Trwa ładowanie...

Mydło glicerynowe – skład, właściwości, przepis i sposób wykonania

Avatar placeholder
16.04.2021 15:02
Mydło glicerynowe to naturalny kosmetyk do pielęgnacji ciała.
Mydło glicerynowe to naturalny kosmetyk do pielęgnacji ciała. (gettyimages)

Mydło glicerynowe jest naturalnym kosmetykiem pielęgnacyjnym, który dzięki swoim właściwościom sprawdza się w przypadku każdej skóry, także wrażliwej, suchej, zmęczonej i podrażnionej. Co warto o nim wiedzieć? Gdzie je kupić? Jak zrobić?

spis treści

1. Co to jest mydło glicerynowe?

Mydło glicerynowe to wszechstronny, ekologiczny i delikatny kosmetyk pielęgnacyjny, który przygotowuje się ze składników pochodzenia roślinnego. Dobrej jakości kostka nie zawiera detergentów, barwników i sztucznych aromatów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.

To dlatego jest zdrowszą i łagodniejszą alternatywą dla drogeryjnych mydeł czy żeli pod prysznic. Co istotne mydło glicerynowe może być używane przez osoby o każdym typie skóry, nawet bardzo wrażliwej, suchej czy podrażnionej.

Można stosować je zarówno do pielęgnacji ciała, jak i twarzy – także u dzieci i niemowląt. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby borykające się z trądzikiem zaskórnikowym, ponieważ gliceryna może zapychać pory i potęgować problemy ze skórą.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Skład masła glicerynowego

Podstawowym i najważniejszym składnikiem mydła glicerynowego jest gliceryna (nazywana także glicerolem). To organiczny związek chemiczny z grupy cukroli. Ta substancja pochodzenia naturalnego, która:

  • nawilża skórę,
  • zmiękcza,
  • wygładza,
  • nie podrażnia i nie uczula.

Glicerynę otrzymuje się z tłuszczów. Te, w wyniku reakcji z roztworami zasadowymi ulegają hydrolizie do mydeł oraz gliceryny. To dlatego niegdyś glicerol traktowany był jak produkt uboczny procesu produkcji mydeł.

W kosmetyce wykorzystuje się glicerynę otrzymywaną w wyniku przetwarzania olejów roślinnych. Jest bezbarwna i gęsta substancja. Ma słodkawym smak. W mydłach glicerynowych znajdują się zwykle olejki eteryczne, naturalne aromaty, ekstrakty i wyciągi z roślin, jak również dodatki, na przykład drobinki peelingujące.

Zobacz także:

3. Właściwości mydła glicerynowego

Glicerynę roślinną wyróżnia wysoka higroskopijność. Dzięki temu substancja wiąże i zatrzymuje wodę. Ponadto cechuje się niewielkimi cząsteczkami, co pozwala jej wnikać w głębokie warstwy skóry. Oznacza to, że bardzo nawilża skórę.

Czym charakteryzują się mydła glicerynowe? Jego najważniejszymi właściwościami jest to, że:

  • nawilża skórę,
  • skutecznie oczyszcza,
  • łagodzi podrażnienia,
  • nie pozostawia uczucia napięcia skóry,
  • zmiękcza i uelastycznia zrogowaciałą skórę,
  • reguluje proces odnowy naskórka,
  • chroni skórę przed utratą wody,
  • zapewnia utrzymanie bariery lipidowej,
  • pH mydła jest bardzo zbliżone do naturalnego pH skóry,
  • jest bardzo delikatne dla skóry, może być używane przez dzieci oraz osoby z problemami skórnymi, takimi jak alergie i AZS. Nadaje się do każdego rodzaju skóry,
  • mydło glicerynowe z dodatkiem drobinek peelingujących pomaga złuszczyć martwy naskórek oraz pobudza krążenie.

Gotowe mydła glicerynowe można kupić w drogeriach, aptekach i sklepach z naturalnymi kosmetykami. Jego cena wynosi kilka złotych. Przed zakupem należy zawsze przestudiować uważnie skład kostki i decydować się wyłącznie na te produkty, w składzie których gliceryna zajmuje maksymalnie drugie miejsce.

Aby mieć pewność, że mydło glicerynowe jest najwyższej jakości, można je przygotować je samodzielnie w domu. To łatwe, ponieważ przepis na mydło glicerynowe jest prosty.

4. Jak zrobić mydło glicerynowe? Przepis

Do przygotowania mydła glicerynowego potrzebna jest baza glicerynowa, czyli gliceryna roślinna (około pół litra gliceryny roślinnej po rozpuszczeniu) oraz forma. Aby zrobić mydło glicerynowe, trzeba przy pomocy noża rozdrobnić i rozpuścić glicerynę.

Można to zrobić zarówno w kąpieli wodnej, jak i w kuchence mikrofalowej. I tak, aby rozpuścić glicerynę w kuchence mikrofalowej, należy umieścić ją w szklanym naczyniu, a następnie ogrzewać do całkowitego roztopienia się (około 30 sekund).

Kąpiel wodna polega na zagotowaniu wody w garnku i umieszczeniu w nim naczynia z gliceryną. Najlepiej, by było ono szklane lub wykonane ze stali nierdzewnej. Wodę trzeba nieustannie gotować na bardzo małym ogniu, pamiętając przy tym o mieszaniu gliceryny.

Na tym etapie można do bazy dodać różne naturalne składniki. W domowej produkcji mydeł glicerynowych fantastyczne jest to, że kostki można robić według własnych upodobań, dodając do bazy:

  • drobinki peelingujące, na przykład otręby pszenne, kawę czy siemię lnianie,
  • pigment lub barwnik w proszku, by nadać mydłu kolor,
  • naturalne olejki eteryczne (dla osób ze skłonnością do alergii polecane są wersje bezzapachowe),
  • oleje roślinne,
  • napary ziołowe lub suszone zioła (lawenda, nagietek, rozmaryn),
  • dodatki, takie jak: czekolada, kokos czy cynamon.

Po dodaniu wybranych składników masę należy wymieszać, następnie ostudzić do temperatury około 65 stopni Celsjusza, przelać do formy i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Warto pamiętać o tym, by mydło po użyciu osuszać, na przykład odkładając je na mydelniczkę z dziurkami, co zapobiega rozpuszczaniu się kostki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze