Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Najczęstsze błędy biegaczy

Avatar placeholder
18.04.2019 09:10
Najczęstsze błędy biegaczy
Najczęstsze błędy biegaczy (123RF)

Jeśli uprawiasz jogging, będzie ci trudno zauważyć własne błędy, chyba że będziesz biegać tam i z powrotem przed dużym lustrem. Wbrew pozorom, bieganie wcale nie jest łatwym sportem. Nieodpowiednia technika może doprowadzić do bólu pleców, drętwienia kończyn, a także wad postawy. Można jednak skutecznie zapobiec czarnemu scenariuszowi, unikając najczęstszych błędów popełnianych przez biegaczy.

spis treści

1. Błędy związane ze złą postawą ciała

Bieganie to sport, w którym można zrobić bardzo wiele błędów. Najpoważniejsze konsekwencje zdrowotne są skutkiem nieodpowiedniego ułożenia ciała podczas biegu.

1.1. Asymetryczny styl biegania

Wiąże się on z przeciążaniem mięśni jednej strony ciała. Taki styl biegania może doprowadzić do bólu mięśni i stawów przeciążonej kończyny. Błędu tego można łatwo uniknąć. Wystarczy posłuchać, czy jedna noga nie uderza silniej o podłoże niż druga.

1.2. Kolana skierowane do środka

Błąd ten najczęściej jest skutkiem zbyt słabych mięśni pośladkowych. Gdy biegasz, twoje kolana powinny być na tej samej linii co biodra. Jeśli masz zbyt słabe mięśnie, kolana kierują się do środka, przyjmując cały ciężar ciała. Aby poradzić sobie z tym problemem, należy rozpocząć ćwiczenia mające na celu rozbudowę mięśni pośladkowych – średniego i wielkiego. Dzięki temu będą one mogły utrzymać nałożony na nie ciężar.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Nieodpowiednie techniki biegu

Skutki złego ułożenia ciała w trakcie joggingu mogą się pogłębić w związku z zastosowaniem złej techniki biegu oraz nieodpowiedniego obuwia.

2.1. Nacisk na przedstopie – mimo że normalnie biegasz na pięcie

Niektórzy ludzie następują silniej na piętę, inni naciskają mocniej na przednią część stopy. Osoby biegające na piętach wkładają w tę czynność więcej siły niż te biegające na przedstopiu. Nie można powiedzieć, który styl biegania jest lepszy, gdyż wpływa on odmiennie na różne osoby. Nie istnieje konieczność zmiany techniki z jednej na drugą. Biegając na przedstopiu, często nie jesteś w stanie utrzymać swojej wagi, dlatego jeśli już decydujesz się na zmianę stylu, rób to stopniowo, aby najpierw zwiększyć siłę stóp, a dopiero potem zmienić punkt nacisku.

2.2. Za duże kroki i zbytnie kołysanie ciałem

Takie czynności są głównymi przyczynami bólu kręgosłupa związanego z bieganiem. Każdy ma pewne preferowane ruchy ciała, które wykonuje częściej, narażając na nacisk wciąż te same partie mięśniowe. Zbyt duże kroki w porównaniu do rozmiaru ciała mogą narazić miednicę i kręgosłup na niebezpieczne przemieszczanie się. Jeśli natomiast niesymetrycznie kołyszesz ciałem, wychylając jedno ramię bardziej niż drugie, narażasz się na skrzywienie kręgosłupa.

2.3. Nieświadomość typu stopy

Nie każda stopa ma idealny kształt łuku. Jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, możesz na tym ucierpieć. Często bywa jednak, że osoby z płaskostopiem wiedzą o własnej przypadłości, lecz i tak wybierają obuwie odpowiednie dla osób niemających tego problemu. Noszenie butów niedopasowanych do typu stopy może przyczynić się do bólu pośladków, pleców i kolan. Jeśli zależy ci na zdrowiu, wybierz się do sklepu ze specjalistycznym obuwiem do biegania lub do ortopedy zajmującego się korektą wad postawy. Pamiętaj: tenisówki dostępne w centrach handlowych nie są przystosowane dla biegaczy, dlatego powinno się ich unikać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze