Masaż limfatyczny twarzy
Masaż limfatyczny twarzy, czyli drenaż wykonywany na twarzy może mieć formę masażu manualnego lub wykonywanego za pomocą specjalnego oprzyrządowania. Drenaż limfatyczny twarzy nie jest już zabiegiem antycellulitowym, jak drenaż nóg czy pleców. W tym przypadku działa on wspomagająco przy oczyszczaniu skóry twarzy, a także przy leczeniu obrzęków limfatycznych, pourazowych i pooperacyjnych.
1. W jakim celu stosuje się masaż limfatyczny twarzy?
Drenaż limfatyczny twarzy wspomaga oczyszczanie tkanek z toksyn. Działa to oczyszczająco na skórę. Trzeba jednak pamiętać, aby po takim zabiegu przyjmować zwiększoną ilość wody (minimum osiem szklanek dziennie). Wtedy organizm będzie w stanie wypłukać i pozbyć się zalegających w ciele toksyn. Zwiększone krążenie krwi i limfy wywołane masażem wiąże się także z poprawionym transportem korzystnych substancji odżywczych w tkankach twarzy.
W medycynie estetycznej stosuje się drenaż limfatyczny także w nieco innym celu. Może to być zabieg po urazie lub operacji, zmniejszający obrzęki, siniaki i krwiaki, i przyspieszający ich wchłanianie. Taki rodzaj masażu twarzy działa na obrzęki limfatyczne, pourazowe oraz pooperacyjne. Obrzęk limfatyczny to inaczej zastój chłonki, wywołujący stan zapalny wewnątrz skóry. Obrzęk i towarzyszący mu stan zapalny można zmniejszyć dzięki odblokowaniu przepływu limfy. Drenaż limfatyczny stosowany jest pomocniczo, tak jak kompresoterapia. Drenaż może być wykonywany także jako zabieg przed planowaną operacją. Ma on wtedy na celu wzmocnienie tkanek. Po kilku (2-3) drenażach można się zorientować, jaki charakter mają obrzęki na twarzy. Jest to więc także pośrednio metoda diagnostyczna.
Drenaż limfatyczny poprawia ogólny wygląd twarzy. Zmniejsza obrzęki, siniaki i krwiaki, a także nieźle radzi sobie z cieniami i workami pod oczami. Zmniejsza też obrzęki wywołane chorobami zatok. Lepsze ukrwienie, sprawniejsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych do skóry i pozbywanie się toksyn mają bardzo dobry wpływ na ogólną kondycję skóry. W efekcie po zabiegu twarz wydaje się młodsza i promienna.
2. Jak stosuje się masaż limfatyczny twarzy?
Drenaż limfatyczny twarzy może być masażem manualnym lub wykonywanym za pomocą różnych przyrządów. W przypadku twarzy raczej zaleca się masaż manualny, który pozwala ocenić stan skóry i węzłów chłonnych przez masażystę. Masaż drenujący i pobudzający przepływ limfy rozpoczyna się od przygotowania węzłów chłonnych i tzw. szyjnego pnia limfatycznego. Dopiero później zabieg przenosi się na samą twarz. Masuje się więc w kolejności:
- okolice mostka,
- szyję i szyjne węzły chłonne,
- twarz,
- głowę.
Każdy masaż to około 20 minut u masażysty. Masaże limfatyczne twarzy stosuje się w krótkich seriach po 2-3 zabiegi, a po każdej z nich powinna nastąpić przerwa. Nie należy łączyć drenażu twarzy z innymi zabiegami tego typu. Może być stosowany równocześnie z lipolizą iniekcyjną i mezoterapią (igłową i bezigłową), gdyż dodatkowo wspomaga wchłanianie substancji odżywczych dostarczanych w tych zabiegach.