Trwa ładowanie...

Kosmetyki z retinolem - co to jest retinol, czym różnią się kosmetyki z retinolem od kosmetyków z retinalem

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
25.11.2022 18:04
Kosmetyki z retinolem cieszą się obecnie wyjątkową popularnością. Sięgają po nie przede wszystkim te kobiety, które chcą odmłodzić wygląd swojej skóry.
Kosmetyki z retinolem cieszą się obecnie wyjątkową popularnością. Sięgają po nie przede wszystkim te kobiety, które chcą odmłodzić wygląd swojej skóry. (Adobe Stock)

Kosmetyki z retinolem cieszą się obecnie wyjątkową popularnością. Wyjątkowe właściwości produktów kosmetycznych zawierających podstawową formę witaminy A doceniają wszyscy ci, którzy pragną zyskać świeży, promienny, młodszy wygląd cery. Dodatkowo, kuracja retinolem może stanowić doskonałe panaceum na problemy skórne wywołane trądzikiem.

spis treści

1. Retinol – co to jest?

Retinol jest organicznym związkiem chemicznym, nienasyconym alkoholem, który przynależy do grupy karotenoidów. Retinol to również pochodna witaminy A. Uznawany jest za najbardziej przebadany składnik, który możemy znaleźć w preparatach kosmetycznych.

Badania naukowe potwierdziły, że ta wszechstronna substancja wykazuje zdolność do opóźniania procesów starzenia oraz redukowania już nabytych zmarszczek. Dodatkowo, spowalnia ona degradację jednego z najważniejszych białek w organizmie – kolagenu oraz hydrofobowego białka strukturalnego – elastyny. Retinol doskonale odbudowuje uszkodzony naskórek, działa przeciwstarzeniowo, ale również ujędrniająco.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Po co stosuje się retinol na twarz? W dermatologii retinol wykorzystywany jest w terapii wielu problemów skórnych:

2. Kosmetyki z retinolem

Kosmetyki z retinolem wykazują szereg dobroczynnych właściwości. W ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej można używać ich przed 30 rokiem życia. Preparaty zawierające retinol wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne, złuszczające.

Wpływają pozytywnie na nawilżenie skóry, regulują wydzielanie sebum, a także sprawiają, że cera wygląda bardziej promiennie i młodo. Substancja zwana retinolem usuwa obumarłe komórki skóry i powoduje wytwarzanie nowych włókien kolagenowych.

Osoby chcące rozpocząć swoją kurację przeciwtrądzikową czy przeciwstarzeniową bez problemu mogą kupić w drogeriach krem z retinolem do twarzy czy serum z retinolem. Rynek oferuje konsumentom również kremy pod oczy z retinolem.

3. Kosmetyki z retinolem czy z retinalem?

Wiele osób używa zamiennie słów retinol i retinal. W rzeczywistości retinol jest czymś innym od drugiego składnika retinalu. Jaka jest różnica między tymi dwiema substancjami? Otóż, retinol, aby mógł zadziałać w naszej skórze, musi przejść proces przekształcenia w retinaldehyd (retinal). W drugim etapie następuje jego przekształcenie do kwasu retinowego, czyli formy aktywnej witaminy A.

Retinal, nazywany retinaldehydem lub aldehydem retinowym jest około 10 razy mocniejszy od retinolu, z tego powodu stosowany jest w zupełnie innych stężeniach. Retinal jest formą pośrednią pomiędzy retinolemi kwasem retinowym.

Na rynku dostępne są zarówno kosmetyki z retinolem, jak i kosmetyki z retinalem. Te drugie należy wprowadzać do pielęgnacji od stężeń: 0,01 – 0,05%. Kosmetyki zawierające retinol występują zazwyczaj w stężeniach 0,2 – 2%. Produktów z retinalem jest na rynku dużo mniej.

4. O czym warto pamiętać w trakcie stosowania kosmetyków z retinolem?

Osoby stosujące kosmetyki z retinolem mogą początkowo zaobserwować u siebie zachwianie bariery naskórkowej, a także częściowe zniszczenie płaszcza hydrolipidowego. Szczególnie serum z retinolem o wysokim stężeniu może powodować na początkowym etapie zaczerwienienie, przesuszenie czy podrażnienie.

W trakcie kuracji warto unikać promieniowania słonecznego i koniecznie zabezpieczać skórę kremem z filtem UV. Ekspozycja na promienie UV może przyczynić się do powstania przebarwień. Podrażenienie po retinolu czy łuszczenie po retinolu łatwo wyeliminować przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji nawilżającej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze