Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Odmładzanie na miarę

Avatar placeholder
17.08.2020 14:50
Odmładzanie na miarę
Odmładzanie na miarę

Indywidualny plan odmładzania to ustalony z góry, dobrany dla każdego pacjenta, plan zabiegów i terapii służących odmładzaniu i poprawie stanu zdrowia. Jest to nowoczesne podejście do problemu starzenia się organizmu oparte na aktualnej wiedzy medycznej.

By cieszyć się trwałymi rezultatami, czy to dobrze wykonanej pracy, czy uzyskania lepszego wyglądu, nie wystarczy wykonać jedynie epizodyczne i życzeniowe zabiegi. Należy wypracować taki sposób planowania czynności przybliżających do osiągnięcia celu, które są najlepiej dopasowane do osiągnięcia celu danej osoby. Chcąc osiągnąć satysfakcjonujący efekt, należy zaplanować odpowiednią ilość czasu na realizację celów estetycznych.

Czasami warto zmodyfikować plan, jeżeli uważamy, że nie jest on dobrze dopasowany. Oczywiście opóźni to nieco moment zrealizowania celu, jednak uchroni przed rozczarowaniem, które spotka nas jeżeli będziemy jedynie oczekiwać rezultatów, bez kontrolowania przebiegu terapii.

Dużo słyszymy o holistycznym podejściu do procesu starzenia. Od wielu lat podkreślam, że dobry wygląd zależy od całego stanu organizmu. Medycyna estetyczna, a w szerokim pojęciu – przeciwstarzeniowa, to interdyscyplinarna dziedzina medycyny.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Plan rewitalizacji może być przygotowany dla każdego człowieka. Początkowo są to zalecenia dotyczące odpowiedniego stylu życia, żywienia. W miarę jak czynniki środowiskowe i procesy starzenia niszczą skórę, pojawia się potrzeba zabiegów medycyny estetycznej. Żeby osiągnąć spektakularny efekt nie możemy ich uniknąć, ale dzięki rozwojowi technologii, możemy działać coraz skuteczniej. Pamiętając, że zadbany organizm wymaga delikatniejszych zabiegów i mniejszej ilości materiału. Plan powinien obejmować problem estetyczny, dopasowaną do niego procedurę, czas i cenę zabiegów.

Żyjemy w epoce nadmiaru informacji, które na dodatek często są reklamami czy kryptoreklamami rozmaitych produktów i usług. W tej sytuacji prawdziwym wyzwaniem staje się dotarcie do sprawdzonej wiedzy opartej na naukowych podstawach i wybór tego, co będzie najlepsze właśnie dla Ciebie.

Obecne na rynku i niekoniecznie dobre kosmetyki do pielęgnacji skóry nie ułatwiają podjęcia właściwej decyzji. Nie zawsze masz czas, by sprawdzać rozmaite, często sprzeczne informacje bądź eksperymentować z różnymi preparatami i dosłownie na własnej skórze przekonywać się, czy warto je stosować. Dlatego poniżej przedstawiłam kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć najodpowiedniejszy kosmetyk do Twojej skóry i sposób jej pielęgnacji.

1. Wykonaj demakijaż

Może to dziwne, że zaczynam od końca – bo przecież najpierw trzeba się umalować, żeby mieć co zmywać – ale demakijaż znalazł się na pierwszym miejscu, ponieważ to podstawa pielęgnacji. Tę prostą czynność każda kobieta powinna powtarzać codziennie rano i wieczorem. Do usuwania makijażu i mycia twarzy wybieraj przede wszystkim produkty, które nie podrażniają skóry. Oczy najlepiej zmywać delikatnym mleczkiem lub płynem micelarnym.

Kiedy przyłożysz wacik z produktem, zaczekaj chwilę, zanim zaczniesz usuwać tusz z rzęs, aby nie potrzeć oka zbyt mocno, ponieważ w ten sposób łatwo je podrażnić. Jeżeli masz cerę suchą, wrażliwą lub naczyniową, stosuj tylko delikatne mleczka, płyny micelarne, ewentualnie letnią przegotowaną wodę. W przypadku skóry suchej po zmyciu makijażu płynem micelarnym używaj do mycia twarzy specjalnego żelu.

2. Nawilżaj skórę

Dla prawidłowej pielęgnacji bardzo ważne są dobre kremy nawilżające, czyli takie, które zatrzymują wodę w naskórku i delikatnie natłuszczają skórę, nie podrażniając jej. Jeżeli chcesz, by była ona przez długi czas gładka i jędrna, nie wystarczy jednak nawilżanie od zewnątrz – nawet najlepszymi kosmetykami. Przede wszystkim musisz pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Pij więc co najmniej dwa litry wody dziennie – to niewielka, ale bardzo opłacalna inwestycja w zdrowie i piękny wygląd.

3. Powstrzymaj zmarszczki

Poszukując odpowiednich dla siebie kosmetyków, kobiety często sugerują się umieszczanymi na opakowaniach wskazówkami dotyczącymi wieku, na przykład „30+” czy „40+”. Przy wyborze środków pielęgnacyjnych powinnaś jednak kierować się przede wszystkim rodzajem i stanem skóry, a nie jej, czyli właściwie Twoim, wiekiem. Licealistka, która ma cienką i wysuszoną skórę, musi bardziej się o nią zatroszczyć niż czterdziestolatka wolna od takich problemów.

Jeżeli dotyczą one Ciebie, to oprócz kremu nawilżającego koniecznie sięgnij po krem regeneracyjny, by dostarczyć skórze większej ilości substancji odżywczych. W takiej sytuacji najlepsze będą produkty zawierające witaminy C, E i A oraz kremy przeciwzmarszczkowe. Nawilżanie wysokiej jakości kosmetykami i nakładanie kremów anti-aging nie tylko na twarz, ale również na skórę wokół oczu i ust jest ważne, ponieważ pierwsze zmarszczki mogą się pojawiać już około 20. roku życia.

