Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kremy dla alergików

Avatar placeholder
04.04.2019 12:42
Kremy dla alergików
Kremy dla alergików (iStock)

Jeżeli masz problem z nadwrażliwością skóry bądź alergią, pewnie intensywnie szukasz odpowiedniego dla siebie produktu do pielęgnacji. Typowe objawy podrażnienia skóry to zaczerwienienie i pieczenie. Kosmetyki hipoalergiczne mogą w tym przypadku okazać się zbawienne. Czy jednak produkt taki jest gwarancją, że na powierzchni skóry nie dostrzeżesz objawów podrażnienia czy alergii?

1. Co oznacza termin „hipoalergiczny”?

Produkt hipoalergiczny – termin ten został po raz pierwszy zastosowany w 1970 roku w stosunku do produktów, które w trakcie badań na ludziach wykazały zmniejszoną zdolność do powodowania reakcji alergicznych. Organizacja FDA (Food and Drug Administration) stwierdziła, że brak regulacji prawnych na ten temat uniemożliwia sprawdzenie, czy dany produkt rzeczywiście jest hipoalergiczny, czy nie. W rzeczywistości jedyny sposób na zweryfikowanie działania danego produktu to wypróbowanie go.

Oznaczenie na etykiecie produktu dotyczące jego hipoalergiczności nie zawsze wskazuje, że każdy składnik w nim zawarty będzie dla twojej skóry idealny. Nie czuj się oszukana, ale termin hipoalergiczny wcale nie oznacza, że kosmetyk w ogóle nie uczula. Produkty te są skierowane dla osób o wrażliwej skórze, gdyż w ich składzie znajduje się zdecydowanie mniejsza ilość substancji oraz wykluczone są z nich potencjalne alergeny, takie jak np. geraniol czy linalool. Jednak każdy z nas jest inny i tak samo różnią się nasze skóry. Z tego względu różna może być reakcja skórna danej osoby na określony produkt kosmetyczny i takie alergie po zastosowaniu produktu hipoalergicznegorównież się zdarzają.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak zredukować objawy podrażnienia skóry?

Jeżeli doszło do pojawienia się objawów podrażnienia czy alergii, od razu zareaguj. Istnieje kilka preparatów, które przyśpieszą ustępowanie tej reakcji skóry.

Krem z hydrokortyzonem – nałóż niewielką ilość preparatu w obrębie podrażnionego miejsca. Pamiętaj o tym, aby być bardzo ostrożną, jeżeli nakładasz go w obrębie twarzy, gdyż nie może on przedostać się do oczu czy błon śluzowych jamy ustnej. Taki preparat pomoże zmniejszyć nasilenie objawów alergicznych.

Aloes – na rynku jest bardzo szeroki wybór produktów na bazie tego wyciągu roślinnego. Składnik ten jest znany ze swoich właściwości kojących i łagodzących. Zastosowanie preparatu z aloesem to skuteczna pomoc dla podrażnionej skóry. Za jego pomocą zmniejszysz nasilenie zaczerwienienia skóry oraz jej obrzęk spowodowany np. działaniem słońca. Cienką warstwę preparatu nakładaj na skórę co kilka godzin. Pamiętaj jednak, że aloes jest wyciągiem roślinnym, a te z kolei mogą uczulać. Przed zastosowaniem kremu koniecznie wypróbuj jego niewielką ilość na zdrowej partii skóry.

Pamiętaj również o tym, że na stan twojej skóry nie mają wpływu jedynie kremy pielęgnacyjne. Za podrażnienia i alergie skóry odpowiedzialne są również czynniki takie jak warunki pogodowe, drażniące chemikalia oraz zaburzenia skóry. Ponadto nadreaktywność skóry czasem świadczy o jakiejś chorobie. Z tego względu warto udać się do lekarza. Bardzo często w profilaktyce podrażnień i alergii skórnych ważne okazują się również zdrowa dieta i odpowiedni styl życia. Wraz z poprawą ogólnej kondycji twojego organizmu poprawi się również stan twojej skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze