Trwa ładowanie...

Katabolizm – charakterystyka, przyczyny, objawy, ochrona organizmu

Avatar placeholder
23.04.2021 09:51
Katabolizm – charakterystyka, przyczyny, objawy, ochrona organizmu
Katabolizm – charakterystyka, przyczyny, objawy, ochrona organizmu

Katabolizm może stanowić obawę dla osób regularnie ćwiczących na siłowni. Na szczęście nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia katabolizmu. Wystarczy regularnie spożywać zbilansowane posiłki.

spis treści

1. Czym jest katabolizm

Katabolizm to proces metaboliczny, polegający na rozpadzie złożonych związków chemicznych na prostsze cząsteczki, najczęściej dotyczy białek. W ludzkim ciele dochodzi do niego, gdy do organizmu dostarczane są zbyt małe ilości energii w postaci pożywienia. Organizm sięga wtedy do zgromadzonych w ciele zapasów: węglowodanów, tłuszczy i białek. Jak wiadomo, najwięcej białka znajduje się w naszych mięśniach, dlatego na skutek katabolizmu zaczynają one tracić z objętości.

W organizmie zachodzą dwa rodzaje przemian metabolicznych, należą do nich anabolizm i katabolizm. Te dwa procesy są od siebie uzależnione. Katabolizm i anabolizm zachodzą nieustannie, każdego dnia w każdym organizmie, nie tylko u sportowca.

2. Jakie są przyczyny katabolizmu

Przyczyn katabolizm jest wiele. Na niektóre możesz mieć wpływ, inne niestety nie zależą od ciebie. Do głównych przyczyn katabolizmu zalicza się kilka poniższych czynników.

Zobacz film: "Kult masy mięśniowej na siłowni"
  • Głodówkę – jeżeli człowiek nie dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości pożywienia i składników mineralnych, to organizm zmuszony jest sięgać do zapasów. W związku z tym masa mięśniowa zaczyna się znacznie zmniejszać. Nie tracimy tłuszczu, a przede wszystkim mięśnie.

  • Nadmiar ćwiczeń aerobowych – jeżeli staramy się zrzucić kilogramy i wykonujemy długie aeroby, po treningu siłowym, to powoduje to mikrouszkodzenia mięśni i katabolizm. Dlatego ćwiczenia aerobowe nie powinny trwać dłużej niż 20 minut.

  • Nadmiar stresu – regularny stres jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także dla ciała i mięśni. Podczas stresu metabolizm zaczyna zwalniać, a tkanka tłuszczowa odkłada się w różnych częściach ciała. Taki stan jest bardzo niepolecany dla naszego zdrowia.

  • Mało snu – sen i regeneracja organizmu są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Mała ilość snu może prowadzić do zaburzeń hormonalnych. Brak snu powoduje także problemy z metabolizmem. Długotrwały brak snu powoduje, że w organizmie dochodzi do katabolizmu.

Katabolizm występuje także w czasie treningu, jak również tuż po nim, dlatego niezwykle ważne jest dostarczenie organizmowi pełnowartościowego białka, w postaci, chociażby shake białkowego.

3. Jakie są objawy katabolizmu

Sposobem na zbadanie czy katabolizm występuje właśnie u ciebie, jest sprawdzenie obwodów, chociażby w bicepsie. Tylko tak dowiesz się, czy tracisz mięśnie, źle się odżywiając czy wręcz przeciwnie – wszystko idzie w dobrym kierunku. Podczas wysiłku siłowego można czuć palenie mięśni, wtedy także może dochodziź do katabolizmu. Chociaż w większości przypadków pieczenie mięśni, to dobry znak podczas ćwiczeń, gdyż jest sygnałem intensywności treningu.

4. Jak chronić organizm przez katabolizmem

Przed katabolizmem może uchronić nas przede wszystkim odpowiednio zbilansowania dieta, bogata w białko – zwłaszcza po treningu. Należy poprosić dietetyka albo trenera o rozpisanie planu żywieniowego. Należy zadbać o prawidłową podaż białka, jedzenie regularnych posiłków, nawadnianie organizmu oraz ustalenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Jeżeli koniecznie chcemy korzystać z suplementów diety, to jedynym dobrym wyborem będzie BCAA. Jednak polecane jest tylko dla osób wykonujących 3 albo 4 ciężkie treningi siłowe tygodniowo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze