Trwa ładowanie...

Łuszczyca paznokci – przyczyna, objawy i leczenie

Avatar placeholder
07.03.2024 15:36
Łuszczyca paznokci to niezakaźna, przewlekła choroba.
Łuszczyca paznokci to niezakaźna, przewlekła choroba. (adobestock)

Łuszczyca paznokci to zapalna, niezakaźna choroba, która często towarzyszy innym odmianom łuszczycy. Do jej najczęstszych objawów należą podłużne bruzdy na płytce paznokcia, plamy olejowe oraz ich brunatnożółte zabarwienie. Jakie są przyczyny schorzenia? Na czym polega jego leczenie? Czy zmienione chorobowo paznokcie można malować?

spis treści

1. Co to jest łuszczyca paznokci?

Łuszczyca paznokci to niezakaźna, przewlekła choroba, która może towarzyszyć innym odmianom łuszczycy, ale i występować samodzielnie. Łuszczyca jest nieuleczalną, zapalną chorobą skóry, która dotyka około 2% populacji.

Najczęściej występującą postacią jest łuszczyca plackowata, która charakteryzuje się wyraźnie ograniczonymi, rumieniowo-złuszczającymi ogniskami, typowo zajmującymi łokcie, kolana, skórę owłosioną głowy i szczelinę międzypośladkową.

2. Przyczyny i objawy łuszczycy

Łuszczyca paznokci to choroba autoimmunologiczna, która towarzyszy innym odmianom łuszczycy. Dowiedziono, że częściej pojawia się u chorych z cięższymi postaciami choroby, takimi jak na przykład łuszczycowe zapalenie stawów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Występuje u około 10% częściej u mężczyzn niż u kobiet i wiąże się z większą masą ciała. W dalszej perspektywie zajęcie paznokci może być sygnałem cięższej postaci łuszczycy lub zapowiedzią łuszczycowego zapalenia stawów.

Łuszczyca, także paznokci, jest chorobą „z autoagresji” i jak każde schorzenie tego typu przebiega z okresami zaostrzenia i remisji. Rzut chorobowy o ostrym przebiegu może wywołać każdy czynnik drażniący.

Jak wygląda łuszczyca paznokci?

Typowym objawem choroby jest tak zwane naparstkowanie. Mówi się o nim, gdy na płytce paznokcia, głównie na palcach u rąk, pojawiają się wgłębienia. Oznacza to obecność powierzchownych zagłębień, które wskazują na nieprawidłowości w proksymalnych częściach macierzy paznokcia.

Ponieważ paznokieć zbudowany jest z płytki paznokciowej i struktur nabłonkowych: bliższego wału paznokciowego, macierzy paznokcia, łożyska paznokcia i hyponychium, w zależności od tego, która część jest zajęta, łuszczyca paznokci przybiera postać różnych zmian.

Inne symptomy łuszczycy paznokci to:

  • zmiana zabarwienia łożyska paznokcia. Pojawiają się plamy olejowe lub łososiowe, widoczne przez płytkę paznokciową,
  • łamliwość i kruszenie się płytki (dystrofia),
  • bruzdy na paznokciach podłużne,
  • matowienie płytki,
  • pogrubienie płytki paznokcia,
  • wylewy krwi przypominające drzazgę,
  • odwarstwienie się płytki paznokcia od łożyska (onycholiza). Oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska paznokcia pozostawia przestrzeń, która zwiększa ryzyko wtórnych infekcji

3. Diagnostyka i leczenie

Mimo częstego występowania, łuszczyca paznokci bywa leczona nieskutecznie, przeoczana i lekceważona. To poważny błąd.

Chorobę trzeba leczyć, ponieważ zmiany na paznokciach nie tylko stanowią problem estetyczny (przez co pogarszają samoocenę, komfort funkcjonowania i samopoczucie), ale i są przyczyną dyskomfortu i bólu.

Łuszczycę paznokci leczy się rtinoidami ( pochodnymi witaminy A), które zmiękczają płytkę oraz witaminą D3 wspierającą regenerację paznokcia.

Pomocne są także żele z kortykosteroidami, preparaty dziegciowe, które mają działanie złuszczające, maści z kwasem salicylowym czy produkty z mocznikiem. Rozważa się fototerapię UVA.

Znana jest też metoda wstrzykiwania glikokortykosteroidów do macierzy paznokci, co umożliwia ich prawidłowy odrost. Ważne również jest, by pamiętać, że skóra i paznokcie osoby chorej wymagają specjalnej pielęgnacji i delikatnego traktowania.

Czy można malować paznokcie z łuszczycą?

Choć ma przeciwskazań do wykonania zabiegów manicure oraz pedicure u osób borykających się z łuszczycą paznokci, nich malowanie lakierem (także wykonywanie manicure hybrydowego, nakładanie żelu lub akrylu) zwykle nie jest możliwe. Dlaczego?

Paznokcie zajęte przez łuszczycę są osłabione, rozdwajające się i kruche, a to uniemożliwia ich stylizację. Efekt byłby co najwyżej chwilowy, jednak malowanie utrudniłoby leczenie i mogłoby pogorszyć stan płytki paznokciowej.

4. Łuszczyca paznokci - domowe sposoby leczenia

W leczeniu łuszczycy paznokci bardzo duże znaczenie ma odpowiednia domowa pielęgnacja: regularne stosowanie kremów z dodatkiem mocznika czy witaminy A, moczenie dłoni i paznokci w ciepłej oliwie z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego, ale i ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (ważne jest, by prace domowe wykonywać w rękawiczkach).

Duże znaczenie ma dieta. Warto dbać o to, by w jadłospisie obecne były produkty zasobne w witaminy A oraz D. Pomocna jest także suplementacja witamin i minerałów, takich jak cynk, witamina B1 czy witamina D3.

Jeśli leczenie i domowa pielęgnacja są nieskuteczne, co wpływa na samopoczucie, pomóc może regularne oczyszczanie płytek w gabinecie kosmetycznym i stosowanie różnych preparatów, takich jak maść na łuszczycę paznokci.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze