Trwa ładowanie...

Lipektomia policzkowa - wskazania, efekty, przebieg, cena, powikłania

 Paula Jakubasik
26.07.2022 12:45
Lipektomia policzkowa to zabieg z zakresu medycyny estetycznej.
Lipektomia policzkowa to zabieg z zakresu medycyny estetycznej. (adobestock)

Lipektomia policzkowa (usunięcie poduszek Bichata) to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z dolnej części twarzy, dzięki czemu uzyskiwana jest trwała poprawa wyglądu twarzy i uwydatnienie kości policzkowych. Na czym polega lipektomia policzkowa?

spis treści

1. Co to jest lipektomia policzkowa?

Lipektomia policzkowa (usunięcie poduszek Bichata) to zabiel wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na pozbyciu się nadmiaru tłuszczu z dolnej części twarzy, z okolicy ślinianek przyusznych.

Lipektomia zaliczana jest do medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej, powinna być wykonywana przez wyspecjalizowanego lekarza. Najważniejszą zaletą usunięcia poduszek Bichata jest brak blizn widocznych na powierzchni twarzy.

Zobacz film: "Makijaż to nie wszystko. Poznaj wiosenne hity nawilżające"

2. Wskazania do lipektomii policzkowej

Lipektomia policzkowa wykonywana jest wyłącznie w celach estetycznych, w związku z tym nie istnieją wskazania do wykonania tego zabiegu.

Najczęściej decydują się na niego osoby, które mają naturalnie okrągłą, pulchną twarz i nie czują się dobrze w swoim ciele.

Na usunięcie poduszek Bichata zgłaszają się również kobiety, które chcą zyskać młodszy wygląd, uwydatnić kości policzkowe i zwiększyć swoją pewność siebie.

3. Przebieg lipektomii policzkowej

Lipektomia policzkowa wykonywana jest po wewnętrznej stronie policzków, dzięki czemu na powierzchni twarzy nie są widoczne blizny.

Wymaga kwalifikacji do zabiegu, ponieważ nie u każdej osoby usunięcie poduszek przyniesie oczekiwany efekt, na przykład w przypadku bardzo rozwiniętych mięśni szczęki.

Poduszeczki tłuszczowe usuwane są za pomocą niewielkiego nacięcia (1-2 cm), pomiędzy linią zgryzu a przewodem ślinianki przyusznej.

Całość wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, podawanym bezpośrednio za pomocą cienkiej igły, jak w przypadku zabiegów stomatologicznych.

Po pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej rana zszywana jest specjalnymi nićmi, które samoistnie się rozpuszczają i nie wymagają usuwania szwów. Usunięcie poduszek Bichata zajmuje około dwóch godzin, a po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Naturalne jest utrzymywanie się obrzęku twarzy przez około 3 tygodnie, mija on samoistnie, ale można stosować chłodne okłady.

Gojenie się ran w jamie ustnej trwa 7-10 dni. Przez pierwsze dni należy stosować dietę płynną, a następnie przejść na spożywanie miękkich pokarmów bez dodatku ostrych przypraw. Przez miesiąc niewskazane jest picie alkoholu oraz palenie papierosów.

4. Efekty lipektomii policzkowej

Efekty po usunięciu poduszek Bichata widoczne są dopiero po kilku tygodniach, ze względu na opuchliznę twarzy. Przede wszystkim obserwuje się znaczne wyszczuplenie twarzy i wykonturowanie jej dolnej części.

Dodatkowo kości policzkowe są znacznie bardziej wydatne i podkreślone, twarz wydaje się młodsza i bardziej proporcjonalna. Co najważniejsze, lipektomia nie wymaga powtórzenia, zabieg gwarantuje stały efekt.

5. Przeciwwskazania

Mimo że usunięcie poduszek Bichata jest zabiegiem medycyny estetycznej, nie każdy może się na niego zdecydować. Przeciwwskazania przed wykonaniem lipektomii policzkowej to:

  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • nowotwór,
  • niewyrównane choroby przewlekłe (np. nadciśnienie tętnicze),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • niewydolność nerek lub wątroby,
  • posiadanie rozrusznika serca.

6. Powikłania po lipektomii policzkowej

Każdy zabieg, również wykonywany w znieczuleniu miejscowym, może wywołać różne skutki uboczne. Lipektomia policzkowa może spowodować konieczność zażywania antybiotyku za względu na stan zapalny lub infekcję jamy ustnej.

Zdarzają się również przypadku nadmiernego krwawienia z rany czy uszkodzenia nerwu twarzowego (brak możliwość zmarszczenia czoła po jednej stronie lub zaciśnięcia powieki, opadanie kącika ust).

Istnieje również ryzyko, że wygląd twarzy po zabiegu nie będzie zadowalający zmiana może dodawać lat, zamiast odpowiadać za widoczne odmłodzenie.

7. Cena lipektomii policzkowej

Usunięcie poduszek Bichata kosztuje od 5 do nawet 10 tysięcy złotych, w zależności od miasta i konkretnej placówki.

Przed zabiegiem konieczne jest pozytywne przejście wizyty kwalifikacyjnej, polegającej na ocenie geometrii twarzy i określeniu, jakich efektów można spodziewać się w danym przypadku.

Lekarz musi również sprawdzić, czy lipektomia policzkowa będzie bezpieczna i nie istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Niezwykle ważne jest też omówienie przebiegu zabiegu oraz okresu rekonwalescencji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze