Trwa ładowanie...

Odparzone stopy – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
19.08.2022 16:24
Odparzone stopy wymagają szybkiej reakcji
Odparzone stopy wymagają szybkiej reakcji (Adobe Stock)

Odparzone stopy to częsta i typowa reakcja skóry, gdy dochodzi do jej przegrzania oraz nadmiernej wilgotności spowodowanej nadmierną aktywnością gruczołów potowych. Nieestetyczne, a często również bolesne zmiany powstają zwłaszcza w miejscach długotrwale narażonych na ucisk i ocieranie powierzchni stopy z butem lub palca z palcem. Jak sobie pomóc?

spis treści

1. Jak wyglądają odparzone stopy?

Odparzone stopy pojawiają się u wielu osób, w różnych okolicznościach. Wystarczy w niekomfortowym obuwiu wyjść na dłuższy spacer w czasie upału bądź spędzić w nim upalny dzień. I problem gotowy.

Odparzona stopa to naturalna reakcja ochronna skóry na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Gdy skóra nie ma kontaktu z powietrzem i przestrzenią, jest za to spocona i poddana tarciu oraz uciskowi, pojawia się wiele nieprzyjemnych dolegliwości, co utrudnia funkcjonowanie (zwłaszcza gdy wraz z odparzeniami stóp występują modzele i odciski).

W miejscu odparzenia pojawia się zwykle zaczerwienienie i obrzęk, często także pieczenie i świąd oraz ból. Zmiany na skórze mogą obejmować zarówno nieduże, jak i większe obszary. Zwykle białe odparzenia na stopach pojawiają się w miejscach, które są narażone na największy nacisk. Obejmują tak pięty i poduszkę stopy, jak i powierzchnie pomiędzy i pod palcami (zwykle krawędzie palucha i małego palca).

Zobacz film: "Rybny pedicure. Jest się czego bać, czy nie?"

2. Przyczyny odparzonych stóp

Problem pojawia się wskutek przegrzania wilgotnej, spoconej skóry, która jest pozbawiona kontaktu z powietrzem. Nie bez znaczenia jest wysoka temperatura, która wpływa na aktywność gruczołów potowych oraz niewłaściwie dobrane obuwie (zbyt ciasne i sztywne, wykonane ze sztucznych materiałów, które uniemożliwiają cyrkulację powietrza).

Dużą rolę odgrywa nieodpowiednia higiena stóp oraz indywidualne predyspozycje związane z nadaktywnością gruczołów potowych. Na tendencje do zbyt intensywnego pocenia wpływają nie tylko czynniki genetyczne, ale i stres czy choroby.

Zdarza się, że przyczyną problemu są niedokładnie wypłukane skarpety lub użycie detergentów piorących, które podrażniają i wywołują reakcję alergiczną.

3. Co pomaga na odparzone stopy?

Odparzenia nie są niebezpieczne, niemniej wymagają szybkiej reakcji, ukojenia podrażnionej skóry i zminimalizowania dolegliwości bólowych. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, warto wiedzieć, co zrobić, by sobie pomóc.

Z pomocą przychodzą domowe sposoby na odparzenia. Sprawdzą się kąpiele stóp z dodatkiem wyciągu z kory dębowej, szałwii, lawendy czy mięty, które działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz kojąco na podrażnioną skórę. Pomaga także naprzemienny natrysk na odparzone stopy z ciepłej i zimnej wody, który przynosi ulgę, ponieważ łagodzi pieczenie i świąd.

Gdy na skórze pojawia się piekąca rana, a ból uniemożliwia poruszanie się, trzeba zdezynfekować skórę i pozostawić ją do wyschnięcia. Dobrze jest przemywać stopy kilka razy dziennie preparatami oczyszczającymi oraz ograniczającymi ryzyko rozwoju stanu zapalnego i infekcji.

Na dokładnie oczyszczoną i suchą skórę stóp dobrze jest stosować krem lub maść na odparzenia o działaniu kojącym. Produkt powinien zapewniać szybką regenerację, ale i zapobiegać stanom zapalnym. W ciągu dnia warto wietrzyć rany po odparzeniu, pozbawiając stopy skarpet, rajstop i butów.

4. Czego nie robić, gdy pojawią się odparzenia stóp?

Trzeba pamiętać, by do kąpieli oraz oczyszczania skóry stóp nie używać zbyt gorącej wody, która aktywuje aktywność gruczołów potowych, prowadząc do pocenia stóp. Bardzo ważne jest, by nigdy nie przekłuwać pęcherzy odparzonych stóp.

Należy również unikać zaklejania ran plastrem (z wyjątkiem plastrów specjalistycznych), ponieważ działania mogą przynieść odwrotny skutek. Opatrunek od strony rany pochłania wilgoć, którą warstwa zewnętrzna odparowuje.

5. Jak unikać odparzeń na stopach?

Aby uniknąć odparzeń na stopach, należy:

  • Kupować skarpety czy rajstopy, a także obuwie wykonane z przewiewnych materiałów dobrej jakości. Trzeba za wszelką cenę unikać przegrzewania skóry stóp oraz zamykania ich w ciasnym obuwiu uniemożliwiającym dostęp powietrza.
  • Użytkować buty, dobierając je adekwatnie nie tylko do stroju, ale i pogody. Odparzenia na stopach od butów to najczęstsza przyczyna odparzeń oraz odcisków.
  • Dbać o higienę stóp. Trzeba je nie tylko myć, ale i pielęgnować. Doskonale sprawdzają się kąpiele ze zmiękczającymi skórę olejkami, ale i kosmetyki. W ciągu dnia warto przemywać skórę, stosując antybakteryjne preparaty przeznaczone do stóp. Bardzo ważne jest, by odparzona skóra na stopach była czysta i sucha. Dobrym pomysłem są peelingi stóp i wygładzanie stwardniałych naskórków pumeksem oraz nakładanie kremów nawilżających stopy.
  • Chronić skórę stóp przed poceniem, sięgając po antyperspiranty, które hamują wydzielanie potu, łagodzą podrażnienia, a i działają antybakteryjnie.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze