Trwa ładowanie...

Mezoterapia mikroigłowa - na czym polega, efekty, przeciwwskazania, skutki uboczne

 Paula Komendarczuk
11.05.2023 16:15
Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych na twarz.
Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych na twarz. (Adobe Stock)

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg wykonywany w gabinetach lekarskich i kosmetologicznych. Należy do bezpiecznych metod, które poprawiają jędrność i elastyczność skóry, modelują kontury twarzy, zmniejszają zmarszczki, ograniczają wydzielanie sebum i rozjaśniają przebarwienia. Na czym polega mezoterapia mikroigłowa?

spis treści

1. Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg z wykorzystaniem specjalnych narzędzi pokrytych cienkimi igiełkami, które wbijają się w skórę. Nakłuwanie ma na celu odnowę włókien kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę elastyczności oraz kondycji skóry.

Jednocześnie igły pozwalają na głębsze dotarcie składników odżywczych i uzyskanie dodatkowych korzyści, takich jak rozjaśnienie skóry, redukcja przebarwień czy spłycenie zmarszczek.

2. Na czym polega mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa polega na mechanicznym nakłuwaniu skóry za pomocą sterylnych, cienkich igieł. Technika polega na tworzeniu miejscowych mikrourazów w kontrolowany sposób, co sprawia, że płytki krwi przedostają się do przestrzeni pozanaczyniowej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W efekcie zostają rozpoczęte procesy regeneracyjne naskórka i uwolnione czynniki wzrostu, które stymulują fibroblasty i keratynocyty. Mezoterapia zwiększa wewnętrzną syntezę kolagenu oraz elastyny, co poprawia elastyczność tkanek i rozjaśnia cerę.

Mezoterapia mikroigłowa wykonywana jest przy użyciu kilku rodzajów urządzeń:

  • roller - jednorazowe obrotowe wałki wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu pokryte niewielkimi igłami,
  • pieczątki - urządzenia z płaską podstawą pokrytą igiełkami, stosowane w terapii owłosionej skóry głowy lub do spłycania zmarszczek,
  • dermapen - urządzenie przypominające długopis, który pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc i regulowanie głębokości wykonywanych nakłuć.

3. Efekty po zabiegu mezoterapii mikroigłowej

Mezoterapia mikroigłowa bywa nazywana niechirurgicznym liftingiem skóry, ze względu na prowokowanie reakcji stymulujących syntezę kolagenu.

Nakłucia wykonywane są na skórze pokrytej konkretnymi preparatami, na przykład przeciwzmarszczkowymi, przeciwtrądzikowymi czy rozjaśniającymi.

Zalety mezoterapii mikroigłowej to:

  • wzrost nawilżenia skóry,
  • opóźnienie procesów starzenia się skóry,
  • spłycenie zmarszczek,
  • redukowanie przebarwień i zaczerwienień,
  • poprawa elastyczności skóry,
  • lifting twarzy,
  • poprawa kondycji skóry,
  • wygładzenie blizn,
  • wygładzenie i zmniejszenie rozstępów,
  • zmniejszenie wydzielania łoju,
  • poprawa mikrokrążenia,
  • wyrównanie kolorytu skóry.

4. Przeciwwskazania do wykonania mezoterapii mikroigłowej

Mezoterapia mikroigłowa należy do bezpiecznych zabiegów, ale istnieją przeciwwskazania do jego wykonania:

5. Działania niepożądane po mezoterapii mikroigłowej

Skutki uboczne po wykonaniu mezoterapii mikroigłowej występują rzadko, zwykle mają charakter łagodny i przejściowy. Zazwyczaj rozpoznaje się miejscowe reakcje skórne (zaczerwienienie i podrażnienie), które znikają w ciągu kilku godzin.

Zdarza się również opuchlizna oraz kontaktowe zapalenie skóry na skutek uczulenia na igły lub użyte urządzenia. Warto jednak pamiętać o tym, by rozważnie wybierać placówkę oferującą wykonanie mezoterapii mikroigłowej, ponieważ brak sterylnych warunków grozi poważnym zakażeniem.

Pacjenci, którzy nie stosują się do zaleceń pozabiegowych są narażeni na powstanie przebarwień. Pozostałe bardzo rzadko diagnozowane działania niepożądane to nadwrażliwość ogólnoustrojowa, nawracająca opryszczka oraz nasilenie trądziku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze