana trwała ondulacja.

Włosy niezniszczone charakteryzują się zdrowym wyglądem. Struktura włosów nie jest naruszona. Włosy niezniszczone są mocne, lśniące i nie mają tendencji do wypadania.

Czytaj więcej

1.5. Typy włosów ze względu na średnicę przekroju włosa

Średnica włosów przeciętnych to 70μm, natomiast włosów grubych nawet 100μm. Włosy przeciętne najczęściej występują u ludzi dorosłych, żyjących w klimacie umiarkowanym. Z kolei włosy grube najczęściej ma rasa czarna. Włosy grube są bardziej sztywne i odporne na zabiegi chemiczne.

Włosy cienkie inaczej określa się je jako włosy delikatne. Ich średnica wynosi tylko 40μm, są zwykle mało puszyste, wiotkie i trudne do ułożenia. Mogą się łatwo przetłuszczać. Spotykane przede wszystkim u małych dzieci, później zaś mogą przejść we włosy przeciętne czy też grube.

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o włosy, najpierw poznaj swój typ włosów. Pomoże to w doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów – odżywek i szamponów – by włosy pozostały jak najdłużej piękne i zdrowe.

2. Profesjonalna stylizacja a rodzaj włosów

Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś preparatu do układania włosów, powinniśmy wziąć pod uwagę, jaki rodzaj włosów mamy i którą wadę włosów chcemy ukryć.

  • Cienkie włosy – często przylegają do skóry głowy. Aby je unieść, należy opuścić głowę i spryskać je lakierem od dołu, następnie układać fryzurę. W przypadku cienkich włosów warto stosować dwa rodzaje pianek: utrwalającą piankę na nasadę włosów i słabszą piankę na końcówki.
  • Włosy osłabione farbowaniem – w tym przypadku warto stosować tylko preparaty z naturalnymi składnikami, które będą nawilżały i wygładzały powierzchnię włosów.
  • Włosy zniszczone – wymagają odpoczynku od środków do stylizacji. Warto poradzić się fryzjera, jakiego szamponu i jakiej odżywki trzeba używać, aby zniszczone włosy zregenerowały się.
  • Włosy mocno poskręcane – będą lepiej wyglądały, jeśli podkreśli się kształt loków. W tym celu najlepiej użyć żelu lub wosku.
  • Włosy elektryzujące się – problem rozwiążą lakier bądź wosk.
  • Włosy matowe – połysk przywróci zastosowanie specjalnego wosku, żelu lub lakieru z właściwościami pielęgnującymi i połyskującymi.

3. Preparaty do stylizacji włosów

Istnieje wiele różnorodnych środków służących do stylizacji włosów. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • Żel – utrwala i nabłyszcza fryzurę, podkreśla pazurki, loki, pasma i fale. Chroni włosy przed przesuszeniem i nie powoduje przetłuszczania. Może być zastosowany do wszystkich rodzajów włosów. Należy go nakładać na suche lub wilgotne włosy i rozprowadzać po nich grzebykiem. Żele w sprayu rozpyla się na długości fryzury.
  • Krem – ułatwia rozczesywanie splątanych kosmyków. Nawilża i natłuszcza włosy oraz zwiększa ich objętość i gęstość. Polecany jest do włosów zniszczonych farbowaniem. Nie jest wskazany do długich włosów i włosów przetłuszczających się.
  • Brylantyna – nabłyszcza, wygładza i delikatnie natłuszcza włosy. Podkreśla każdy szczegół fryzury. Wskazana jest do włosów przesuszonych, farbowanych i rozjaśnianych.
  • Wosk – nadaje miękkość, kształt i połysk włosom. Podkreśla wybrane akcenty fryzury.
  • Lakier – skutecznie chroni włosy przed wiatrem, wilgocią oraz szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dobrze pokryje włosy, jeśli zostanie rozpylony z odległości nie mniejszej niż 30 cm. Warto umiejętnie używać lakieru i nie rozpylać go na włosy w zbyt dużej ilości, by nie sklejał kosmyków i nie tworzył wrażenia „pancerza” na głowie.

Pielęgnacja i stylizacja włosów domowym sposobem mogą sprawić nam sporo problemu, zwłaszcza jeśli używamy złych kosmetyków. O odpowiednie kosmetyki do stylizacji włosów możemy zapytać w salonach fryzjerskich. W niektórych można zakupić profesjonalne środki do stylizacji włosów, niedostępne w zwykłych drogeriach.

4. Kosmetyki do stylizacji a zdrowie włosów

Jak dbać o włosy? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Produkty do stylizacji i urządzenia takie jak suszarka czy prostownica mają za zadanie pomóc nam stworzyć idealną fryzurę. Niestety, ceną za dobry wygląd bywa zdrowie włosów.

Żel do włosów nie wnika do cebulki włosa, ale może wysuszyć włosy i zniszczyć pojedyncze pasma. Jeśli używasz żelu a twoje włosy wypadają, przyczyna leży najprawdopodobniej w innych czynnikach: dziedzicznej skłonności do utraty włosów, stresie lub na przykład w zaburzeniach hormonalnych.