4. Dbaj o oczy

Pamiętaj, że kremy do twarzy mają inne pH niż kremy pod oczy, dlatego należy je stosować tylko w miejscach, do których są przeznaczone. Właściwie dobrany kosmetyk zapobiegnie powstawaniu zmarszczek, ujędrni skórę, złagodzi podrażnienia, zregeneruje ją i uchroni przed wpływem wielu szkodliwych czynników zewnętrznych. Nakładając odpowiedni preparat, wzmocnisz też efekt przez delikatny masaż.

5. Stosuj kremy z filtrem SPF 50 przez cały rok

W naszym kraju niezbyt często możemy się cieszyć piękną słoneczną pogodą, nie oznacza to jednak, że kiedy za oknem jest szaro i pochmurno, promienie ultrafioletowe nie oddziałują na skórę. Chociaż czasem ich nie widać, docierają one do nas przez cały rok, powodując przebarwienia, uwalniając wolne rodniki i przyspieszając starzenie się skóry. Aby temu zapobiec, stosuj kosmetyki z filtrem SPF 50 UVA i UVB na odsłonięte partie ciała, niezależnie od pory roku. Najlepiej krem z filtrem nałóż na skórę 20 minut przed planowanym wyjściem z domu.

6. Zapobiegaj przebarwieniom

Krem z filtrem SPF 50 UVA i UVB zazwyczaj wystarcza, by ochronić skórę przed zmianami pigmentacyjnymi wywołanymi promieniowaniem słonecznym. Kiedy jednak zauważysz na twarzy brązowe plamki, powinnaś zastosować specjalne kremy złuszczające, które rozjaśnią te przebarwienia. Czasem może to nie wystarczyć, zwłaszcza gdy zmiany pigmentacyjne pojawiły się w głębszych warstwach skóry. Wtedy polecam Ci odwiedzenie gabinetu specjalisty medycyny estetycznej lub dermatologa, który wykona odpowiedni zabieg medyczny.

7. Dbaj o skórę dłoni i stóp

Zaniedbane dłonie zdradzą Twój wiek szybciej niż twarz, nie zapominaj więc o odpowiedniej trosce o nie, tym bardziej że ze względu na częsty kontakt z wodą i różnymi substancjami chemicznymi narażone są na wysuszenie i podrażnienia. Dlatego zmywając naczynia czy myjąc podłogi, zawsze wkładaj jednorazowe rękawiczki, aby chronić skórę dłoni. Do jej pielęgnacji używaj lekkich kremów na dzień i odżywczych, regeneracyjnych na noc.

Stopy służą nam dzielnie przez cały dzień, nierzadko uwięzione w niezbyt wygodnych butach, należy więc o nie zadbać w odpowiedni sposób. Na podeszwach często powstają odciski, a skóra na piętach twardnieje i może pękać, toteż nie zapominaj o złuszczaniu naskórka i usuwaniu powstałych na nim zgrubień. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić domowymi sposobami, wybierz się do kosmetyczki na profesjonalny pedicure. Pamiętaj również o regularnym stosowaniu kremów odżywczych i nawilżających.

8. Dbaj o szyję i dekolt

Nie zaniedbuj pielęgnacji szyi i dekoltu, ponieważ w tych miejscach występuje mała ilość gruczołów łojowych i tkanki podskórnej, a skóra jest cienka. Dlatego słabo broni się przed ekspozycją na słońce oraz szybko traci jędrność i elastyczność. Cofnięcie tych zmian wymaga zazwyczaj zabiegów medycyny estetycznej – mezoterapii i podawania kwasu hialuronowego. Lepiej zapobiegać niż leczyć, nie zapominaj więc o odpowiednim nawilżaniu szyi i dekoltu kremami odżywczymi, a jeśli jesteś po czterdziestce – przeciwstarzeniowymi.

9. Dbaj o skórę głowy

Jeżeli masz problem z przetłuszczaniem włosów, powinnaś je myć codziennie, stosując lekkie szampony oczyszczające, które nawilżą skórę głowy. Pomogą one zachować odpowiednie pH, nie niszcząc naturalnego płaszcza lipidowego, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka, złożonej z lipidów i wody. Zbyt mocne szampony mogą działać wysuszająco i doprowadzić do nieprzyjemnego swędzenia oraz suchego łupieżu.

Jeśli wiosną i jesienią zauważysz, że Twoje włosy zaczynają intensywnie wypadać, oznacza to brak witamin i składników mineralnych. Powinnaś zatem zadbać o prawidłową dietę, bogatą w warzywa i owoce. Możesz również sięgnąć po suplementy oraz – po konsultacji medycznej – wykonać mezoterapię igłową skóry głowy, czyli zabieg polegający na wstrzykiwaniu substancji odżywczych bezpośrednio w skórę.

10. Zadbaj o całe ciało

Kobiety często poświęcają wiele uwagi twarzy, dłoniom czy dekoltowi, zapominając przy tym, że nasza skóra potrzebuje pielęgnacji nie tylko w tych miejscach. Pamiętaj, że należy dbać o całe ciało, na przykład wykonując peeling, który nie tylko złuszczy martwy naskórek, lecz również poprawi ukrwienie skóry i pobudzi ją do szybszego tworzenia nowych komórek. Dzięki temu stanie się ona miękka i aksamitna, a także lepiej wchłonie nałożone na nią balsamy nawilżające i odżywcze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze