Jak usunąć skórki z paznokci?
Skórki są cienką warstwą skóry zlokalizowaną u podstawy paznokci rąk i stóp. Ich główną funkcją jest ochrona przed zanokcicą (tzw. zastrzałem), czyli zapaleniem wału paznokciowego. Według wielu kosmetyczek usuwanie skórek sprawia, że paznokieć wygląda na dłuższy, a odpowiednia pielęgnacja dłoni zapobiega powstawaniu zadziorów przy paznokciach. Do bezpiecznego usunięcia skórek będziesz potrzebowała specjalistycznych akcesoriów do manicure'u i preparatów do pielęgnacji paznokci. Tylko prawidłowo wykonany zabieg usuwania skórek nada dłoniom zadbany i schludny wygląd.
1. Akcesoria i kosmetyki do usuwania skórek
Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania skórek przygotuj produkty niezbędne do wykonania manicure'u. Oprócz wody, mydła i ręcznika, niezbędne okażą się bardziej specjalistyczne akcesoria, takie jak:
- zmywacz do lakieru,
- olejek do skórek,
- płyn do usuwania skórek,
- cążki do skórek,
- nożyczki do skórek,
- buffer do paznokci.
Po każdym wykonaniu zabiegu usuwania skórek dokładnie wyczyść akcesoria do manicure'u, szczególną uwagę zwracając na sterylność cążek do skórek i nożyczek kosmetycznych. Aby uniknąć infekcji, nigdy nie usuwaj skórek, których wcześniej nie podważyłaś. Kosmetyki do pielęgnacji paznokci, takie jak specjalne olejki czy płyn do skórek, zmiękczą skórki i ułatwią wykonanie zabiegu na paznokcie. Cążki i nożyczki pozwolą precyzyjnie wyciąć skórki, nie powodując zakażeń.
2. Usuwanie skórek krok po kroku
Domowe zabiegi na dłonie zacznij od usunięcia z płytki resztek lakieru do paznokci, a następnie przemyj je płynem do usuwania skórek zawierającym wodorotlenek sodu lub wodorotlenek potasu. Dzięki specjalnemu preparatowi zmiękczysz skórki i zmniejszysz ryzyko usunięcia zbyt dużej ilości ochronnej powłoki paznokcia. Zastosuj się do sposobu użycia płynu znajdującego się na opakowaniu – szczególnie ważna jest informacja o optymalnym czasie pozostawienia kosmetyku na powierzchni paznokcia. Po upłynięciu wyznaczonego czasu dokładnie zmyj ręce wodą i mydłem, w celu uniknięcia zniszczeń płytki wywołanych zbyt długim oddziaływaniem kosmetyku na paznokieć.
Następnie nadaj skórkom miękkość za pomocą olejku do skórek. Pozostaw kosmetyk na powierzchni paznokci przez kilka minut, w celu dokładnego wchłonięcia preparatu. Obejrzyj dokładnie skórki i stwierdź, czy wciąż potrzebują zabiegu. Dobry płyn do usuwania skórek często likwiduje skórki i mechaniczne usuwanie nie jest wymagane. Jednak może on jedynie zmiękczyć skórki i wciąż będziesz musiała je wyciąć. Cążkami do skórek podważ skórki przy podstawie paznokcia i po bokach. W ten sposób precyzyjnie określisz ilość skóry, która powinna zostać usunięta bez szkody dla paznokci. Skórki najskuteczniej usuniesz specjalnymi nożyczkami. Przytnij jedynie podważoną część skórek, dzięki czemu nie spowodujesz zakażenia.
Na koniec możesz przystąpić do polerowania paznokci specjalnym buforem kosmetycznym. Dzięki temu zabiegowi usuniesz nadmiar naturalnych tłuszczów, dzięki czemu paznokcie dłużej zachowają połysk. Polerowanie wykonaj ostrożnie, aby nie złamać ani nie uszkodzić powierzchni paznokcia. Najpierw dokładnie umyj ręce w celu pozbycia się olejków i pozostałości skórek, po czym wysusz dłonie. Następnie nałóż olejek do skórek, aby przyspieszyć proces schnięcia paznokci i ochronić je przed zakażeniami. Po wykonaniu zabiegu usuwania skórek możesz nałożyć utwardzacz do paznokci, dzięki któremu zabezpieczysz pozostałe skórki wokół paznokci.