Trwa ładowanie...

Masaż podwodny

Avatar placeholder
05.09.2013 13:34
Masaż podwodny
Masaż podwodny

Masaż podwodny wpływa na organizm podobnie jak masaż klasyczny: zwiększa ukrwienie, a dzięki temu dotlenia i odżywia tkanki organizmu. Jednak siła i intensywność masażu wodnego są zdecydowanie większe niż masażu klasycznego. Ten rodzaj zabiegu ma na celu maksymalne rozluźnienie mięśni. Jest przeprowadzany w uzdrowiskach, jednak nie może całkowicie zastąpić masażu klasycznego. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do masażu podwodnego?

spis treści

1. Co daje masaż podwodny?

Masaż wodny jest uzupełnieniem masażu klasycznego. Zaletą masażu podwodnego jest to, że można swobodnie regulować:

  • oddziaływanie na tkanki (może być bardziej równomiernie niż podczas masażu manualnego),
  • dawkę energii mechanicznej,
  • ciśnienie strumienia wody (będzie stałe, w odróżnieniu od masażu manualnego, ale nieodpowiednio dobrane zbyt duże ciśnienie może wywołać nawet siniaki),
  • średnicę dyszy oraz jej kształt (dysza typu sito służy do delikatnego masażu na dużej powierzchni, dysza okrągła, wgniatająca wywołuje większy nacisk na skórę),
  • odległość dyszy od ciała (10-30 cm),
  • kąt padania strumienia i temperatury wody.

Wszystko to zostaje dobrane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ten rodzaj hydroterapii wyjątkowo skutecznie rozluźnia mięśnie. Podwodny masaż ciała może być prowadzony zimnym lub ciepłym strumieniem wody. Zimny strumień służy wywołaniu miejscowego skurczu mięśni oraz miejscowemu zwężeniu naczyń krwionośnych. Ciepły strumień powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, ma także działanie rozluźniające mięśnie. Temperatura naprzemienna natomiast silnie pobudza krążenie i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych. Prozdrowotne działanie masażu wodnego to także zwiększenie ruchomości stawów, uelastycznienie mięśni, a nawet zwiększenie ich sprawności. Ten masaż leczniczy pozytywnie działa także na skórę, może być traktowany jako masaż antycellulitowy.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W masażu podwodnym wykorzystuje się różne techniki masażu. Pacjent może zostać ułożony w jednej z trzech pozycji: na grzbiecie, na boku i na brzuchu. Można stosować go na całe ciało lub tylko na konkretne części ciała. Strumień wody prowadzony jest zgodnie z kierunkiem krążenia żylnego (wyjątkiem od tej reguły jest masaż międzyżebrzy, gdzie strumień wody prowadzony jest ruchami okrężnymi wzdłuż przebiegu przestrzeni międzyżebrowych, oraz masaż brzucha). Cały masaż wodny, wraz z kąpielą, trwa około 20 minut – masowanie trwa około 10 minut (po wejściu do wody najpierw trzeba przyzwyczaić ciało do temperatury).

2. Wskazania i przeciwwskazania do rehabilitacji wodnej

Hydroterapia polecana jest w przypadku wielu dolegliwości takich jak:

  • nerwobóle,
  • stany pourazowe (w celu przyśpieszenia wytworzenia się kostniny),
  • problemy z krążeniem,
  • cellulit,
  • otyłość i nadwaga,
  • zaburzenia naczynioruchowe,
  • wzmożone napięcie mięśniowe,
  • miejscowe skurcze naczyń krwionośnych.

Kąpiele lecznicze wraz z masażem wodnym są świetnym sposobem na odprężenie i relaks, mogą być wstępnym zabiegiem przed masażem klasycznym. Hydroterapia redukuje wzmożone napięcie mięśniowe i zmniejsza zmiany reumatyczne. Może być zastosowana u osób cierpiących na osteoporozę.

Nie każdy pacjent może skorzystać z masażu podwodnego. Zabieg nie jest przeznaczony dla osób z zaburzeniami rytmu serca, arytmią, rozrusznikami serca. Nie mogą z niego korzystać kobiety w ciąży ani pacjenci z chorobami skóry, żylakami, cukrzycą czy w czasie infekcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze