Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – charakterystyka, przebieg, wskazania

Avatar placeholder
18.09.2023 16:13
Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – charakterystyka, przebieg, wskazania
Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – charakterystyka, przebieg, wskazania

Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem to nowoczesna metoda leczenia zębów, która jest bardzo precyzyjna i bezpieczna. Odbywa się ona przy użyciu mikroskopu i pozwala na bardzo dokładne zlokalizowanie ubytku czy choroby zęba. Dzięki leczeniu stomatologicznemu pod mikroskopem specjalista jeszcze skuteczniej może przeprowadzić leczenie, a przede wszystkim zachować nasze naturalne uzębienie.

spis treści
Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty
Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty [10 zdjęć]

Wielu ludzi boi się wizyty u stomatologa, pomimo że stanowi ona ważny element dbałości o wygląd oraz

zobacz galerię

1. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – charakterystyka

Leczeniem stomatologicznym pod mikroskopem zajmuje się endodoncja. Obejmuje ona leczenie chorób miazgi zęba, nerwów i naczyń krwionośnych, dzięki którym ząb jest żywą tkanką. Potocznie mówi się, że jest to zabieg leczenia kanałowego zębów. Jest to leczenie długotrwałe i dość kosztowne, ale pozwala na uniknięcie wyrwania zęba. W zabiegu wykonuje się usunięcie z komory i kanałów korzeniowych chorej miazgi, następnie odkażenie i wypełnienie szczelin specjalnymi materiałami, tak aby usunąć całkowicie problem i zapobiec jego nawracaniu. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem wykorzystuje również chirurgia stomatologiczna oraz periodontologia. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem pozwala i ułatwia zlokalizować złamane fragmenty zębów, obejrzeć rany po usunięciu zęba czy wykonać resekcję korzeni zębowych.

2. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – przebieg

Zabieg leczenia stomatologicznego pod mikroskopem wygląda podobnie do tradycyjnego, jednak jest to zabieg dużo dokładniejszy i pozwala na zmniejszenie powikłań pozabiegowych. Dzięki niemu stomatolog jest w stanie uratować zęby przed całkowitą ekstrakcją. Jakie są etapy leczenia stomatologicznego pod mikroskopem? Zabieg rozpoczyna się od zabezpieczenia jamy ustnej przed zalewaniem śliną, w tym celu zakładany jest koferdam. Następnie ząb jest otwierany, a do kanału zębowego wprowadzane narzędzie mikroskopowe, co umożliwia wgląd do jego wnętrza. Usunięta zostaje zawartość kanałów, następnie kanały zostają poszerzone poprzez płukanie ich środkami dezynfekującymi. Podczas kolejnej wizyty przy leczeniu stomatologicznym pod mikroskopem kanał wypełniany jest uszczelniaczem i zakładany jest lek. Dzięki leczeniu stomatologicznemu pod mikroskopem specjalista mimo znajomości anatomii kanałów, ma dodatkowe wsparcie i potrafi precyzyjniej zdiagnozować i leczyć chorobę, z którą boryka się pacjent. Mikroskop posiada dodatkowe powiększenie, co umożliwia dokładne wprowadzenie narzędzi do kanałów zębowych i bezpośrednie leczenie w miejscu zainfekowanym.

Zobacz film: "Jak powstaje próchnica?"

Zobacz także:

3. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – wskazania

Wskazaniem do leczenia stomatologicznego pod mikroskopem jest często nietypowa budowa anatomiczna zębów, gdy kanały zębowe są zbyt wąskie, zrośnięte lub mocno zakrzywione. Jeśli doszło do przebicia ściany zęba, nie można odnaleźć dodatkowych kanałów lub doszło do złamania narzędzia stomatologicznego podczas zabiegu, tylko leczenie stomatologiczne pod mikroskopem w tych przypadkach może być skuteczne. Zwiększa ono szanse na prawidłowy przebieg leczenia oraz uniknięcia powikłań czy nawrotu choroby. Często też może uratować nasze zęby przed ich usunięciem. Jaka jest cena leczenia stomatologicznego pod mikroskopem? Zabieg ten oprócz oszczędzenia zębów jest też rozwiązaniem dość tanim w porównaniu z leczeniem protetycznym czy implantami. Za leczenie stomatologiczne pod mikroskopem zęba jednokanałowego trzeba zapłacić około 400 zł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze