Makijaż krok po kroku – jak podkreślić policzki, oczy i usta?
Makijaż jest wizytówką każdej kobiety. Pozwala ukryć niedoskonałości, omładza, nadaje charakteru, upiększa. Aby go przygotować, trzeba wprawnej ręki, trochę talentu artystycznego i wyobraźni. Niemniej ważne są również produkty, których użyjesz do jego stworzenia. Sprawdź, czy pamiętasz o wszystkich elementach niezbędnych do przygotowania wzorowego makijażu.
- 1. Jak przygotować skórę twarzy do makijażu?
- 2. Dlaczego ważna jest baza pod podkład?
- 3. Jakie są zasady doboru odpowiedniego podkładu?
- 4. Jak dobrać odpowiedni korektor pod oczy?
- 5. W czym pomaga stosowanie pudru?
- 6. Jak wykonać makijaż oczu?
- 7. Jak wykonać makijaż policzków?
- 8. Jak efektywnie pomalować usta?
- 9. Jak dbać o akcesoria, którymi wykonujemy makijaż?
1. Jak przygotować skórę twarzy do makijażu?
Przed wykonaniem makijażu odpowiednio przygotuj skórę. Rozpocznij od oczyszczenia twarzy i jej nawilżenia. Umyj ją żelem oczyszczającym odpowiadającym typowi skóry. Jeśli masz problemy z trądzikiem lub nadmiernym wydzielaniem sebum, po myciu koniecznie użyj tonera (inaczej toniku). Pomaga on przywrócić skórze odpowiednie pH i zamknie pory. Rozprowadzać toner na płatku kosmetycznym, przecierając całą twarz i szyję.
Nawilżyj skórę kremem odpowiednim dla twojego typu. Możesz dodać do niego kilka kropel wody różanej. W lecie, a także w bardzo słoneczne dni możesz również zastosować cienką warstwę kremu z filtrem pod makijaż.
2. Dlaczego ważna jest baza pod podkład?
Nałóż na twarz bazę. Jeśli masz cerę tłustą, odpowiednia dla niej baza wygładzi powierzchnię skóry, zmniejszy widoczność porów i przedłuży trwałość makijażu. W przypadku cery suchej sięgnij po bazę rozświetlającą. Dla osób z cerą normalną i mieszaną najlepsza okaże się baza normalizująca.
Wiele kobiet ignoruje ten kosmetyk, a szkoda, bo baza pod makijaż znakomicie utrwala makijaż nawet wtedy, gdy musisz być bardzo aktywna.
3. Jakie są zasady doboru odpowiedniego podkładu?
Podkład dobierz tak, by pasował do twojej karnacji. Gdy będziesz go poszukiwać w drogeriach, postaraj się go dopasować do odcienia dekoltu. Innym sposobem jest nałożenie odrobiny na palec i rozprowadzenie go pod kością szczęki lub na szyi. Jeśli smuga nie będzie się wyróżniać na tle skóry, jest to odpowiedni podkład. Nie próbuj nadać twarzy ciemniejszego lub jaśniejszego odcienia, bo efekt może być nieprzyjemny dla oka. Lepiej użyć podkładu mniej niż więcej. Jeśli przesadzisz z ilością, ryzykujesz efektem maski. Nadmiar zbierz chusteczką.
Nałóż trochę podkładu na zewnętrzną stronę dłoni i nakładaj go na twarz za pomocą specjalnego pędzla lub gąbeczki. Rozprowadź go wzdłuż twarzy, szczęki i szyi. Podkład powinien pokryć całą twarz oraz szyję.
4. Jak dobrać odpowiedni korektor pod oczy?
Zastosuj korektor pod oczy w odcieniu nieco jaśniejszym niż twoja karnacja. Nałóź go pod oczami, rysując kreski w kształcie trójkąta: najdłuższa pod dolną powieką, krótsze rozprowadzasz pod kreską najdłuższą tak, by spotkały się w jednym punkcie. Następnie rozsmaruj je lekko palcem pod okiem, aby wkomponowały się w podkład.
Dzięki użyciu korektora rozjaśnisz twarz i sprawisz, że będzie ona wyglądała naturalniej. Korektora możesz użyć również w innych miejsach wymagających poprawy.
5. W czym pomaga stosowanie pudru?
Można zastosować puder, choć nie jest to konieczne. Dzięki niemu skóra nie będzie się świecić. Kolor pudru musi być dopasowany do karnacji. Rozprowadź puder gąbeczką lub specjalnie przystosowanym do tego pędzlem.
Gdzie nakładać puder? Cienką warstwę pod kośćmi policzkowymi, wdłuż czoła pod linią włosów, wzdłuż kości nosa, zjeżdżając pędzelkiem z góry.
6. Jak wykonać makijaż oczu?
Makijaż oczu rozpocznij od kredki do oczu lub eyelinera. Prowadzisz linię nad warstwą górnych rzęs. Następnie sięgasz po tusz do rzęs, który je podkreśli i nada oczom piękną oprawę.
Użyj cienia do powiek], rozprowadzając go lekko do linii brwi.
Następnie można wykonać makijaż brwi. Jeśli masz ładnie zaznaczone, ciemne brwi, nie musisz ich poprawiać. W przypadku gdy ich kolor jest niezbyt wyrazisty, podkreśl brwi specjalnie przeznaczoną do tego kredką lub pudrem. Puder możesz rozprowadzić odpowiednią szczoteczką. Jeżeli brwi są rzadkie, warto zastosować bardzo cienki pędzelek, by w pustych miejscach uzupełnić je cienkimi kreskami.
7. Jak wykonać makijaż policzków?
Jak podkreślić policzki makijażem? Kolejnym pędzelkiem rozprowadź różowy cień na policzkach. Pędzelek prowadzisz aż do skroni. Dzięki odrobinie różu twarz będzie wyglądała zdrowo i młodo. Gdyby zdarzyło ci się nałożyć zbyt dużo różu, użyj pudru, a poprawisz wygląd policzków.
Jeśli chcesz rozświetlić twarz, do makijażu twarzy użyj luminizera. To specjalny puder rozświetlający zawierający błyszczące drobinki. Rozprowadź go na policzkach, nad łukami brwi, wdłuż linii nosa i na brodzie. Tak uzyskasz efekt glow (promiennej i lśniącej skóry) – obecnie bardzo modny i chętnie wykorzystywany przez młode kobiety.
8. Jak efektywnie pomalować usta?
Jak wykonać makijaż ust? Zanim pomalujesz wargi pomadką, najpierw zadbaj o ich nawilżenie. Najlepiej w tym celu zastosować balsam do ust. Kolor pomadki dopasuj do odcienia twojej karnacji.
Na co dzień możesz użyć specjalnej konturówki, by odrysować nią linię ust, a następnie lekko pomalować pomadką lub błyszczykiem. Nie daj się pokusie powiększania ust konturówką. Najlepiej, gdy jej linia pokrywa się z krawędzią otaczającą wargi. Konturówka powinna być o jeden odcień ciemniejsza od koloru ust. Jeśli chcesz zyskać bardziej wyrazisty efekt, użyj pomadki w zdecydowanym kolorze.
Gdybyś po nałożeniu pomadki chciała nieco rozjaśnić makijaż ust, weź chusteczkę higieniczną, złóż ją na pół i włóż między wargi, a następnie dociśnij, by zostawić na niej ślad.
9. Jak dbać o akcesoria, którymi wykonujemy makijaż?
Jeśli zdarzy Ci się, że któryś z preparatów straci ważność, pozbądź się go bez żalu. Myj szczotki i gąbki regularnie, ponieważ mogą się na nich rozwijać bakteri. Nie pożyczaj swoich kosmetyków koleżance; to trochę tak, jakbyś dzieliła się z nią szczoteczką do zębów. Przechowuj kosmetyki w chłodnym i zaciemnionym miejscu, aby zachowały swoje właściwości jak najdłużej.