Trwa ładowanie...

Mezoterapia bezigłowa – wskazania, przebieg, bezpieczeństwo

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 11.05.2023 16:17
Mezoterapia bezigłowa to bezpieczny i bezbolesny zabieg
Mezoterapia bezigłowa to bezpieczny i bezbolesny zabieg (123rf)

Mezoterapia twarzy to zbiorcze określenie kilku zabiegów leczniczych i profilaktycznych wykorzystywanych zarówno w dermatologii, jak i w medycynie estetycznej. Główną rolą zabiegów mezoterapii twarzy jest zaaplikowanie substancji odżywczych lub regenerujących do głębszych warstw skóry, dzięki czemu szybciej i efektywniej działają. Kto może skorzystać z zabiegów mezoterapii bezigłowej? I jak przebiega zabieg?

spis treści

1. Co to jest mezoterapia bezigłowa?

Mezoterapia bezigłowa jest przyjemnym zabiegiem. Jest bezbolesna i niedroga, a jej efekty są spektakularne. W tym przypadku działa zjawisko elektroporacji.

Są to procesy zachodzące w błonie komórkowej pod wpływem działania pola elektrycznego, które wytwarzane przez specjalne urządzenie otwiera pory, przez które do komórek wnikają cząstki substancji leczniczych i jednocześnie wydalone zostają produkty przemiany materii.

Zobacz film: "Mezoterapia bezigłowa"

Mezoterapia bezigłowa jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Zapewnia bardzo szybkie i widoczne rezultaty np.: w redukcji zmarszczek, poprawie kolorytu i struktury skóry.

2. Kiedy wykonuje się mezoterapię?

Zabiegi mezoterapii twarzy to jedne z najczęściej stosowanych, bezpiecznych i skutecznych sposobów na regenerację skóry.

Wskazania do mezoterapii obejmują przede wszystkim: leczenie blizn, zmian potrądzikowych, rozstępów, a nawet cellulitu. Mezoterapia twarzy stosowana jest też, by poprawić jędrność skóry, opóźnić starzenie się, a także zlikwidować worki pod oczami.

Wszystkie zabiegi dają zadowalające efekty już po pierwszym razie. Warto jednak wykonać serię zabiegów mezoterapii, aby efekt zabiegu utrzymał się nam jak najdłużej.

Zabieg ten wykonuje się także, jeśli chcemy pobudzić krążenie krwi. Przed przeprowadzeniem mezoterapii bezigłowej każdy przypadek powinien być skonsultowany z lekarzem.

3. Przeciwwskazania do zabiegu

Mezoterapia bezigłowa nie powinna być przeprowadzana w kilku przypadkach. Przeciwwskazania do mezoterapii bezigłowej to między innymi:

  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • choroby żył;
  • stymulator serca;
  • alergie, na którykolwiek ze stosowanych podczas zabiegu składników;
  • stan zapalny skóry;
  • gorączka;
  • nadwrażliwość skóry.

4. Przygotowanie do mezoterapii

Zanim zostanie wykonany zabieg mezoterapii bezigłowej należy zastosować się do kilku wskazówek lekarza. Przed zabiegiem specjalista przeprowadza rzetelny wywiad z pacjentem, aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania do mezoterapii bezigłowej. Kolejno pacjent ma obowiązek pozbycia się z ciała wszystkich metalowych przedmiotów (takich jak np. biżuteria).

Skóra jest dokładnie czyszczona i dezynfekowana. Kolejno lekarz przygotowuje specjalistyczną aparaturę do zabiegu i przykleja w odpowiednie miejsce na ciele pacjenta elektrody. Do konkretnego miejsca na ciele przykładana jest głowica, a przepływ prądu jest systematycznie zwiększany. Ważne jest, aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu podczas mezoterapii bezigłowej.

5. Technika zastrzyku fali elektrycznej

W mezoterapii bezigłowej technika ukłucia igłą została zastąpiona "zastrzykiem" fali elektrycznej. Opiera się na zjawisku elektropolacji – wpływa na to, że w błonie komórkowej tworzą się mikrokanały, dzięki którym substancje aktywne dostają się do wnętrza komórki.

Zabieg odmładza skórę poprzez wykorzystanie prądu impulsowego, elektroforezy i składników odmładzających. Jest bezbolesny i nie powoduje żadnych infekcji oraz krwawienia. Mezoterapia bezigłowa ma na celu normalizację, nawilżanie i tonizowanie skóry. Zabieg wpływa na skórkę pomarańczową, redukuje tkankę tłuszczową oraz rozstępy na udach i pośladkach.

6. Postępowanie po zabiegu

Skóra po mezoterapii bezigłowej jest odświeżona, odprężona i promienna. Dlatego najlepiej, aby taki efekt podtrzymać jak najdłużej. Po zabiegu mezoterapii bezigłowej należy wcierać w skórę odpowiednie kremy z witaminami zalecone przez lekarza.

Należy pamiętać o prawidłowej diecie, która powinna być bogata w warzywa i owoce. Powinno się ograniczyć jedzenie tłustych potraw oraz słodyczy. Należy ograniczyć alkohol i palenie papierosów. Picie wody jest niezbędne i najlepiej pić ją do dwóch litrów dziennie.

Taki sposób jedzenia należy utrzymywać jak najdłużej, aby możliwie długo cieszyć się wspaniałymi efektami mezoterapii bezigłowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

7. Cena i efekty

Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka tygodni, zalecana jest seria 6 zabiegów co 2 tygodnie. Substancje wykorzystywane w mezoterapii bezigłowej to: witamina C, kolagen i kwas hialuronowy. Jeden zabieg mezoterapii bezigłowej kosztuje w granicach 200 zł.

8. Inne rodzaje mezoterapii

Oprócz mezoterapii bezigłowej wyróżnia się także inne, wśród nich: mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa, sonoforeza i jonoforeza.

Mezoterapia igłowa twarzy polega na wykonywaniu mikronakłuć o maksymalnej głębokości 4mm. Wnika w ten sposób do skóry właściwej lub tkanki podskórnej. Przebicie się przez naskórek zwiększa działanie substancji aktywnych oraz przyspiesza uzyskanie efektów.

Mikronakłucia pobudzają także skórę do samoregeneracji oraz tworzenia nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. Substancje te odpowiedzialne są za elastyczność i młody wygląd skóry. Mezoterapia igłowa twarzy może być wykonywana następującymi technikami: rollerem lub dermapenem.

Kolejnym rodzajem mezoterapi twarzy jest sonoforeza, która nazywana jest także masażem ultradźwiękowym.

Sonoforeza uznawana jest za odmianę mezoterapii bezigłowej. Działa podobnie, z tą różnicą, że czynnikiem zwiększającym przepuszczalność błon komórkowych są ultradźwięki, a nie tak jak w przypadku mezoterapii bezigłowej prąd elektryczny.

Tę metodę mezoterapii twarzy stosuje się najczęściej w przypadku trądziku różowatego i pospolitego, a także do redukcji blizn oraz odmrożeń.

Rodzaj mezoterapii twarzy, jakim jest jonoforeza, często jest mylona z mezoterapią bezigłową jednak sposób i zasada działania jest inna. W tej metodzie mezoterapii twarzy wykorzystywane jest zjawisko dysocjacji elektrolitycznej.

Powstaje ona pod wpływem działania prądu stałego do transportu substancji leczniczych w formie jonów w głąb skóry. W jonoforezie wykorzystywane są tylko związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej. Zaliczamy do nich sole, kwasy oraz zasady.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze