Nakładki na zęby – zakładanie, postępowanie po ich nałożeniu, zalety
Nakładki na zęby to inaczej licówki. Są one coraz częściej stosowane w stomatologii ponieważ pozwalają na długotrwałe i szybkie pozbywanie się defektów estetycznych dotyczących uzębienia. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje nakładek na zęby chociaż największą popularnością cieszą się licówki porcelanowe. Każdy zatem może znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie.
1. Nakładki na zęby – zakładanie
Nakładki na zęby są to cienkie płatki porcelany. Pozwalają na zamaskowanie różnego rodzaju niedoskonałości zębów w szczególności przebarwień, niezbyt estetycznego kształtu czy ułożenia zębów. Ponadto niejednokrotnie chronią przed trwającym wiele miesięcy leczeniem ortodontycznym. Nakładanie licówek polega na ich przyklejeniu na powierzchnię zęba. Jest to więc zabieg nieinwazyjny, niebolesny oraz mało skomplikowany. Zanim jednak dochodzi do założenia licówek należy spełnić kilka koniecznych warunków. Na początek lekarz musi dowiedzieć się czy nie istnieją przeciwskazania do zakładania nakładek na zęby takie jak na przykład obgryzanie paznokci czy zgrzytanie zębami. Kolejnym krokiem jest wyleczenie wszystkich zębów, usunięcie kamienia i jeśli pacjent tego chce wybielenia pozostałych zębów. Następnym etapem przygotowującym do nałożenia nakładek jest zeszlifowanie przedniej powierzchni zęba oraz wykonanie wycisku protetycznego. Wycisk trafia do laboratorium protetycznego w którym wykonuje się odpowiednio dopasowaną licówkę. Ostatnim etapem jest nałożenie licówki na dany ząb i umocowanie jej za pomocą specjalnego kleju.
2. Nakładki na zęby – postępowanie po ich nałożeniu
Po założeniu nakładek na zęby należy podjąć działania które pozwolą na uchronienie ich przed ewentualnym zniszczeniem. Można wśród nich wymienić:
• unikanie picia napojów, które mogłyby zabarwiać szkliwo. Szczególnie zaraz po nałożeniu nakładek trzeba na to zwrócić uwagę gdyż może dojść do odbarwień na granicy licówki i kleju,
• nie spożywanie twardych pokarmów,
• dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej czyli szczotkowanie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych,
• poddawanie się rutynowym kontrolom stomatologicznym oraz usuwanie kamienia.
3. Nakładki na zęby – zalety
Nakładki na zęby pozwalają w szybki i trwały sposób poprawić wygląd pojedynczego zęba lub całych i ich grup. Najczęściej nakładki na zęby są zakładane na zęby przednie czyli na przykład od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki. Licówki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla przednich zębów ponieważ są delikatne, nie odznaczają się od pozostałych zębów. W poprawianiu wyglądu pozostałych zębów preferuje się stosowanie koron. Ponadto zakładanie licówek wiąże się z małym ryzykiem uszkodzenia ciągłości tkanek gdyż podczas szlifowania ścierana jest jedynie wierzchnia warstwa szkliwa. Ponadto licówki swoim wyglądem nie różnią się od naturalnego szkliwa zębów. Jedyną różnicą jest fakt, że są odporne na przebarwienia, ścieranie czy próchnicę. Porcelana jest także bezpieczna dla organizmu więc nie wywołuje ona reakcji odpornościowych organizmu.