Włosy prostuje się w salonie fryzjerskim przy użyciu specjalnych środków chemicznych lub w domu korzystając z poręcznej prostownicy. Gorące powietrze i chemikalia mogą wysuszać włosy. Suche i łamliwe włosy łatwiej się rodzwajają. Bardziej poważnym uszkodzeniem jest "spalenie" włosów. Ryzyko zniszczenia wzrasta w przypadku włosów po trwałej oraz rozjaśnionych.

Nie korzystaj z prostownicy zbyt często, a przed każdym użyciem upewnij się, że twoje włosy są suche, odżywione i pokryte ochronnym produktem do stylizacji. Urządzenie nie powinno być bardzo gorące.

Suszenie włosów może spowodować trwałe zniszczenie włosów poprzez wysuszenie ich. Rezultatem może być nawet wypadanie włosów. Jeśli nie wiesz, jak dbać o włosy podczas suszenia, pamiętaj o użyciu odżywki do włosów. Nie korzystaj z suszarki, w której nie ma opcji suszenia chłodnym powietrzem. Po umyciu pozwól włosom schnąć przez 10-15 minut zanim zaczniesz je suszyć.

5. Pielęgnacja włosów

Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się wiele osób. Właściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy często wystarczy, aby uporać się z utratą włosów. Istotne jest, aby dostosować zabiegi do rodzaju włosów. W przeciwnym razie stan włosów może się pogorszyć. Jak dbać o włosy? Zacznij od skóry głowy. Częstym problemem jest sucha skóra, swędzenie oraz złuszczanie naskórka. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być: sucha, zimna pogoda, zbyt wysoka temperatura w lecie, woda, którą myjesz głowę, a także mocny szampon.

W dbaniu o włosy pomogą ci następujące wskazówi:

  • Nie czesz ich zbyt intensywnie i unikaj fryzur ciasno spinających twoje włosy.
  • Uważaj na farby; mogą zniszczyć włosy.
  • Płyny do trwałej lub do prostowania włosów mogą podrażniac skórę głowy.
  • Suszarki oraz lokówki mogą wyrywać włosy, jeśli nie używasz ich we właściwy sposób.
  • Nie nadużywaj witamin i innych suplementów diety; nadmiar selenu może spowodować wypadanie włosów.
  • Myj włosy nawilżającym balsamem do kąpieli przeznaczonym dla suchej i zniszczonej skóry. Spłucz go dokładniej niż zwykły szampon, ponieważ produkty do kąpieli są zwykle gęstsze niż szampony.
  • Do spłukania użyj chłodnej lub letniej wody, gorąca tylko wysuszy skórę głowy.
  • Ogranicz spożycie cukru.
  • Wybieraj łagodne, naturalne ziołowe szampony i odżywki.
  • Jeśli na dworze jest zimno i sucho, nałóż na głowę czapkę lub kaptur.

5.1. Pielęgnacja włosów zniszczonych

Nie myj włosów codziennie, w ten sposób zmywasz z włosów warstwę ochronną. Po umyciu unikaj używania suszarki. Jeśli twoje włosy są mokre, nie rozczesuj ich, łatwo je wtedy połamać. Do pielęgnacji wybierz łagodny szampon, a po umyciu nałóż na włosy odżywkę. Jeśli jesteś poza domem, chroń włosy przed słońcem lub zimnem, a na basenie zawsze noś czepek. Dla twoich włosów istotne jest także to, co jesz. Dbaj o dietę, składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowia twoich włosów. Ponadto nie farbuj włosów; chemikalia używane do koloryzacji niszczą włosy.

5.2. Pielęgnacja włosów suchych

Jeśli twoje włosy są suche, zadbaj o to, by w twojej diecie nie zabrakło kwasów omega 3. Znajdziesz je w łososiu, orzechach włoskich oraz w ziarnach lnu. Poza tym myj włosy co drugi dzień łagodnymi środkami przeznaczonymi do włosów suchych, a raz w tygodniu użyj silnej odżywki do włosów. Po umyciu rozczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach i pozwól włosom wyschnąć bez użycia suszarki, to zmniejszy łamanie i wypadanie włosów. Ponieważ końcówki włosów suchych mają tendencję do rozdwajania się, podcinaj je regularnie u fryzjera.

5.3. Pielęgnacja włosów tłustych

Jeżeli chodzi o mycie włosów tłustych, zdania są podzielone. Niektórzy zalecają, aby korzystać z szamponu dwa razy w tygodniu, inni doradzają mycie nawet codziennie, ponieważ dobry wygląd włosów wpływa korzystnie na samopoczucie. Do mycia użyj szamponu przeznaczonego do włosów przetłuszczających się. Podczas mycia łagodnie masuj skórę głowy, ponieważ zbyt intensywne ruchy prowadzą do zwiększenia wydzielania sebum. Odżywkę do włosów nałóż tylko na końcówki. Nie czesz zbyt często włosów. Nie dotykaj włosów w ciągu dnia, to przenosi tłuszcz z palców na włosy. Dbaj o dietę i pij dużo wody.

To, jak wzmocnić włosy zależy od rodzaju włosów. Jednak bez względu na to, czy twoje włosy są suche czy tłuste, nieodpowiednia dieta i niewłaściwa pielęgnacja mogą skutkować łamaniem i wypadaniem włosów. Nie wystarczy jednak wiedzieć, jak dbać o włosy, skóra głowy także potrzebuje twojej uwagi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze