Korona cyrkonowa – charakterystyka, zabieg, zalety i wady, przeciwwskazania
Korony cyrkonowe służą odbudowie zębów, których stan uniemożliwia zakładanie kolejnych wypełnień. Zakładane są, gdy dochodzi do zniszczenia naturalnej korony zęba w skutek próchnicy, złamania lub po leczeniu kanałowym. Zadaniem koron cyrkonowych jest poprawa wyglądu, ochrona oraz przywrócenie funkcji zęba. Pokrywają one w całości korony zęba. Korony cyrkonowe wycina się komputerowo, co daje precyzyjne wykonanie oraz wytrzymałość.
1. Korona cyrkonowa – charakterystyka
Korona cyrkonowa wykonana jest z tlenku cyrkonu, który łączy w sobie ceramikę o właściwościach metalu i porcelany. Jako tworzywo chemiczne posiada najniższą przewodność ciepła i najwyższą twardość. W temperaturze pokojowej jest to białe, krystaliczne ciało stałe, odporne chemicznie i bardzo trudnotopliwe. Produkty cyrkonowe wykorzystuje się w przemyśle kosmicznych jako osłony termiczne, okładziny hamulcowe w sportowych samochodach oraz jako implanty stawu biodrowego.
Dzięki nowoczesnym technologiom i postępowi medycznemu tlenek cyrkonu wykorzystywany jest obecnie również w stomatologii. Korony cyrkonowe i mosty wykonane z tlenku cyrkonu są wytrzymałe, estetyczne i dopasowane kolorystyczne do tkanek zęba. Korony cyrkonowe są też całkowicie tolerowane przez ludzki organizm, dzięki czemu nie dochodzi do odrzucenia, jak w przypadku innych ciał obcych. Korona cyrkonowa pozwala na odtworzenie uzębienia w bardziej naturalny sposób niż standardowe metody.
2. Korona cyrkonowa – zabieg
Przed zabiegiem założenia korony cyrkonowej stomatolog przeprowadza badanie kontrolne, mające na celu określenie możliwości leczenia zęba. Korona cyrkonowa mocowana jest bezpośrednio na zębie, który jest zdrowy. Najpierw usuwane są stare wypełnienia i zastępowane nowymi. Zakładanie korony cyrkonowej na ząb osłabiony jest związane z dużym ryzykiem jego uszkodzenia.
W kolejnej fazie leczenia ząb zostaje zeszlifowany. Dzięki temu zabiegowi wymiary zęba zostaną zmniejszone o grubość uzupełnienia, tak by wraz z uzupełnieniem odpowiednio wypełniał przestrzeń pomiędzy przylegającymi do niego zębami. Po oszlifowaniu zęba pobrany zostaje wycisk protetyczny.
Przed ostatecznym założeniem korony cyrkonowej stomatolog dokonuje jej przymierzenia. Sprawdza w ten faktyczne dopasowanie korony cyrkonowej do zębów przylegających i przeciwległych, a także precyzję jej dopasowania do oszlifowanego zęba. Po zakończeniu oceny korona cyrkonowa zostaje scementowana.
3. Korona cyrkonowa – zalety i wady
Korony cyrkonowe wykonane są w całości z jednobarwnego materiału, dzięki czemu ich podbudowa nie zostaje uwidoczniona w tkance dziąsła. Są całkowicie biozgodne z organizmem człowieka, przez co nie dochodzi do uczuleń. Można je wykonać również wtedy, gdy filarem nie jest naturalny ząb, lecz implant. Wycinane są komputerowo, co daje ogromną precyzję wykonania oraz dopasowania do uzębienia pacjenta.
Metoda ta sprawdza się zarówno w odcinku przednim jak i bocznym szczęki. Korony cyrkonowe sprawdzają się w przypadku zębów przebarwionych, zniszczonych, nadmiernie obciążonych zgryzowo. Wadą koron cyrkonowych jest to, że mają wysoką twardość, co może powodować ścieranie się przeciwległych zębów. W porównaniu do standardowych metod leczenia ubytków zębowych jest to nadal droga metoda leczenia.
Zobacz także:
4. Korona cyrkonowa - przeciwwskazania
Niekiedy stan zęba nie pozwala na założenie korony cyrkonowej. Uzębienie każdorazowo ocenia stomatolog i to on decyduje, czy u pacjenta możliwe jest zastosowanie korony cyrkonowej. Przeciwwskazaniem do wykonania korony cyrkonowej jest niewielka pozostałość zęba nad dziąsłem (niecałe 2-3 mm). Również, gdy zęby aż do dziąsła zniszczyła próchnica, nie zaleca się wykonania korony cyrkonowej. To dwa główne przeciwwskazania do zastosowania tej metody.