Trwa ładowanie...

Kwas glicyretynowy - charakterystyka, właściwości i działanie, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
11.07.2022 19:16
Kwas glicyretynowy stanowi składnik kremów nawilżających, kremów do opalania oraz past do zębów.
Kwas glicyretynowy stanowi składnik kremów nawilżających, kremów do opalania oraz past do zębów. (Pexels)

Kwas glicyretynowy jest substancją, która w sposób naturalny występuje w korzeniu lukrecji. Substancja określana mianem glicyryzyny lub kwasu gliceretynowego zaliczana jest do pentacyklicznych związków triterpenowych. Jakie działanie wykazuje i jakie właściwości posiada? Dlaczego stanowi popularny składnik kosmetyków?

spis treści

1. Co to jest kwas glicyretynowy?

Kwas glicyretynowy jest składnikiem naturalnie występującym w korzeniu lukrecji. Jak powszechnie wiadomo, bylina z rodziny bobowatych, określana mianem lukrecji od tysięcy lat ceniona jest za swoje wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Nasi przodkowie zwalczali przy jej pomocy wszelkie choroby górnych dróg oddechowych, schorzenia płuc, zadyszki czy problemy z oddychaniem. Obecnie, kwas glicyretynowy stanowi składnik wielu preparatów kosmetycznych oraz trychologicznych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Właściwości i działanie kwasu glicyretynowego

Kwas glicyretynowy, przez wiele osób nazywany także glicyryzyną, to składowa kwasu glicyryzynowego. Każdy tych związków charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, antybakteryjnym, przeciwwirusowym, antyseptycznym oraz antyoksydacyjnym. Kwas glicyretynowy posiada szerokie spektrum działania. Wykazuje zdolność do wiązania wody w skórze, z tego powodu dodawany jest do kremów nawilżających oraz balsamów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zmniejsza świąd i zaczerwienienie skóry, łagodzi podrażnienia, wspomaga regenerację naskórka, co sprawia, że od wielu lat wykorzystywany jest w produkcji produktów trychologicznych takich jak odżywki, szampony czy wcierki. Znaleźć go można również w środkach higieny osobistej, balsamach antycellulitowych, preparatach do opalania.

Badania naukowców wskazują na to, że substancja występująca w korzeniu lukrecji przeciwdziała wzrostowi DNA i RNA wirusów wywołujących takie choroby jak półpasiec, wirus opryszczki pospolitej czy zapalenie wątroby typu A i C.

Kwas glicyretynowy charakteryzuje się działaniem antyalergicznym, hamuje namnażanie grzybów, wzmacnia naczynia krwionośne. Stanowi składnik wielu leków dla osób cierpiących na egzemę, łuszczycę, trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry. Ze względu na swoje właściwości, dodawany jest także do past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Preparaty do higieny jamy ustnej, zawierające wyciąg z korzenia lukrecji przeciwdziałają odkładaniu się kamienia nazębnego, zapobiegają namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów, zapobiegają próchnicy, usuwają nieestetycznie wyglądający osad.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przeciwwskazania

Wielu stomatologów sugeruje, że po doustne preparaty zawierające kwas glicyretynowy nie powinny sięgać osoby zmagające się z niewydolnością nerek, zastojami żółciowymi, schorzeniami wątroby, niewydolnością wątroby, nadciśnieniem tętniczym krwi. Szczególną ostrożność powinny także zachować kobiety ciężarne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze