Lipotransfer – przebieg, wskazania, cena i efekty
Lipotransfer, czyli przeszczep tłuszczu to zabieg, który polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z jednego obszaru i przeniesieniu jej w pożądany obszar. Celem jest zwiększenia jego objętości i poprawa wyglądu twarzy czy ciała. Możliwe jest zarówno powiększanie biustu tkanką tłuszczową, jak i lipotransfer pod oczy. To bezpieczna i naturalna metoda modelowania sylwetki. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest lipotransfer?
Lipotransfer (lipofilling) to zabieg, który polega na przeszczepianiu tkanki tłuszczowej pozyskanej na drodze atraumatycznej liposukcji. Jego celem jest modelowanie sylwetki, wypełnianie ubytków tkankowych, odmłodzenie skóry oraz redukcja oznak starzenia. Oznacza to, że własny tłuszcz wykorzystuje się do powiększenia piersi, wypełnienia ust czy wygładzenia zmarszczek, czyli poprawy wyglądu.
Lipofilling ma też inne zalety. Pozwala na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsca, z którego został pobrany materiał. Co więcej koncentrat tłuszczowy zawiera komórki macierzyste, które działają regenerująco na okoliczną tkankę skórną. Co istotne, przeszczepione komórki tłuszczowe unaczyniają się i zaczynają funkcjonować jak pozostałe. To daje naturalny efekt wypełnienia.
2. Wskazania do lipotransferu
Lipotransfer to oferta skierowana do osób, które chcą modelować ciało, pozbyć się ubytków oraz zredukować oznaki starzenia widoczne na twarzy i ciele. W obrębie twarzy wskazanie do lipotransferu to:
- wiotkość skóry,
- zmarszczki i bruzdy,
- worki pod oczami,
- asymetria twarzy, asymetria ust,
- utrata owalu twarzy, opadnięte policzki tzw. chomiki,
- ubytki objętości policzków,
- korekta kształtu ust, powiększanie ust,
- blizny zanikowe.
Lipofilling jest skuteczną metodą modelowania sylwetki. W tym zakresie wskazaniem jest:
- asymetria piersi, chęć powiększenia piersi, odbudowa naturalnej tkanki po usunięciu implantów. Lipotransfer biustu pozwala także na rekonstrukcję piersi po mastektomii,
- powiększanie i unoszenie pośladków,
- wiotkość skóry dłoni,
- ubytki skórne, nierówności i blizny.
3. Jak przebiega lipotransfer?
Zabieg lipotransferu odbywa się w warunkach szpitalnej sali operacyjnej, a sama procedura zabiegowa przebiega w kilku etapach:
- przy pomocy kaniul pobiera się tkankę tłuszczową z miejsc, gdzie występuje jej nadmiar (najczęściej jest to brzuch, biodra, uda),
- materiał jest poddawany separacji, efektem czego jest koncentrat zawierający odpowiednie komórki tłuszczowe oraz mezenchymalne komórki macierzyste,
- następuje wszczepienie materiału w miejsce docelowe.
Operacja przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, choć w przypadku mniej rozległych zabiegów może być przeprowadzona także w znieczuleniu miejscowym. Metoda jest nieinwazyjna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.
4. Jakie są efekty lipotransferu?
Pierwsze efekty wypełnienia, odbudowy ubytków, zmiany kształtu wybranej części ciała czy odnowy i wygładzenia skóry są dostrzegalne od razu po zabiegu. Z czasem efekt lipotransferu staje się mniej widoczny, ponieważ to, jaka część przeszczepionego tłuszczu zostanie wchłonięta, zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Nie bez znaczenia jest fakt, że tłuszcz jest materiałem ulegającym absorpcji. W razie zbyt dużego ubytku komórek tłuszczowych lipotransfer można powtórzyć. Ostateczny efekt wypełnienia jest widoczny po kilku miesiącach, jest trwały.
5. Lipotransfer - cena
Koszt lipotransferu zależy od kilku czynników, tak miejsca, którego dotyczy zabieg (biust, dłonie, twarz), jak i placówki, w której jest przeprowadzany. Można przyjąć, że cena waha się od 5 000 (bez kosztów pobrania) za twarz po 9 000 zł za biust. W niektórych klinikach cena zabiegu wynosi nawet 19 000 zł.
6. Czy lipotransfer jest bezpieczny?
Autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej to zabieg bezpieczny, a wypełniacz w postaci tłuszczu może być stosowany na wszystkie partie ciała. To nie tylko naturalna, ale i bezpieczna alternatywa dla implantów i sztucznych wypełniaczy.
W przypadku lipotransferu nie istnieje ryzyko powikłań w postaci odczynów autoimmunologicznych czy odrzucenia przeszczepu. Według specjalistów jedynymi potencjalnymi skutkami ubocznymi są krwiaki i obrzęki, które mogą utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu.
7. Przeciwwskazania do lipotransferu
Lipotransfer, jak każdy zabieg wiążący się z naruszeniem ciągłości powłok oraz ingerencją w organizm, jest obarczony przeciwwskazaniami. Nie wykonuje się go u
- osób z aktywną chorobą nowotworową,
- pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, zaburzeniami krzepnięcia,
- w przypadku pojawienia się stanów zapalnych skóry.