Trwa ładowanie...

Opalanie natryskowe dla osób z cerą trądzikową. Czy warto poddać się temu zabiegowi?

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
11.05.2023 17:34
Opalanie natryskowe to zabieg polegający na zaaplikowaniu na skórę specjalnego środka.
Opalanie natryskowe to zabieg polegający na zaaplikowaniu na skórę specjalnego środka. (Adobe stock)

Opalanie natryskowe cieszy się od lat niesłabnącą popularnością. Zabieg ten znaleźć można w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych. Zaletą procedury jest natychmiastowy efekt rozświetlonej, brązowozłocistej skóry. Czy każdy może korzystać z opalania natryskowego? Co z cerami problematycznymi i trądzikowymi?

spis treści

1. Co to jest opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe to proces aplikacji substancji brązującej na skórę za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w rozpylacz. Występujące w preparacie brązującym składniki nie tylko zmieniają odcień skóry, ale również stymulują naturalną produkcję melaniny w komórkach naskórka. Jest to idealna alternatywa dla osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnego opalania na słońcu czy solarium.

Preparat nakładany na skórę za pomocą rozpylacza zawiera w swoim składzie DHA – dihydroksyaceton, bezpieczny dla skóry organiczny związek chemiczny z grupy węglowodanów. To właśnie on sprawia, że skóra podczas opalania natryskowego nabiera estetycznego, złocistego odcienia. Efekt opalania pojawia się po kilku godzinach od aplikacji i utrzymuje się zwykle przez kilka dni do 10 dni, w zależności od typu skóry i sposobu pielęgnacji.

Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"

2. Czy opalanie natryskowe jest zdrowe?

Opalanie natryskowe jest coraz popularniejsze ze względu na jego bezpieczeństwo i wygodę. W porównaniu do tradycyjnego opalania, opalanie natryskowe nie naraża skóry na szkodliwe promieniowanie UV. Nie powoduje szkodliwych skutków dla zdrowia takich jak przedwczesne starzenie się skóry, zmarszczki.

Ponadto, dzięki szerokiej gamie produktów brązujących do wyboru, można osiągnąć naturalny i równomierny kolor skóry bez potrzeby długotrwałego przebywania na słońcu lub w solarium. Procedura ta pozwala uzyskać złocisty odcień skóry na podobnej zasadzie jak po zastosowaniu kosmetyku samoopalającego.

3. Jak długo utrzymuje się opalanie natryskowe?

Czas trwania opalenizny uzyskanej w opalaniu natryskowym zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj użytej substancji brązującej, pH skóry, ilość substancji nałożonej na skórę oraz styl życia osoby opalonej. Zwykle opalenizna utrzymuje się od 5 do 10 dni.

Istnieją pewne sposoby na utrzymanie efektu złocistej skóry. Regularne nawilżanie skóry po opalaniu natryskowym może pomóc w przedłużeniu trwałości opalenizny. Nie bez znaczenia jest również unikanie peelingów czy szorstkich ręczników do osuszania skóry. Po zabiegu opalania natryskowego niewskazane jest korzystanie z długich kąpieli, saun czy basenów. Długie kąpiele w ciepłej wodzie lub kąpiele w basenach mogą przyspieszać zanikanie opalenizny.

4. Opalanie natryskowe dla osób z cerą trądzikową - czy warto?

Opalanie natryskowe uznawane jest przez większość specjalistów za bezpieczną procedurę. Niemniej, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju zabiegu. Jednym z nich jest trądzik. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać u osób borykających się z takimi problemami skórnymi jak krosty, owrzodzenia, otwarte rany, skaleczenia czy duże wypryski.

O ile w przypadku cer normalnych, opalanie natryskowe twarzy pozwala uniknąć zmarszczek, przebarwień, czy przyspieszonego starzenia się skóry, o tyle u cer problematycznych może nasilać problem trądziku.

Osoby z cerą trądzikową powinny unikać tej procedury, ponieważ substancja brązująca może zatykać pory i pogorszyć stan skóry. Zamiast tego, warto skorzystać z produktów do makijażu, które pozwalają uzyskać efekt opalenizny na twarzy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze