Maść końska na włosy – jak działa i jak ją stosować?
Maść końska na włosy pomaga je wzmocnić, a i sprawia, że szybciej rosną. To zasługa jej wyjątkowego składu i właściwości. Jak ją stosować? Na jakie efekty można liczyć? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
1. Jak działa maść końska na włosy?
Maść końska na włosy? Okazuje się, że to doskonały pomysł pod warunkiem, że skóra głowy nie należy do wrażliwych i problematycznych. Skutki jej działania można dostrzec już po kilku tygodniach. Na jakie efekty można liczyć?
Maść końska stosowana na włosy to przede wszystkim sposób na ich szybszy porost. To możliwe, ponieważ jej składniki:
- wzmacniają kosmyki włosów,
- pobudzają i przyspieszają krążenie, rozgrzewają skórę głowy,
- stymulują cebulki włosów do intensywnej pracy i w efekcie wzrostu włosów.
Silnie ziołowe substancje zawarte w maści końskiej mogą także regulować pracę gruczołów łojowych. Efektem jest zwykle normalizacja skóry głowy. Mogą też pomóc w kuracji stosowanej w związku z wypadaniem włosów (maść na wypadanie włosów może pomóc na problem z zakolami).
2. Skład i właściwości końskiej maści
Maść końska to produkt o właściwościach leczniczych, w składzie którego można znaleźć wiele naturalnych substancji i wyciągów z takich roślin jak rumianek, tymianek, nagietek lekarski, miłorząb japoński, kasztanowiec zwyczajny, sosna, cynamon, chili, mięta, kamfora, lawenda lekarska, rozmaryn, jodła pospolita, jałowiec pospolity, arnika górska, eukaliptus, aloes czy wrzos.
Maść jest tania i łatwo dostępna. To tłusty, biało-przezroczysty o charakterystycznym, ziołowym zapachu. Swoją nazwą nawiązuje do preparatu o podobnym składzie i działaniu, którym niegdyś leczono zwierzęta przeciążone ciężką pracą (głównie konie).
Maść końska, stosowana w sposób tradycyjny, czyli na ciało, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Przede wszystkim działa przeciwbólowo. Łagodzi bóle związane z aktywnością fizyczną, ale także reumatyczne bóle stawów i kości czy dokuczliwe pamiątki po stłuczeniach.
Dobrze sprawdza się także przy rwie kulszowej, skutecznie łagodząc jej objawy. Tonuje też ból migrenowy i przyspiesza leczenie przeziębienia i kataru.
Rozsmarowana na plecach i klatce piersiowej działa rozgrzewająco, a dodawana do parującej wody umożliwia wykonanie inhalacji (rozgrzewająca maść końska).
Maść końca zmniejsza także obrzęki i opuchliznę, pobudza krążenie, sprawdza się w przypadku uczucia tak zwanych ciężkich nóg oraz przy niewielkich stłuczeniach (chłodząca maść końska). Wykazuje działanie rozluźniające i antystresowe, niweluje objawy zmęczenia.
3. Jak stosować maść końską na włosy?
Maść końską na włosy powinno się nakładać przed umyciem głowy. Wystarczy rozsmarować niewielką jej niewielką ilość na skórze. Ponieważ ma specyficzną konsystencję, można ją rozcieńczyć z wodą i przelać miksturę do butelki z atomizerem, po czym potraktować ją jak wcierkę do włosów.
W przypadku miejscowych problemów, dobrym pomysłem jest aplikowanie jej wyłącznie w okolicy problematycznego miejsca (np. czubek głowy, zakola).
Trzeba pamiętać, by maści na włosach i skórze głowy nie trzymać dłużej niż pół godziny. Po upływie 30 minut włosy należy umyć. Częstotliwość stosowania zależy od stanu skóry głowy. Maść końską na włosy można nakładać nawet codziennie przez 2 do 3 tygodni. Potem konieczny jest minimum miesiąc przerwy. Optymalny czas odpoczynku od kuracji to 3 miesiące.
Pozostaje jeszcze jedno pytanie: maść końska na włosy rozgrzewająca czy chłodząca? Obydwa produkty nieco różnią się składem, właściwościami, sposobem i efektem działania, co zależy od proporcji poszczególnych składników. Maść końska chłodząca na włosy jest bardziej delikatna, jednak efekty będą mniej spektakularne.
4. Maść końska na włosy – skutki uboczne i przeciwwskazania
Końska maść, zwłaszcza rozgrzewająca, może podrażnić skórę głowy, co grozi pojawieniem się zaczerwienienia, pieczenia, nadwrażliwości i tkliwości. Ponadto, ponieważ maść zawiera wiele substancji aktywnych, może wywołać uczulenie.
To dlatego zaleca się ostrożność, a przed jej zastosowaniem zrobienie testu na skórze. Trzeba nałożyć niewielką ilość produktu na mały fragment skóry i odczekać kilkanaście minut. Jeśli nie pojawi się żadna niepożądana reakcja, można nałożyć maść większe partie ciała.
Maści końskiej nie powinny stosować osoby zmagające się z chorobami skóry na głowie (np. łupieżem czy łuszczyca). Przeciwwskazaniem do użycia maści końskiej na włosy jest także alergia na jakikolwiek związek zawarty w składzie.
Nie zaleca się używania maści końskiej u dzieci, zwłaszcza 12 roku życia oraz u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przed ewentualnym zastosowaniem maści należy poradzić się więc lekarza. Maści końskiej nie należy stosować na duże partie ciała. Niewskazane jest również nanoszenie maści na okolice nosa czy ust.