Trwa ładowanie...

Mycie zębów: jak to robić prawidłowo? Czy można nie myć zębów przez 10 lat?

Avatar placeholder
15.09.2020 10:39
Od 10 lat nie myje zębów. Efekt jest zaskakujący
Od 10 lat nie myje zębów. Efekt jest zaskakujący (thesun)

Mycie zębów to czynność, którą wykonujemy odruchowo minimum dwa razy dziennie. Nie zastanawiamy się nad tym, bo wydaje nam się to oczywiste. Niektórzy szczotkują zęby po każdym posiłku. W obowiązkach dentysty leży instruktaż higieny jamy ustnej i warto o taki poprosić. Brak prawidłowego mycia zębów to nie tylko kłopoty z próchnicą, ale i chorobami dziąseł. To zaś powszechne schorzenia Polaków, które przekładają się nie tylko na braki w uzębieniu, ale i stan zdrowia całego organizmu. Mówi się, że trzy dni bez mycia zębów wystarczą, aby rozwinął się stan zapalny. Cały sęk tkwi we właściwej higienie jamy ustnej – wbrew pozorom to nie takie łatwe.

1. Dorośli a stan ich zębów

Z dziećmi zwykle chodzi się do dentysty regularnie. Dbamy o uśmiechy naszych pociech i zależy nam na ich zdrowiu. Co więcej, wizyty u stomatologa dziecięcego często są refundowane przez NFZ, a leczenie (nawet skomplikowane) jest całkowicie darmowe. Po osiągnięciu pełnoletności zaczynamy odwiedzać gabinety dentystyczne coraz rzadziej. Trochę z obawy przed bolesnym leczeniem, trochę przez względy finansowe, a trochę przez nasze własne zaniedbania.

Jeśli masz co najmniej 35 lat i zapytasz dentystę, czy nie masz stanu zapalnego wokół zębów, raczej nie wyjdziesz z gabinetu zadowolony. Wysokie prawdopodobieństwo problemu wynika z badań pod kierunkiem specjalistki w periodontologii prof. Renaty Górskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: z grupy 1138 mieszkańców sześciu miast wojewódzkich w wieku 35-44 lata przebadanej przez naukowców pod jej kierunkiem, tylko 1 proc. nie miał objawów chorób przyzębia, za to u 16 proc. stwierdzono zaawansowany stan zapalny.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Nie myjesz zębów? Możesz mieć problemy z erekcją"

- 19 proc. w tej grupie wymagało już leczenia specjalistycznego – mówiła prof. Renata Górska na konferencji prasowej towarzyszącej Konferencji Periodontologicznej w maju 2017 roku.

Jeszcze gorzej jest u starszych Polaków - praktycznie nie ma osoby bez chorób przyzębia.

Dlaczego ochrona przed chorobami przyzębia i ich leczenie są ważne nie tylko z powodów estetycznych? Nieleczone są czynnikiem zapalnym dla innych problemów zdrowotnych w całym organizmie człowieka – bakterie będące ich powodem wraz z krwią obwodową roznoszą się po całym organizmie i przyczyniają się do wielu stanów chorobowych, m.in. chorób układu krążenia czy cukrzycy.

2. Objawy chorób przyzębia

Możesz podejrzewać, że jest problem, jeśli zaobserwowałeś u siebie:

  • krwawienie z dziąseł;
  • obrzęk śluzówki wokół zębów;
  • rozpulchnienie dziąseł;
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
  • chwiejność zębów.

Wystąpienie któregokolwiek z tych objawów wskazuje, że należy natychmiast udać się do dentysty. Jeśli problem jest zaawansowany, konieczne jest leczenie u specjalisty periodontologa.

3. Jak prawidłowo myć zęby?

Na wystąpienie chorób przyzębia mają wpływ czynniki, na które nie mamy wpływu – np. genetyczne. Nie palić i prawidłowo myć zęby może zaś nauczyć się każdy, a to już sukces w walce z tymi chorobami.

Czynnikiem inicjującym procesy zapalne przyzębia są bakterie, które – w odpowiednim środowisku – tworzą tzw. płytkę zębową. To dlatego tak trudno – wbrew pozorom – prawidłowo czyścić zęby. Chodzi o umiejętne usunięcie nie tylko resztek jedzenia, ale także bakterii, bez naruszania ciągłości tkanek dziąseł i bez wykonywania ruchów szczoteczką, które powodują odsłanianie szyjek zębowych.

Przeczytaj także:

- Szczotkowanie za lekko jest złe, zbyt mocny nacisk też jest zły i prowadzi do problemów zdrowotnych – ostrzega periodontolog prof. Tomasz Konopka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Każdorazowo należy szczotkować zęby przez dwie minuty, starając się robić to ruchem "wymiatającym" - od dziąsła do korony zęba – nigdy w przeciwnym kierunku. Warto sprawdzić, czy dokładnie się zęby umyło – pomogą dostępne w aptece tabletki, które nieusunięty osad barwi na różowo.

Warto jednak przyjść ze swoją szczoteczką do dentysty i wyszczotkować zęby pod jego okiem. Może nas czekać niespodzianka, bo ekspert zaleci zmianę szczoteczki.

- Szczoteczka powinna być spersonalizowana – podkreśla prof. Konopka.

Chodzi o to, że przy różnych dolegliwościach, układzie zębów itp. mogą być stosowane różne kształty i rodzaje włosia.

6 trików na ochronę zębów w nocy
6 trików na ochronę zębów w nocy [9 zdjęć]

Aby zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, potrzebne jest wykonanie pewnych rutynowych czynności

zobacz galerię

Wieczorem należy usunąć resztki jedzenia nitką dentystyczną. Nitka jest niezbędna w codziennej higienie jamy ustnej – podkreślają specjaliści. Czy stosować nić częściej, powie dentysta na podstawie stanu zdrowia pacjenta.

Indywidualnie do potrzeb pacjenta powinna być też dobrana pasta do zębów.

4. Szczoteczka elektryczna czy tradycyjna?

Ostatnie badania wskazują, że w profilaktyce chorób przyzębia najefektywniejsze w eliminacji stanu zapalnego dziąseł okazały się elektryczne szczoteczki oscylacyjno-pulsacyjno-rotacyjne. Nie znaczy to, jednak, że nie da się porządnie wyczyścić zębów szczoteczką tradycyjną.

W trosce o zdrowie jamy ustnej należy też regularnie chodzić do dentysty. Czynniki genetyczne, dieta, skład śliny, mogą się przełożyć na to, że niektóre osoby mają większą skłonność do odkładania się płytki bakteryjnej. Dentysta usunie ją w gabinecie.

Coroczny przegląd zębów i usuwanie kamienia ma się cenowo nijak do leczenia wieloletnich zaniedbań.

5. Historia Alice Kid, która nie myje zębów od 10 lat

Alice Kid przyznała, że od 10 lat nie myje zębów. W jej łazience nie znajdziemy pasty i szczoteczki. Mimo to 23-latka chwali się ładnymi, zdrowymi zębami. Czy to w ogóle możliwe?

Alice Kid miała 13 lat, kiedy zbuntowała się i przestała myć zęby. Wcześniej robiła to wręcz zbyt często. W wieku 12 lat nosiła aparat ortodontyczny i lekarz kazał jej myć zęby przy każdej możliwej okazji.

Alice Kid przyznała, że od 10 lat nie myje zębów
Alice Kid przyznała, że od 10 lat nie myje zębów (the sun)

Gdy tylko zdjęła aparat, postanowiła zrezygnować z pasty i szczoteczki.

''Nigdy nie myję zębów. Wiem, że to brzmi strasznie. Nikt o tym nie mówi'' – powiedziała w rozmowie z ''The Sun''. Co w takim razie dzieje się w jamie ustnej Alice?

5.1. "Zdrowo się odżywiam i żuję gumę"

Alice regularnie chodzi na kontrole do dentysty. Po 10 latach od zaprzestania mycia zębów, Alice nie ma żadnych wypełnień, nie przechodziła też leczenia kanałowego. Jedynym zabiegiem, któremu się regularnie poddaje jest usuwanie kamienia nazębnego.

Jeśli chce odświeżyć oddech, używa gumy do żucia. I dodaje, że jej partner nigdy nie narzekał na zapach z jej ust. Alice zapewnia, że niemycie zębów nie powoduje u niej żadnych skutków ubocznych. Nie jest też powodem do wstydu.

Alice uważa, że jej sekret tkwi w zdrowym odżywianiu i unikaniu używek. Kobieta nie pije wina i słodzonych napojów gazowanych. Nie pali też papierosów i nie jada owoców. Pije wyłącznie wodę. Dzięki temu nie ma przebarwień na zębach.

Kobieta nie powiedziała swojemu dentyście, że nie szczotkuje zębów. Podobno nigdy o to nie pyta. Zaleca jej tylko używanie nici dentystycznej. Według Alice, jeśli zęby są zdrowe i mają ładny kolor, to nie warto tracić czasu na ich szczotkowanie.

5.2. Codzienne mycie zębów

Dentyści zalecają, żeby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, po dwie minuty. Najlepiej robić to po każdym posiłku. Uważać trzeba jedynie po zjedzeniu owoców lub wypiciu owocowego soku. Wtedy lepiej poczekać ze szczotkowaniem zębów. Kwas zawarty w owocach może uszkodzić szkliwo.

Rezygnacja z alkoholu, czarnej kawy i herbaty może przyczynić się do poprawy wyglądu zębów, ale trudno oczekiwać, że po całkowitym zaprzestaniu czyszczenia zębów, pojawią się efekty, takie jak u Alice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze