Trwa ładowanie...

Mycie zębów – nie takie proste, jak się wydaje

Trzy dni bez szczotkowania zębów i zaczyna się zapalenie dziąseł – ich krwawienie czy obrzęk. To tylko początek kłopotów. Uwaga! Nawet jeśli myjesz je dwa razy dziennie, możesz mieć ten sam problem. Sęk we właściwej higienie jamy ustnej – wbrew pozorom to nie takie łatwe.

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"

W obowiązkach dentysty leży instruktaż higieny jamy ustnej i warto o taki poprosić. Brak prawidłowego mycia zębów to nie tylko kłopot z próchnicą, ale i chorobami przyzębia. To zaś powszechne schorzenia Polaków, które przekładają się nie tylko na braki w uzębieniu, ale i stan zdrowia całego organizmu.

1. Dorosły? Wpadnij do dentysty!

Jeśli masz co najmniej 35 lat i zapytasz dentystę, czy nie masz stanu zapalnego wokół zębów, raczej nie wyjdziesz z gabinetu zadowolony. Wysokie prawdopodobieństwo problemu wynika z badań pod kierunkiem specjalistki w periodontologii prof. Renaty Górskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: z grupy 1138 mieszkańców sześciu miast wojewódzkich w wieku 35-44 lata przebadanej przez naukowców pod jej kierunkiem, tylko 1 proc. nie miał objawów chorób przyzębia, za to u 16 proc. stwierdzono zaawansowany stan zapalny.

Przeczytaj także:

- 19 proc. w tej grupie wymagało już leczenia specjalistycznego – mówiła prof. Renata Górska na konferencji prasowej towarzyszącej Konferencji Periodontologicznej w maju 2017 roku.

Jeszcze gorzej jest u starszych Polaków - praktycznie nie ma osoby bez chorób przyzębia.

Dlaczego ochrona przed chorobami przyzębia i ich leczenie są ważne nie tylko z powodów estetycznych? Nieleczone są czynnikiem zapalnym dla innych problemów zdrowotnych w całym organizmie człowieka – bakterie będące ich powodem wraz z krwią obwodową roznoszą się po całym organizmie i przyczyniają się do wielu stanów chorobowych, m.in. chorób układu krążenia czy cukrzycy.

2. Objawy chorób przyzębia

Możesz podejrzewać, że jest problem, jeśli zaobserwowałeś u siebie:

  • krwawienie z dziąseł;
  • obrzęk śluzówki wokół zębów;
  • rozpulchnienie dziąseł;
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
  • chwiejność zębów.

Wystąpienie któregokolwiek z tych objawów wskazuje, że należy natychmiast udać się do dentysty. Jeśli problem jest zaawansowany, konieczne jest leczenie u specjalisty periodontologa.

3. Jak myć zęby?

Na wystąpienie chorób przyzębia mają wpływ czynniki, na które nie mamy wpływu – np. genetyczne. Nie palić i prawidłowo myć zęby może zaś nauczyć się każdy, a to już sukces w walce z tymi chorobami.

Czynnikiem inicjującym procesy zapalne przyzębia są bakterie, które – w odpowiednim środowisku – tworzą tzw. płytkę zębową. To dlatego tak trudno – wbrew pozorom – prawidłowo czyścić zęby. Chodzi o umiejętne usunięcie nie tylko resztek jedzenia, ale także bakterii, bez naruszania ciągłości tkanek dziąseł i bez wykonywania ruchów szczoteczką, które powodują odsłanianie szyjek zębowych.

Przeczytaj także:

- Szczotkowanie za lekko jest złe, zbyt mocny nacisk też jest zły i prowadzi do problemów zdrowotnych – ostrzega periodontolog prof. Tomasz Konopka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Każdorazowo należy szczotkować zęby przez dwie minuty, starając się robić to ruchem "wymiatającym" - od dziąsła do korony zęba – nigdy w przeciwnym kierunku. Warto sprawdzić, czy dokładnie się zęby umyło – pomogą dostępne w aptece tabletki, które nieusunięty osad barwi na różowo.

Warto jednak przyjść ze swoją szczoteczką do dentysty i wyszczotkować zęby pod jego okiem. Może nas czekać niespodzianka, bo ekspert zaleci zmianę szczoteczki.

- Szczoteczka powinna być spersonalizowana – podkreśla prof. Konopka.

Chodzi o to, że przy różnych dolegliwościach, układzie zębów itp. mogą być stosowane różne kształty i rodzaje włosia.

6 trików na ochronę zębów w nocy
6 trików na ochronę zębów w nocy [9 zdjęć]

Aby zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, potrzebne jest wykonanie pewnych rutynowych czynności przed...

zobacz galerię

Wieczorem należy usunąć resztki jedzenia nitką dentystyczną. Nitka jest niezbędna w codziennej higienie jamy ustnej – podkreślają specjaliści. Czy stosować nić częściej, powie dentysta na podstawie stanu zdrowia pacjenta.

Indywidualnie do potrzeb pacjenta powinna być też dobrana pasta do zębów.

4. Elektryczna czy tradycyjna

Ostatnie badania wskazują, że w profilaktyce chorób przyzębia najefektywniejsze w eliminacji stanu zapalnego dziąseł okazały się elektryczne szczoteczki oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjne. Nie znaczy to, jednak, że nie da się porządnie wyczyścić zębów szczoteczką tradycyjną.

W trosce o zdrowie jamy ustnej należy też regularnie chodzić do dentysty. Czynniki genetyczne, dieta, skład śliny, mogą się przełożyć na to, że niektóre osoby mają większą skłonność do odkładania się płytki bakteryjnej. Dentysta usunie ją w gabinecie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.