Domowe maseczki na włosy - charakterystyka, kondycja włosów, sposób wykonania, maseczki na włosy zniszczone
Domowe maseczki na włosy skutecznie regenerują i odżywiają matowe i zniszczone kosmyki. Niektóre z maseczek na włosy można przygotować samodzielnie. Jeśli twoje włosy są nadmiernie suche, zniszczone, pozbawione blasku lub mają tendencję do szybkiego przetłuszczania, przychodzimy z pomocą! Możesz wykonać domową maskę na włosy z produktów, które masz w swojej kuchni. To idealna alternatywa dla wszystkich tych, którzy dbają o ekologię i uwielbiają naturalne kosmetyki DIY, nie chcą wydawać fortuny na profesjonalne kosmetyki lub zabiegi. Po umyciu włosów maseczkę należy delikatnie wetrzeć, głowę okręcić ręcznikiem, odczekać kilka minut, a następnie włosy obficie spłukać wodą. W ten sposób wzmocnimy ich działanie.
- 1. Czym są domowe maseczki na włosy?
- 2. Przyczyny złej kondycji włosów
- 3. Jak poprawić kondycję włosów
- 4. Jak zrobić domowe maseczki na włosy?
- 4.1. Maseczka na włosy z jajka
- 4.2. Maseczka na włosy z awokado
- 4.3. Maseczka na włosy z awokado i miodem
- 4.4. Maseczka na włosy z jogurtem
- 4.5. Maseczka na włosy z miodem
- 4.6. Maseczka na włosy z miodem, zółtkiem i oliwą z oliwek
- 4.7. Maseczka na włosy z olejem rycynowym, naftą
- 4.8. Maseczka na włosy z olejkiem kokosowym
- 4.9. Maseczka na włosy z oliwą z oliwek
- 4.10. Maseczka na włosy z octem
- 4.11. Maseczka na włosy zniszczone z olejkami eterycznymi
- 5. Jak często aplikować maskę?
1. Czym są domowe maseczki na włosy?
Domowe maseczki na włosy są niezwykle tanim, a przy tym skutecznym sposobem, dzięki któremu można poprawić wygląd oraz kondycję włosów. Są niezwykle proste w przygotowaniu, a składniki niezbędne do ich przyrządzenia, znajdziemy w swoim domu. Naturalne produkty takie jak: awokado, miód, jajka, oliwa z oliwek czy olejek migdałowy pomogą odbudować zniszczoną strukturę włosa.
Maseczki stosowane regularnie przyczyniają się do poprawy kondycji włosów. Wykazują również działanie odżywcze, nawilżające, regenerujące, ale również przeciwłupieżowe czy przeciwłojotokowe. Dodatkowo, sprawiają, że nasze włosy stają się pełne blasku. Niejednokrotnie są o wiele bardziej skuteczne niż kosmetyki z drogerii, a na pewno nie tak kosztowne. Dobrze dobrana, zdrowa i lśniąca fryzura to niezwykle ważny element poprawiający naszą pewność siebie!
Składniki powinny być dokładnie rozdrobnione i wymieszane, zanim zostaną zaaplikowane na włosy. W trakcie przyrządzania domowego kosmetyku warto posłużyć się mikserem lub blenderem. W jaki sposób wzmocnić działanie własnoręcznie wykonanej odżywki? Należy pamiętać przede wszytskim o tym, że maska powinna być zaaplikowana na dokładnie umyte, oczyszczone z łoju oraz zabrudzeń włosów. Nie mogą być one jednak mokre, tylko odsączone z nadmiaru wody. Większość masek nakłada się bezpośrednio na włosy, a nie na skalp, w przeciwnym razie może to skutkować przetłuszczeniem i obciążeniem włosów. Po zaaplikowaniu maski na głowę należy nałożyć czepek i ręcznik (jeśli nie masz czepka, możesz użyć samego ręcznika).
Pod wpływem ciepła łuski włosów otworzą się i cenne składniki mineralne będą mogły z łatwością dostać się w głębsze warstwy włosa. Dobrym pomyłem będzie użycie dodatkowego źródła ciepła, czyli np. suszarki. W miarę możliwości maskę warto pozostawić na 15-20 minut.
2. Przyczyny złej kondycji włosów
Włosy są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, np. wiatr, mróz, a także na czynniki wewnętrzne, takie jak np. zmiany hormonalne. Te ostatnie mogą wynikiem m.in.chorób tarczycy.
Nadczynność tarczycy powoduje, że włosy stają się dziwnie śliskie, z kolei niedoczynność tarczycy sprzyja ich puszeniu się. Włosy stają się przesuszone i "sianowate", wypadają. Jeśli wypadanie włosów uwarunkowane jest zaburzeniami hormonów tarczycowych, żadne domowe maseczki na włosy czy odżywki nie pomogą. W takich przypadkach konieczne jest leczenie choroby podstawowej.
Negatywnie na kondycję włosów wpływają również zaburzenia odżywiania. Anoreksja jest schorzeniem, w wyniku którego chory głodzi się w celu utrzymania szczupłej sylwetki. Organizm nie otrzymuje najważniejszych składników odżywczych, a większość z nich jest potrzebna do utrzymania zdrowych, lśniących i miękkich włosów. Dlatego też jednym z najczęstszych skutków ubocznych anoreksji jest przesuszanie się i wypadanie włosów.
Wśród czynników, które wywierają niekorzystny wpływ na kondycję włosów, wymienia się intensywne zabiegi pielęgnacyjne. Zbyt częste mycie włosów i stosowanie kosmetyków zawierających chemikalia pozbawiają łuskę włosa naturalnej bariery ochronnej. Ciepło produkowane przez suszarki, lokówki i prostownice do włosów dodatkowo wzmaga uczucie suchości. Należy pamiętać, że wraz z brudem, szampon usuwa z włosów naturalne olejki nawilżające.
Farbowanie włosów i trwała ondulacja również mają ogromny wpływ na kondycję włosów, powodując ich przesuszenie. Podobnie działają baseny i sauny. Chlor używany do oczyszczania zbiorników wodnych wzmaga efekt suchości włosów.
Kolejnym czynnikiem jest środowisko. Jeżeli mieszkasz w wilgotnym klimacie, jesteś narażona na przesuszanie się włosów. Duża ilość słońca, wilgotność powietrza i wysokie temperatury prowadzą do pogorszenia kondycji włosów.
3. Jak poprawić kondycję włosów
Na kondycję włosów wpływa odpowiednia dieta. Powinny się w niej znaleźć zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3. Składnik ten można znaleźć głównie w łososiu, oleju z ryb, nasionach lnu i orzechach.
Ważna jest także witamina A. Jej niedobór powoduje przesuszenie włosów, dlatego warto włączyć do diety pokarmy bogate w ten składnik, czyli pomarańczowe owoce i warzywa (mango, papaja, kantalupa, marchew, batat), zielone warzywa liściaste (szpinak, kapusta włoska), a także olej z wątroby dorsza.
Gdy istnieje niedobór lub brak makro- i mikroelementów w organizmie, warto wspierać się suplementami diety.
Preparaty wielowitaminowe z minerałami zapobiegają wielu problemom z włosami, takim jak wypadanie włosów czy rozdwajanie się końcówek.
Zaleca się zwłaszcza suplement diety zawierający biotynę (dozwolona dawka dla osoby dorosłej to 30 mcg dziennie).
Matowe, zniszczone włosy można regularnie "zasilać" składnikami odżywczymi pochodzącymi z zewnątrz, poprzez stosowanie maseczek. Domowe maseczki na włosy stosowane regularnie pomogą w pielęgnacji włosów i odzyskaniu przez nich zdrowego wyglądu.
Maski do włosów dostępne w drogeriach i aptekach są zwykle dostosowane do rodzaju włosów. Domowe maseczki na włosy można również dopasować do rodzaju włosów wystarczy tylko prawidłowo skomponować składniki.
Włosom nie zaszkodzą na pewno maski z dodatkiem witamin A oraz E. Warto do nich dodawać nafty kosmetycznej albo olejków, które nawilżają włosy i odżywiają je od wewnątrz.
Mycie włosów można kończyć płukaniem zimną, najlepiej zakwaszoną wodą, która sprawia, że zamykają się łuski włosów, a same kosmyki stają się sprężyste i błyszczące. Działanie masek do włosów można wzmocnić sauną.
Sauna do włosów skutkuje lepszym wchłanianiem się składników kosmetyków. Jeśli chcesz zadbać o włosy domowymi sposobami, możesz maseczkę wykonać samodzielnie w domu.
Na mocno zniszczone i przesuszone włosy, zwłaszcza na końcach, idealne są domowe maseczki na włosy z jedwabiem, olejkiem i z olejkiem kokosowym.
Jeżeli zabiegi pielęgnacyjne włosów nie poprawią kondycji włosów w przeciągu kilku tygodni, konieczna okaże się wizyta u specjalisty. Może się okazać, że za ich złą kondycję odpowiada niewłaściwa dieta lub choroba.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz także odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników:
- Jak wzmocnić włosy? - odpowiada lek. Bożena Mamcarz
- Słabe włosy - odpowiada dr n. med. Małgorzata Salamon
- Zniszczone i połamane włosy - odpowiada lek. Bożena Mamcarz
- Co zrobić, aby włosy były gęstsze? - odpowiada lek. Joanna Gładczak
- Wpływ olejku rycynowego na włosy - odpowiada Martyna Naskręt
4. Jak zrobić domowe maseczki na włosy?
Ze składników znalezionych w kuchni można samemu zrobić domowe maseczki na włosy, które wcale nie mają gorszego działania niż te zakupione w drogeriach kosmetycznych. Do ich przygotowania można użyć następujących produktów:
- oliwy z oliwek - składnik, który przeciwdziała puszeniu się włosów i działa nawilżająco. W jej składzie znaleźć można nienasycone kwasy tłuszczowe kwasy omega-3 i omega-6.
- majonezu - wykazuje działanie nawilżające i przeciwłupieżowe. Sprawia, że włosy stają się miękkie w dotyku, pełne blasku i bardziej podatne na układanie.
- jajek - składniki zawarte w białkach i żółtkach jajek wpływają bardzo pozytywnie na stan włosów. Zwiększają ich objętość, przeciwdziałają łupieżowi, działają nawilżająco.
- piwa - maseczki z dodatkiem piwa przeciwdziałają wypadaniu włosów oraz nadmiernemu przetłuszczaniu. Składniki zawarte w piwie regulują również pracę gruczołów łojowych.
- miodu - miód obfituje w ważne dla organizmu związki, takie jak witamina C, witaminy z grupy B, potas, wapń, magnez, cynk, żelazo, miedź, fosfor czy mangan. Stymuluje wzrost nowych włosów, sprawia, że włosy stają się jedwabiście miękkie i błyszczące.
- bananów - składnik ten przywra włosom blask, odżywia je i wykazuje działanie regenerujące.
- olejku midgałowego - produkt ten zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6 oraz omega-9), witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę D, ale również składniki mineralne takie jak żelazo, wapń, fosfor, potas, cynk i sód. Stosowanie naturalnej maski z olejkiem migdałowym polecane jest przede wszystkim osobom z włosami przesuszonymi, zniszczonymi i łamliwymi. Olejek działa nawilżająco, wygładzając strukturę włosa, stymuluje wzrost nowych cebulek, przeciwdziała wypadaniu, łagodzi podrażnioną i swędzącą skórę na głowie.
- awokado - redukuje puszenie się włosów, działa nawilżająco, przywraca włosom blask.
W składzie wyżej wymienionych składników znajdziesz cenne witaminy, oleje oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Ilość składników użytych w takich domowych maseczkach na włosy może zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb. Domowe maseczki na włosy zniszczone powinny zawierać produkty nawilżające i chroniące, czyli np. oliwę z oliwek. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z ilością tłustych produktów, takich jak olejek migdałowy, który może obciążyć włosy.
