Trwa ładowanie...

Kostka Arkady – budowa, działanie, efekty i wskazania

Avatar placeholder
09.08.2022 15:14
Kostka Arkady służy do korekcji wrastających paznokci.
Kostka Arkady służy do korekcji wrastających paznokci. (adobestock)

Kostka Arkady to urządzenie medyczne wykorzystywane do korekcji wrastających paznokci. Efektem zabiegu metodą Arkady jest przywrócenie płytce paznokciowej odpowiedniego kształtu oraz wymuszenie właściwej pozycji wzrostu. Umożliwia to zarówno sama kostka, jak i żywica akrylowa. Jakie są zalety tej metody?

spis treści

1. Co to jest kostka Arkady?

Kostka Arkady to opatentowane urządzenie umożliwiające precyzyjną pracę na płytce paznokcia. Metoda Arkady, opracowana przez Adriana Arkady, to innowacyjny sposób leczenia wrastających paznokci u nóg.

O wrastaniu paznokci mówi się, gdy rosnąca płytka paznokciowa uszkadza miękką tkankę skóry, objawem czego jest ból, zaczerwienienie, obrzęk często również stan zapalny.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Przyczyny wrastania paznokci to:

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia,
  • nadmierne rogowacenie płytki paznokciowej,
  • nadmierne wysychanie płytki paznokciowej,
  • niewłaściwe obuwie: wysokie obcasy, lub buty wąskie w palcach,
  • urazy mechaniczne paznokci,
  • deformacje stóp,
  • nagły przyrost masy ciała,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • złe nawyki higieniczne, na przykład używanie ostrych, brudnych narzędzi.

2. Jak zbudowana jest kostka Arkady?

Kostkę Arkady tworzy podkład wykonany z polioksymetylenu i aluminiowy korpus, a także elementy ruchome wykonane z kwasoodpornej stali nierdzewnej: kulki, śruby mocujące oraz manipulatory.

Zestaw do wykonania zabiegu metodą Arkady obejmuje nie tylko podstawę, korpus kostki Arkady i zestaw manipulatorów oraz komplet kulek, ale również bezzapachowy liquid, puder akrylowy oraz serum kolagenowe.

Zabieg trwa około godziny. Powinien być przeprowadzany przez przeszkolonego kosmetologa o specjalizacji podologicznej lub lekarza. Jego cena zależy od gabinetu podologicznego (od 300 zł wzwyż).

3. Jak działa kostka Arkady?

Zabieg metodą Arkady polega na wydobyciu wrastającej części paznokcia z wałów okołopaznokciowych i wymuszeniu dalszego jego wzrostu w prawidłowej pozycji.

To pozwala na przywrócenie właściwego toru wzrostu paznokcia oraz odpowiedniego kształtu i wyglądu płytki paznokciowej, a także wyeliminowanie bólu.

Jak działa kostka Arkady? Zabieg rozpoczyna się od stabilizacji palca w kostce. Do tego celu wykorzystuje się stabilizatory śrubowe. Kolejnym krokiem jest ustabilizowania grzbietu płytki paznokcia manipulatorem końcowym.

Następnie używa się manipulatorów łopatkowych. To możliwe, ponieważ kostka Arkady posiada otwory, przez które wprowadzane są ruchome narzędzia.

Ukształtowany paznokieć jest utrwalany żywicą akrylową. Stanowi ona rusztowanie dla płytki paznokcia, ale działa również przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Masa zawiera w składzie srebro mineralne, które przeciwdziała stanom zapalnym. Ostatecznie palec zostaje wyjęty z kostki. Ostatnim etapem jest opracowanie płytki paznokciowej pilnikami.

4. Zalety metody Arkady

Metoda Arkady jako metoda leczenia wrastających paznokci z wykorzystaniem urządzenia zwanego kostką Arkady jest stosowana od 2014 roku. Alternatywą dla niej są inne zabiegi podologiczne oraz chirurgiczne.

To na przykład klamry na wrastające paznokcie, usunięcie płytki paznokciowej oraz chirurgiczne wycięcie paznokcia. Mają one jednak więcej ograniczeń i wad.

Metodę Arkady wyróżnia:

  • nieinwazyjność, ponieważ kostka Arkady nie wiąże się z przecinaniem skóry,
  • bezpieczeństwo, z uwagi na to, że łopatki, haczyki, manipulatory oraz inne narzędzia wykorzystywane do korekcji paznokcia są sterylizowane. Za pomocą kostki Arkady można pomóc większości osób z problemem wrastających paznokci, nawet z cukrzycą,
  • estetyka wyglądu zrekonstruowanego paznokcia. Możliwe jest nawet malowanie płytki paznokcia,
  • najszybszy efekt przeciwbólowy. Ból, typowy objaw wrastających paznokci, można złagodzić już podczas pierwszej wizyty u podologa,
  • trwałość efektu, ponieważ podczas zabiegu metodą Arkady formowane są wały paznokciowe. Niezmiernie ważne jest jednak stosowanie się do zaleceń podologa, Istotna jest nie tylko specjalna pielęgnacja stóp, ale i nakładanie serum kolagenowego, wspierającego regenerację paznokcia po zabiegu, co sprzyja szybszemu wypełnianiu się miejsc po wyjęciu wrastających części płytki, obecnych w wałach okołopaznokciowych.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu z kostką Arkady? Okazuje się, że choć zabieg jest bezpieczny i dozwolony nawet w przypadku stopy objętej stanem zapalnym, neuropatią czy grzybicą, procedurę uniemożliwiają zmiany nowotworowe i zanik płytki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze