Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Alicja Ancukiewicz

Masaż ręką fizjoterapeuty czy masaż na specjalnym fotelu lub łóżku?

Avatar placeholder
Alicja Ancukiewicz 26.09.2013 13:43
Masaż ręką fizjoterapeuty czy masaż na specjalnym fotelu lub łóżku?
Masaż ręką fizjoterapeuty czy masaż na specjalnym fotelu lub łóżku?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, a jej uzasadnienie daje nam anatomia człowieka. Dłoń to bardzo ciekawa część kończyny górnej, jest bowiem wyposażona w niezliczoną liczbę różnorodnych receptorów. Reprezentacja układu czuciowego w korze mózgowej jest bardzo duża. Można powiedzieć, że człowiek to istota czuciowa. Najwięcej receptorów czuciowych zlokalizowanych jest w obrębie dłoni oraz twarzy.

spis treści

1. Jak receptory w dłoniach odbierają bodźce?

Receptory w naszych dłoniach mogą odbierać wiele zróżnicowanych bodźców ze środowiska zewnętrznego. Dzięki temu możemy zbierać informacje o otaczającym nas świecie. Receptory znajdujące się na dłoni, poprzez dotyk mogą dać nam informację o kształcie, konsystencji czy fakturze dotykanego przez nas przedmiotu. Możemy też poznać jego temperaturę oraz ciężar.

Dłoń fizjoterapeuty, która dodatkowo dzięki doświadczeniu i ciągłej stymulacji jest znacznie lepiej wytrenowanym odbiornikiem bodźców, daje możliwość wnikliwej oceny stanu zdrowia pacjenta. A co za tym idzie, daje możliwość ukierunkowanej na przyczynę terapii. Dzięki temu leczenie może być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Intensywność masażu może być zmienna i adekwatna do tego, co dzieje się z poszczególnymi mięśniami. Daje możliwość kontrolowania na bieżąco zmian zachodzących w organizmie i reagowania przez terapeutę niemal natychmiast.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Urządzenia do masażu

Wszelkie urządzenia do masażu, bardzo szeroko obecnie reklamowane, nie dają tak dużego pola działania. Nie ma możliwości indywidualnego dobrania terapii. Poza tym maszyna nie rozpozna miejsc na ciele, które powinna stymulować mniej, a które bardziej. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zbadać pacjenta tak, aby nie pogorszyć jego stanu, i rozważyć wszelkie przeciwskazania do wykonywania takich zabiegów. W przypadku osób zdrowych urządzenia te rzeczywiście mogą być przydatne i stosowane jako forma relaksacji, na przykład rozluźnienia po całym trudzie dnia.

W przypadku osób z określonymi schorzeniami niezastąpione są ręce terapeuty.

Ponadto istnieje wiele badań, które dowodzą, że dotyk jest zbawienny dla naszego organizmu – zarówno dla ciała, jak i ducha. Dotyk obniża bowiem poziom hormonu związanego z reakcją na stres, tj. kortyzolu, przy równoczesnym zwiększeniu produkcji tzw. hormonu szczęścia czy miłości – oksytocyny.

Wszystko to sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy zrelaksowani, a to z kolei jest ważnym czynnikiem w procesie zdrowienia. Masaż dodatkowo powoduje lepsze dotlenienie poszczególnych tkanek, a w efekcie całego organizmu – lepiej nam się myśli, pracuje. Warto raz na jakiś czas udać się do fizjoterapeuty na masaż całego ciała. Wskazane jest, aby zabieg wykonywał człowiek, a nie maszyna. Masaż za pomocą urządzeń pozbawia nas na wstępnie wielu dodatkowych czynników, które mogą znaczenie polepszyć nasze samopoczucie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze