Olej makadamia – właściwości i zastosowanie na ciało, twarz i włosy
Olej makadamia pozyskuje się z orzechów makadamii. To wiecznie zielone drzewo, które rośnie na Hawajach i w Australii. Olej ma szerokie zastosowanie, zarówno w kuchni, jak i w naturalnej pielęgnacji. Wykorzystuje się go do olejowania włosów i twarzy, do masażu, demakijażu i kąpieli. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest olej makadamia?
Olej makadamia, czyli olej z orzechów makadamia (Macadamia ternifolia), powstaje w procesie tłoczenia na zimno orzechów makadamii. Drzewo rośnie dziki w Australii, jest też hodowane na Hawajach i w Ameryce Południowej.
Drzewo makadamia owocuje nawet do 100 lat. Jego owoce, czyli orzechy, które swoim wyglądem przypominają orzechy laskowe, zbiera się, gdy spadną na ziemię. Bardzo długo dojrzewają. To jedne z najbardziej tłustych, odżywczych i najsłodszych nasion.
Pozyskuje się z nich olej o wyjątkowych właściwościach i szerokim zastosowaniu. Olej z orzechów makadamia ma jasnożółtą barwę i orzechowy posmak oraz zapach. Jest odporny na ciepło. Dzięki swoim właściwościom powinien się znaleźć zarówno w kuchni, apteczce, jak i kosmetyczce.
2. Właściwości oleju makadamia
Swoje wyjątkowe właściwości olej makadamia zawdzięcza obecności takich składników jak witamina A, witamina E czy witaminy z grupy B. To bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), takich jak kwas oleopalmitynowy czy kwas oleinowy.
Cennym skladnikiem oleju makadamia, który w znacznym stopniu wpływa na jego właściwości jest skwalen. Olej makadamia ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Uznaje się, że:
- zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego,
- pomaga w walce z cukrzycą,
- reguluje poziom cholesterolu we krwi,
- zapobiega rozwojowi miażdżycy,
- redukuje ryzyko chorób układu krążenia.
To dlatego warto go dodawać do potraw. Jest nie tylko zdrowy, ale i podkreśla smak różnych dań.
Zobacz także:
3. Olej makadamia w pielęgnacji twarzy i ciała
Olej makadamia ma szerokie zastosowanie w naturalnej pielęgnacji. Można używać go do olejowania włosów i twarzy, a także do oczyszczania skóry z niedoskonałości oraz demakijażu, masażu czy kąpieli. Jest bardzo wszechstronny.
Olej makadamia można stosować także na skórę, także twarzy, ponieważ:
- nawilża ją,
- odżywia,
- regeneruje,
- ujędrnia,
- wygładza,
- wyrównuje koloryt,
- zapobiega powstawaniu zmarszczek,
- pomaga zwalczyć cellulit, ponieważ stymuluje krążenie krwi oraz limfy,
- działa rozgrzewająco, pomagają rozbijać komórki tłuszczowe,
- pomaga zwalczyć rozstępy,
- wspiera gojenie blizn, wyprysków, łuszczycy i drobnych ran,
- chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Olej z orzechów makadamia można stosować samodzielnie, ale i znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów i paznokci (krem do twarzy, serum do twarzy, masło do ciała, balsam do ciała, szampon, odżywka, maska do włosów).
Można go również dodawać do domowych peelingów. Jak stosować olej makadamia na twarz? Należy go nakładać na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić najlepiej na noc.
Olej makadamia, ponieważ jest hipoalergiczny, nie wywołuje podrażnień i reakcji uczuleniowych. Można stosować go nawet do wymagającej cery wrażliwej, suchej, podrażnionej czy trądzikowej. Ponieważ swą budową przypomina ludzkie sebum, nie obciąża skóry i nie zatyka porów.
4. Olej makadamia na włosy
Olej makadamia korzystnie wpływa także na włosy. Wspiera ich kondycję oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Ponadto chroni je przed działaniem czynników atmosferycznych, zanieczyszczeniami, wysoką temperaturą oraz szkodliwym działaniem farb i szamponów koloryzujących.
Jest bardzo skuteczny, ponieważ szybko się wchłania i dociera do głębokich warstw włosa. Ceni się go zwłaszcza w pielęgnacji łamliwych i zniszczonych włosów, ponieważ zapewnia im głębokie odżywianie i wygładzanie.
Jak stosować olej makadamia na włosy? Nakłada się go na wilgotne bądź suche włosy. Warto pozostawić go na nich co najmniej pół godziny, a nawet na całą noc. Aby podnieść temperaturę i wzmocnić jego efektywność, warto założyć na głowę foliowy czepek.
To sprawi, że łuski włosów otworzą się, co umożliwi dobroczynnym składnikom oleju działanie w głębokich warstwach włosów. Na koniec zabiegu trzeba umyć głowę delikatnym szamponem.
5. Gdzie kupić olej makadamia?
Olej makadamia znaleźć zarówno w sklepach spożywczych, jak i w drogerii lub aptece, zwłaszcza online. Jego cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od pojemności opakowania.
Jaki olej wybrać? Rafinowany czy nie? Warto pamiętać, że oleje w procesie rafinacji są silnie oczyszczane, dlatego nie mają już tak silnych właściwości pielęgnacyjnych. Pozbawione są również charakterystycznego naturalnego zapachu i koloru.
Oleje nierafinowane, czyli czyste oleje roślinne, to produkty najwyższej jakości, które nie zostały poddane sztucznej rafinacji. Dzięki tłoczeniu na zimno nie tracą swoich cennych składników odżywczych.