Trwa ładowanie...

Łyżeczkowanie brodawek – wskazania, przeciwwskazania, efekty zabiegu

 Katarzyna Kurek
25.11.2022 16:21
Łyżeczkowanie brodawek na stopie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym
Łyżeczkowanie brodawek na stopie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (Adobe Stock)

Łyżeczkowanie brodawek to mechaniczne usuwanie niepożądanych zmian skórnych, które są oporne na metody nieinwazyjne. Zabieg przeprowadzany przy pomocy narzędzia chirurgicznego jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na kurzajki na stopie. Jakie są inne wskazania do łyżeczkowania brodawek? Jak wygląda procedura? Czy jest bolesna i jakie daje efekty?

spis treści

1. Czym jest łyżeczkowanie brodawek?

Łyżeczkowanie brodawek jest prostym zabiegiem dermatologicznym. Wykonywane jest przy użyciu specjalnego przyrządu, czyli tzw. łyżeczki dermatologicznej. Jest to sterylne narzędzie chirurgiczne z ostrymi brzegami, umożliwiającymi wycięcie zmiany.

Łyżeczkowanie brodawek jest bezpieczną procedurą pod warunkiem, że przeprowadzane jest w odpowiednich warunkach przez wykwalifikowanego specjalistę.

Zobacz film: "Kurzajki zagrożenia wycinania"

1.1. Co to jest brodawka?

Brodawki (potocznie kurzajki) to grudkowate zmiany na skórze. Brodawki najczęściej pojawiają się na stopach. Zwykle zlokalizowane są na podeszwie pod kośćmi śródstopia lub na pięcie. Oczywiście mogą też pojawić się w innym miejscu (np. na dłoniach, kurzajki na palcu).

Jak wyglądają kurzajki na stopie? Zmiany występują pojedynczo lub w większych, drobnych skupiskach. Czasem są lekko stwardniałe oraz mają szorstką powierzchnię. Czy kurzajka boli i swędzi? Wiele zależy od rodzaju brodawki. Zwykle zmiany nie są bolesne, ale często powodują dyskomfort podczas chodzenia.

Od czego robią się kurzajki? Przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej można zarazić się nim poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem choroby. Zmiany występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Kurzajki na stopie często mylone są z odciskami.

Odcisk a kurzajka

Co to jest odcisk i czym różni się od kurzajki? Odcisk to też zmiana występująca na stopach. Jednak jest on reakcją skóry na nadmierny, długotrwały ucisk. Powstaje w miejscach, gdzie doszło do tarcia. Odcisk ma często tzw. czop rogowy, którego nie ma kurzajka.

Jak wygląda rdzeń odcisku? Ma kształt stożka z ostrym wierzchołkiem, który powoduje dotkliwy ból przy nacisku. A brodawka w swej głębszej części ma jedynie sieć naczyniową (określaną potocznie korzeniem kurzajki).

Brodawki łojotokowe

Szczególnym rodzajem brodawek są brodawki łojotokowe, za które nie odpowiada wirus HPV. Są to grudkowate narośla skórne, pojawiające się w dowolnym miejscu na ciele. Jednak, jak widać na licznych zdjęciach, brodawki łojotokowe najczęściej lokalizują się na skórze tułowia lub twarzy.

2. Wskazania do łyżeczkowania brodawek

Jak pozbyć się brodawek? Zmiany tego typu mają skłonność do częstego nawracania. Jednym z bardziej skutecznych sposobów na trwałe usunięcie zmian jest łyżeczkowanie brodawek. Wśród chorób skóry, które kwalifikują się do tego typu leczenia, wymienia się przede wszystkim:

Zabieg najczęściej stosuje się u osób, u których nieskuteczne jest nieinwazyjne leczenie kurzajek. Należy jednak pamiętać o tym, że brodawki wirusowe różnią się od siebie i często wymagają indywidualnego planu terapii. Dlatego też decyzję o najlepszej metodzie leczenia powinien podjąć lekarz w porozumieniu z pacjentem.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do usuwania brodawek tą metodą może być niewyregulowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, czy uczulenie na środki znieczulające.

3. Jak przebiega łyżeczkowanie zmian skórnych?

Łyżeczkowanie brodawek na stopie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Dlatego też zabieg jest całkowicie bezbolesny. W trakcie zabiegu ważne jest zachowanie najwyższych standardów higieny, dlatego też lekarz zawsze dezynfekuje pole zabiegowe, a dopiero potem przy pomocy łyżeczki chirurgicznej wycina niechcianą zmianę.

Następnie na ranę zakładany jest opatrunek. Z uwagi na to, że procedura jest mało inwazyjna i stosunkowo bezpieczna, zabieg nie wymaga hospitalizacji.

Jak wygląda wyleczona kurzajka?

Odpowiednio przeprowadzone łyżeczkowanie pozwala usunąć brodawki ze stóp. Rana wymaga jednak właściwej pielęgnacji. Zabieg może pozostawiać także na skórze stóp nieestetyczne ślady (blizny lub przebarwienia).

4. Inne metody usuwania kurzajek

Łyżeczkowanie brodawek nie jest jedyną metodą usuwania tego typu zmian. Osoby, u których występują przeciwwskazania do zabiegu, mają do dyspozycji wiele innych metod. Jak pozbyć się kurzajek? Co na brodawki?

  • Wymrażanie kurzajek – krioterapia, czyli wykorzystanie ujemnej temperatury ciekłego azotu. Kiedy odpada zamrożona kurzajka? Zwykle ma to miejsce po 1-2 tygodniach.
  • Zabieg z użyciem lasera – to usuwanie zmian przy pomocy wiązki światła lasera. Zabieg jest krótki i bezbolesny.
  • Elektrokoagulacja – zabieg wykorzystuje właściwości prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości.

4.1. Jak usunąć brodawki domowym sposobem?

Na forach internetowych często poszukuje się domowych sposobów na usunięcie brodawek. Czy leczenie domowe jest rzeczywiście skuteczne? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Są osoby, które po takiej terapii nie widzą żadnych efektów, są też takie, u których terapia przynosi rezultaty.

Domowe sposoby na kurzajki wymagają na pewno dużej systematyczności oraz wytrwałości. Efekty nie są widoczne od razu. Jak zlikwidować kurzajki w naturalny sposób? Najbardziej popularne produkty, które wspomagają leczenie to:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze