Mezoterapia igłowa - historia, charakterystyka, przebieg zabiegu, wskazania i przeciwwskazania
Mezoterapia igłowa to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, który ma za zadanie zregenerować skórę, spłycić zmarszczki, ujędrnić skórę oraz zredukować niedoskonałości. Jest to metoda innowacyjna, wykonywana w salonach medycyny estetycznej lub u wykwalifikowanych kosmetologów. Mezoterapię igłową można wykonywać na każdym obszarze ciała, jednak najczęściej wykonywana jest na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach oraz na skórze głowy.
1. Historia mezoterapii igłowej
Zabieg mezoterapii igłowej został wykonany po praz pierwszy w 1952 roku we Francji przez lekarza Michaela Pistora. Doktor Pistor technikę wstrzykiwania śródskórnego wykorzystywał m.in. w leczeniu migreny oraz przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. W latach 60.-80. XX wieku nastąpił przełom dla mezoterapii igłowej, ponieważ zyskała wielkie grono zwolenników wśród lekarzy oraz dermatologów.
Wykorzystywali oni mezoterapię igłową w leczeniu łysienia plackowatego, łuszczycy zwykłej, a nawet świerzbiączki guzowatej. W przeciągu kilki ostatnich lat mezoterapia igłowa stała się bardzo popularna i wykonywana jest w prawie każdym gabinecie medycyny estetycznej oraz w renomowanych salonach kosmetycznych.
2. Charakterystyka mezoterapii
Mezoterapia igłowa to innowacyjna metoda wykorzystywana w celu poprawy kondycji skóry poprzez nakłuwanie skóry właściwej za pomocą mikroskopijnej igły. Substancje aktywne podawane w ten sposób, bezpośrednio pod skórę działają dużo szybciej i efektywniej, a efekty zabiegu zauważalne są po bardzo krótkim czasie. Poprzez stworzenie mikronakłuć poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych.
Zabieg mezoterapii igłowej daje szybkie i długotrwałe efekty w postaci, napięcia skóry, spłycenia zmarszczek mimicznych oraz poprawy gęstości skóry. Zabieg mezoterapii należy wykonać od 3 do 6 razy co około dwa tygodnie w celu uzyskania optymalnych efektów. Osoby chcące podtrzymać efekty mezoterapii igłowej powinny wykonywać zabieg nie częściej niż raz na trzy miesiące.
3. Jak przebiega zabieg?
Do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystuje się odpowiednio dobraną strzykawkę oraz igłę mikroskopijnych rozmiarów lub pneumatyczny pistolet, który ułatwia przebieg całego zabiegu. Lekarz lub kosmetolog przeprowadzający zabieg ocenia stan skóry pacjentki i po analizie wybiera odpowiedni preparat, który ma zostać zaaplikowany.
Zobacz także:
Wybrany preparat podawany jest podskórnie za pomocą mikroskopijnych nakłuć w odległości mniej więcej 0,5-1,5 cm na głębokość od 1 do 3,4 mm. Po skończonym zabiegu na skórze występują niewielkie uwypuklenia w miejscu nakłuwania. Po zabiegu pacjent nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Ważną informacją jest także to, że zabieg mezoterapii igłowej jest prawie bezbolesny.
4. Wskazania do wykonania zabiegu
Główne wskazania do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej to: zwiotczenie skóry, zmarszczki, cellulit, rozstępy oraz nadmierne wypadanie włosów. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej są ciąża oraz karmienie piersią, uczulenie na składniki, które znajdują się w preparatach, cukrzyca, opryszczka, bakteryjne, wirusowe i grzybicze infekcje skórne, stany zapalne, a także przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych oraz choroby nowotworowe.