4.1. Maseczka na włosy z jajka
Składniki: jajka.
Nasze mamy i babcie zachwycały się maseczką z jajka, która jest bogata w proteiny. I ty możesz wypróbować tą kurację.
Wystarczy wymieszać 2 jajka z odrobiną oliwy z oliwek oraz cytryny i odżywka gotowa. Maseczka z jajka i miodu jest wspaniałym produktem na porost włosów. Skuteczne jest też płukanie włosów woda z dodatkiem odrobiny piwa, soku z cytryny lub octu.
Jest też inny sposób. Weź kilka jajek i oddziel od siebie białko od żółtka. Białko ubij na sztywną pianę, a następnie połącz z żółtkiem. Powstałą masę rozprowadź równomiernie na wilgotnych włosach i wmasuj w skórę głowy. Na koniec owiń włosy folią i ręcznikiem. Maskę spłucz wodą po upływie 30 minut.
Wyżej podane domowe maseczki na włosy będą nabłyszczać i pielęgnować włosy, jeśli będą regularnie stosowane. Niestety przygotowanie takiej maseczki wymaga sporej ilości czasu. Jednak dużym plusem jest niska cena produktu i wysoka skuteczność przy regularnym stosowaniu.
4.2. Maseczka na włosy z awokado
Składniki:
- awokado
- mleczko kokosowe.
Ta maseczka do włosów nada im piękny połysk. Obierz awokado i rozgnieć je widelcem. Wymieszaj masę z mleczkiem kokosowym, tak aby konsystencja wymieszanych składników przypominała konsystencję szamponu do mycia włosów. Nałóż odżywkę na włosy na około 20 minut. Potem dokładnie spłucz w ciepłej wodzie. Najlepiej przygotowywać taką maseczkę tuz przed nałożeniem na włosy, by nie nastąpiła utrata cennych składników.
4.3. Maseczka na włosy z awokado i miodem
Składniki:
- 1 awokado,
- 1/3 filiżanki miodu.
Mieszanka doskonale nawilży włosy. Wykonanie nie jest skomplikowane – wystarczy zmiksować awokado, potem dodać miód i produkt gotowy. Powinien on pozostać na włosach przez około 25 minut. Następnie należy umyć włosy ciepłą wodą z szamponem.
Przeczytaj także
4.4. Maseczka na włosy z jogurtem
Składniki:
- pól małego jogurtu naturalnego
- jedno jajko,
- banan
- jedna łyżeczka soku z cytryny,
- jedna łyżeczka olejku z witaminą E (opcjonalnie),
- cztery krople oleju z drzewa herbacianego (opcjonalnie).
Jogurt oczyści pory skóry głowy i wspomoże porost włosów. Jest to produkt bogaty w kwas mlekowy, który zadba o blask i gładkość włosów. Najpierw zmiksuj ten produkt, potem ubij jajko i połącz oba składniki.
Szczególnie odżywcze działanie ma żółtko jajka, które zadba o elastyczność włosów, co uczyni je bardziej odpornymi na zniszczenie. Potem dodaj zmiksowanego banana, który wspomoże odbudowanie naturalnej bariery ochronnej skóry głowy i włosów. Dodatkowo można dodać ojejku z witaminą E, jeśli masz suche włosy lub olejku z drzewa herbacianego, jeśli masz tłuste włosy. Trzymaj przez 15 minut, a potem dokładnie spłucz.
4.5. Maseczka na włosy z miodem
Składniki:
- jedna łyżka oliwy z oliwek
- dwie łyżeczki miodu prawdziwego
- jednak łyżeczka maślanki,
- jedna łyżeczka mąki.
Podgrzej w mikrofalówce mieszankę oliwy z oliwek z miodem i maślanką (od 30 do 60 sekund). Dodaj do ciepłej mikstury jedną łyżkę mąki, która zagęści konsystencję. Maseczkę domowej roboty nałóż na mokra głowę na około 20 minut.
4.6. Maseczka na włosy z miodem, zółtkiem i oliwą z oliwek
Składniki:
- ¼ filiżanki miodu,
- ¼ filiżanki oliwy z oliwek,
- jedno żółtko.
Składniki należy dokładnie wymieszać, po czym nałożyć na włosy na około 20 minut, następnie włosy umyć szamponem.
4.7. Maseczka na włosy z olejem rycynowym, naftą
Składniki:
- 3 łyżki nafty kosmetycznej,
- 1 łyżka oleju rycynowego
- 3 łyżki dowolnej odżywki do włosów.
Powstałą papkę wetrzyj w wilgotne włosy. Włosy zawiń w ręcznik lub nałóż czepek, by pod wpływem ciepła składniki maski wniknęły w strukturę włosów. Maskę pozostaw na co najmniej 30 minut na głowie. Umyj włosy dokładnie szamponem. Do ostatniego płukania włosów użyj wody z sokiem z cytryny. Niektóre osoby skarżą się, że po zastosowaniu maseczki z naftą włosy stają się ciężkie i wyglądają jakby były tłuste. Często jest to efekt niedokładnego spłukania włosów.
4.8. Maseczka na włosy z olejkiem kokosowym
Składniki: olejek kokosowy
Odrobinę olejku kokosowego lekko podgrzej w małym naczynku na kuchence. Ciepły olejek wetrzyj w skórę głowy i obficie nałóż na całe włosy. Maseczka z olejku kokosowego przyspiesza wzrost włosów i pomaga przy problemach z łysieniem. Włosy zawiń w folię i okręć ręcznikiem. Turban na głowie pozostaw na dwie godziny, a najlepiej na całą noc. Po przebudzeniu się umyj włosy dwukrotnie szamponem.
ROZWIĄŻ TESTY I SPRAWDŹ:
4.9. Maseczka na włosy z oliwą z oliwek
Składniki:
- 2 żółtka,
- 2 łyżki oliwy z oliwek.
Jest to tzw. maseczka majonezowa, ponieważ jej konsystencja przypomina gęsty majonez. Miksturę rozsmaruj na włosach, nałóż czepek i pozostaw na głowie na godzinę. Po tym czasie umyj włosy szamponem i spłucz obficie wodą.
4.10. Maseczka na włosy z octem
Dzięki właściwościom octu z łatwością odświeżysz włosy, nadasz im blask i odżywisz łuskę włosa. Jedna łyżka środka nałożona na włosy pomaga w ich oczyszczeniu, a po zmieszaniu dwóch filiżanek wody z jedną filiżanką octu, otrzymasz preparat na łupież. Jest on również skutecznym remedium na puszenie się włosów.
4.11. Maseczka na włosy zniszczone z olejkami eterycznymi
Stosowanie olejków eterycznych może znacznie polepszyć kondycję włosów. Dodaj sześć kropli olejku lawendowego, olejku sandałowego i olejku z wawrzynu do około 150 gramów rozgrzanego oleju sezamowego lub sojowego. Następnie nałóż mieszankę na włosy i trzymaj przez około 15 minut, po czym zmyj ciepłą wodą.
Aby nawilżyć suche i zniszczone włosy, zastosuj kurację gorącym olejem. Wystarczy wmasować dwie łyżki rozgrzanej oliwy z oliwek lub olejku migdałowego we włosy i zawinąć głowę w ciepły, wilgotny ręcznik. Odczekaj 30 minut i zmyj włosy. Czynność powtarzaj co najmniej raz lub dwa razy w miesiącu.
5. Jak często aplikować maskę?
To, jak często maseczki na włosy powinny być stosowane, zależy od rodzaju włosów, ich struktury i kondycji. O włosy normalne najlepiej zadba maseczka nakładana co tydzień. Nadgorliwość może w tym przypadku przynieść znacznie więcej problemów niż pozytywnych rezultatów. Częste nakładanie masek może skutkować obciążeniem, przetłuszczaniem włosów lub podrażnieniem skóry głowy.