Trwa ładowanie...

Odparzenia skóry. Jak leczyć i zapobiegać?

Odparzenia są to zmiany skórne, które pojawiają się zazwyczaj w przypadku współistnienia nadmiernego pocenia się z tarciem o siebie dwóch powierzchni skóry lub skóry o ubranie.

Zobacz film: "Jak zapobiegać nadmiernej potliwości?"

Odparzenia są jednym z częstszych problemów skórnych u niemowląt, co jest spowodowane wyjątkową wrażliwością ich skóry. Skóra u maluszka nie jest jeszcze w pełni ukształtowana oraz posiada bardzo cienki ochronny płaszcz hydrolipidowy. U niemowląt najczęściej dochodzi do odparzeń w okolicy pośladków oraz pachwin – co jest spowodowane zbyt rzadkim zmienianiem pieluszki. Skóra pod pieluszką staje się wilgotna, a amoniak pochodzący z moczu dziecka prowadzi do powstawania odparzeń na jego skórze. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednio częste zmienianie pieluszek u niemowląt oraz odpowiednia pielęgnacja skóry szczególnie narażonej na odparzenia.

spis treści

1. Przyczyny powstawania odparzeń skóry

Mimo iż powszechnie mówi się o odparzeniach głównie przy okazji problemów dotyczących niemowląt, to okazuje się, że dolegliwość ta dotyka równie często osoby dorosłe. Najczęściej odparzenia pojawiają się u osób otyłych i z nadwagą, ale spotykają się też z nimi osoby regularnie wykonujące ćwiczenia (np. jeżdżące na rowerze, ćwiczące na siłowni itp.), w czasie których dochodzi do tarcia o siebie wilgotnych, ciepłych partii skóry. Odparzenia u osób dorosłych mogą dotyczyć każdej okolicy ciała, najczęściej pojawiają się w miejscach, które szybko się pocą oraz zazwyczaj są dobrze ocieplone. Są to pachwiny, uda, pachy i stopy. U osób otyłych często obserwujemy powstawanie odparzeń pomiędzy fałdami skórnymi, a u otyłych kobiet często tworzą się one w okolicy pod biustem.

Czynnikami, które sprzyjają tworzeniu się odparzeń są między innymi: nadmierne pocenie się, brak lub niedokładna higiena ciała, otyłość. Odparzenia mogą też być reakcją wrażliwej skóry na różne środki kosmetyczne czy chemiczne (np. proszek do prania).

2. Objawy odparzeń skóry

W miejscu odparzenia skóra staje się czerwona, obrzęknięta, często też dochodzi do sączenia się z jej powierzchni płynu surowiczego. Odparzone miejsca są narażone na powstanie w ich obrębie zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Odparzenia są dolegliwością wyjątkowo uciążliwą i bolesną, grożą też zakażeniem, konieczna jest więc odpowiednia pielęgnacja, leczenie zmian oraz przede wszystkim ich zapobieganie.

Aby zapobiegać tworzeniu się odparzeń, musimy zmniejszyć poziom tarcia skóry o skórę lub skóry o ubranie. Skóra powinna pozostawać sucha, można do tego celu użyć talku w miejscach, które najszybciej się pocą, jednak rozwiązanie to nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, gdyż w miarę upływu czasu talk nabiera wilgoci i nie spełnia swojej roli. Osoby narażone na odparzenia powstałe w trakcie ćwiczeń fizycznych powinny wkładać specjalną odzież, która jest przewiewna i łatwo odprowadza wodę. Osoby otyłe powinny postarać się stracić zbędne kilogramy.

Aby uniknąć odparzeń w miejscach szczególnie na nie narażonych, należy stosować maści lub kremy natłuszczające. Zastosowanie tego rodzaju preparatów pozwoli na zmniejszenie tarcia.

3. Pielęgnacja skóry z odparzeniami

Niestety nie zawsze uda nam się zapobiec powstaniu odparzenia. Jeżeli dojdzie już do powstania zmiany, musimy szczególnie zadbać o właściwą pielęgnację zmienionej skóry. Po pierwsze należy zapewnić dopływ świeżego powietrza poprzez np. noszenie przewiewnych ubrań. Zmienione miejsca na skórze należy oczyścić preparatami powierzchniowo nieczynnymi (np. solą fizjologiczną). Na oczyszczoną, osuszoną ranę należy zastosować preparaty pielęgnacyjne, zawierające między innymi sukralfat, sole miedzi i cynku oraz alantoinę.

Sukralfat ma działanie kojące i łagodzące, dzięki czemu minimalizuje dolegliwości bólowe oraz poczucie dyskomfortu związane z odparzeniami. Związki miedzi i cynku działają przeciwbakteryjnie, zapobiegając zakażeniu podrażnionej skóry, a także przeciwzapalnie i łagodząco na zmienioną skórę. Alantoina jest to substancja wykazująca działanie pielęgnacyjne zarówno na zdrową, jak i podrażnioną skórę. Dzięki jej łagodzącemu i przeciwbólowemu działaniu, ból i pieczenie wyraźnie zmniejszają się już po kilku aplikacjach preparatu. Alantoina przyspiesza także proliferację naskórka, prowadząc tym samym do szybszej regeneracji uszkodzonych obszarów skóry – odparzenie więc szybciej się goi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.