Co się stanie, jeśli będziesz oczyszczać skórę miodem?
Jesień i zima nierozłącznie wiążą się z problemami na mojej skórze. Chociaż zazwyczaj moją cerę można zdefiniować jako mieszaną, niskie temperatury i ogrzewanie w domu sprawiają, że zaczynają pojawiać się "suche placki". Używane dotąd przeze mnie żele do mycia twarzy jedynie bardziej wysuszały skórę. Kiedy więc na jednym z blogów znalazłam sposób na mycie twarzy miodem, postanowiłam spróbować. Zaopatrzyłam się w duży słoik i stosowałam miód przez 5 dni.
1. Dobroczynne działanie miodu
Głównymi składnikami obecnymi w miodzie są cukry, które umożliwiają uzyskanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. W jego składzie obecne są również przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Przykładowo, cennym składnikiem miodu jest witamina C oraz katalaza, czyli enzym, który ma właściwości przeciwzapalne. Ponadto zawiera składniki przyspieszające regenerację skóry, tj. ryboflawinę i niacynę. Dokładne proporcje składników są zależne od typu kwiatu. Z tego względu niektóre rodzaje miodu, takie jak np. manuka, przynoszą skórze więcej korzyści.
Jakie korzyści przyniesie twojej skórze miód? Przeciwutleniacze chronią komórki przed uszkodzeniami. Miód doskonale utrzymuje w skórze wilgoć. Taka naturalna maseczka korzystnie wpłynie na jej nawilżenie. Skóra nie łuszczy się, a drobne zmarszczki linijne są wygładzone.
2. Oczyszczanie skóry miodem
Naturalny miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Możesz nałożyć miodową maskę na kilkunaście minut, a następnie spłukać. Miód powoduje delikatne złuszczanie skóry - dzięki temu odblokowują się ujścia mieszków włosowych i rzadziej tworzą się zaskórniki. Możesz również łyżeczkę miodu rozpuść w niewielkiej ilości ciepłej wody. Następnie za pomocą wacika lub palców nałóż miksturę na twarz okrężnymi ruchami.
Pozostaw miód do wyschnięcia, a następnie zmyj go. Jeżeli zależy ci, aby dokładniej złuszczyć skórę, do mieszaniny dodaj łyżeczkę cukru. Granulki cukru usuną z powierzchni skóry obumarły naskórek. Zamiast cukru możesz wykorzystać płatki owsiane, które znane są ze oczyszczających właściwości. Będą delikatnie złuszczać skórę. Dobrym sposobem na oczyszczenie skóry jest również połączenie miodu z rozcieńczonym sokiem z cytryny. Dzięki temu uzyskasz maseczkę ściągającą, która doskonale oczyści cerę skłonną do powstawania zaskórników.
Naturalny miód możesz wykorzystać na wiele sposobów. W połączeniu z innymi składnikami uzyskasz rozmaite maseczki oczyszczające skórę. Poza tym jest to dosyć tani i skuteczny sposób, który poprawia kondycję skóry. Nie martw się, że miód się zmarnuje. Zawsze możesz go też zjeść.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Myłam twarz miodem przez 5 dni
Zanim rozpoczęłam naturalną pielęgnację miodem, postanowiłam sprawdzić, czy jesienne problemy z cerą są tylko moją domeną. Po rozmowach z koleżankami okazało się, że nie. Niska temperatura na dworze i wysoka w domu, w połączeniu z ogrzewaniem, nie tylko wysuszają skórę, ale też sprawiają, że ta staje się czerwona i wrażliwa, a na jej powierzchni pojawia się trądzik.
Utwierdzona w przekonaniu, że kłopoty z cerą to powszechny problem, postanowiłam nie czekać na rozwój nieprzyjaciół na mojej twarzy. Będąc na zakupach zaopatrzyłam się w duży słoik miodu wielokwiatowego i nie zwlekając dłużej, rozpoczęłam kurację. Najpierw dokładnie zmyłam makijaż płynem dwufazowym i płynem micelarnym. Warto o tym pamiętać, ponieważ miód w przeciwieństwie do olejów, nie ma właściwości rozpuszczających makijaż. Jeśli więc usuniemy go niedokładnie, rozsmarujemy jedynie podkład i tusz do rzęs po całej twarzy.
Następnie zwilżyłam twarz ciepłą wodą. Wylałam 2 łyżki miodu na dłonie i ogrzewałam je przez kilka sekund, aby nabrał łatwej do rozsmarowywania konsystencji. Potem przeszłam do mycia. Masowałam całą twarz przez kilka minut. Najbardziej bałam się, że słodycz i lepkość miodu sprawią, że trudno będzie go usunąć z twarzy. O dziwo, było to łatwiejsze niż w przypadku niektórych kosmetyków. Trzeba jedynie pamiętać, żeby zmywać go ciepłą wodą.
4. Miód jako żel, peeling i maseczka
Pielęgnację miodem stosowałam przez 5 kolejnych dni, jednak wprowadziłam lekkie modyfikacje. Drugiego dnia umyłam twarz miodem, spłukałam, a na osuszoną skórę ponownie nałożyłam jego cienką warstwę. Maseczkę trzymałam na twarzy przez 10 minut. Z kolei czwartego dnia moja skóra potrzebowała peelingu. Niewiele myśląc, do 2 łyżek miodu dodałam pół łyżeczki cynamonu. Małe drobinki przyprawy delikatnie starły martwy naskórek i oczyściły twarz.
Po 5 dniach stosowania miodu do mycia twarzy przyszedł czas na podsumowanie efektów. Moja skóra po umyciu żadnym kosmetykiem nie była tak oczyszczona i odświeżona. Po każdej aplikacji i zmyciu miodu czułam, że jest znacznie gładsza i przyjemniejsza w dotyku. Po 5 dniach zauważyłam też, że wydziela znacznie mniej sebum, a "suche placki" zniknęły. Uspokoiły i wygasiły się wszelkie podrażnienia, zaczerwienienia i wykwity.
Wszystko przez to, że miód ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. To dlatego łagodzi i blokuje rozwój stanów zapalnych skóry w postaci krost i trądziku. Dzięki niemu pozbędziemy się też ze skóry nadmiaru sebum, a co za tym idzie, zminimalizujemy ilość zaskóników, powstających przez zapchane tłuszczem i zanieczyszczeniami pory.