Makijaż i fryzura na rozmowę kwalifikacyjną
Jeżeli od dłuższego czasu poszukujesz wymarzonej pracy, prędzej czy później zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne dla przyszłego pracodawcy, dlatego oprócz odpowiedniego stroju, powinnaś zadbać również o naturalny makijaż i gładką fryzurę. Wygląd powinien komunikować kompetentność, schludność i dbałość o szczegóły, a pewność siebie, którą zyskasz dzięki profesjonalnej stylizacji, ułatwi prezentację kwalifikacji i doświadczenia.
1. Fryzura na rozmowę kwalifikacyjną
Mycie włosów jest czynnością, którą powinnaś wykonać dzień przed rozmową kwalifikacyjną – w ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu poświęconego na poranną toaletę i przygotowania do wielkiego dnia. Świetnym pomysłem jest również związanie włosów w koński ogon, dzięki czemu nerwowe owijanie kosmyków wokół palców nie będzie problemem. Unikaj długich grzywek wpadających w oczy, które świetnie nadadzą się na pierwszą randkę, ale nie zrobią dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy. Odgarnij wszystkie włosy z twarzy i przymocuj spinką lub wsuwkami. Fryzura na rozmowę kwalifikacyjną powinna być prosta i schludna, najlepiej gładko przyczesana. Dlatego, nawet jeżeli na co dzień nie używasz lakieru do włosów, delikatnie spryskaj fryzurę utrwalającym kosmetykiem. Unikaj błyszczących akcesoriów do włosów i noszenia czapki, która zostawi na włosach nieestetyczny ślad. Jeżeli na zewnątrz panuje mróz i potrzebujesz okrycia głowy, aby nie złapać przeziębienia, zdejmij czapkę zaraz po wejściu do budynku, gdzie odbędzie się rozmowa i znajdź lustro, w którym skontrolujesz stan twojego uczesania.
2. Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną
Jeżeli zwykle wykonanie makijażu zajmuje ci 5 minut, w dzień rozmowy kwalifikacyjnej poświęć na tę czynność 15 minut. Stres może utrudnić ci prawidłową aplikację kosmetyków do make-upu. Zacznij od zatuszowania niedoskonałości cery – do tej czynności nie będziesz potrzebowała nic więcej oprócz korektora i sypkiego pudru. Jednak gdy na twojej skórze widnieją skazy lub koloryt twarzy jest nierówny – koniecznie użyj podkładu. Na koniec dodaj policzkom koloru i zdrowia za pomocą różu do policzków. W przeciwieństwie do pudru brązującego nada on twarzy naturalny połysk. Następnie delikatnie pomaluj oczy i usta. Do makijażu ust przygotuj się już dzień wcześniej, wykonując peeling wygładzający spierzchnięte wargi za pomocą ręcznika zwilżonego ciepłą wodą. Na gładkie usta nałóż grubą warstwę balsamu do ust oraz jasnej szminki, która nada wargom delikatną barwę. Unikaj błyszczyka do ust – jest on zbyt połyskliwy i młodzieżowy na tak formalną okazję. Do make-upu oczu użyj cieni w naturalnych barwach, np. brązowych lub cielistych. Delikatny połysk na powiekach jest akceptowalny, jednak pamiętaj o umiarze. Wykończ makijaż, przeprowadzając wzdłuż linii rzęs cienką, lekko rozmytą kreskę i malując rzęsy czarnym tuszem. Unikaj eyelinera w płynie, nawet jeżeli potrafisz nakładać go z precyzją godną profesjonalistki. Nie zapominaj również o pielęgnacji brwi. Wyreguluj kształt brwi, pozbywając się wszelkich niepotrzebnych włosków, a na koniec utrwal ich położenie specjalnym żelem do brwi (jeżeli nie posiadasz takiego kosmetyku, rozrób odrobinę żelu do włosów w wodzie).
3. Manicure na rozmowę kwalifikacyjną
Jeżeli nie jesteś posiadaczką naturalnie zdrowych, równych paznokci, zadbaj o profesjonalny manicure. Nieważne czy masz krótkie, czy długie paznokcie – powinny być równo opiłowane. Wybierz neutralny kolor lakieru do paznokci – najlepiej sprawdzą się delikatne róże i beż. Nakładając na paznokcie czerwień, zachowaj ostrożność i posłuż się zdrowym osądem. Jest to kolor idealny na rozmowę kwalifikacyjną do agencji reklamowej, jednak właścicielowi firmy prawniczej może wydać się niestosowny. Unikaj również francuskiego manicure'u – część ludzi twierdzi, że jest szykowny, a część uważa go za tandetny. Najlepiej pomalować paznokcie na jednolity kolor.