Trwa ładowanie...

Operacja plastyczna szyi

Avatar placeholder
Joanna Krocz 19.03.2015 13:55
Operacja plastyczna szyi
Operacja plastyczna szyi

Lifting szyi często wykonywany jest razem z liftingiem twarzy. U niektórych bowiem oznaki starzenia pojawiają się szybciej nie na czole czy w okolicy oczu, a właśnie na szyi i dekolcie. Gdy lifting szyi i twarzy przeprowadza się jednocześnie, odmłodzenie jest bardzo widoczne. Zdarza się, że liftingu szyi potrzebują pacjentki, które drastycznie straciły na wadze, a także te, u których zwiotczała skóra szyi jest cechą dziedziczną. Wbrew pozorom zabiegowi poddają się nie tylko kobiety, ale również panowie.

spis treści

1. Przebieg plastyki szyi

Fałdy podbródkowe mogą tworzyć się z tkanki tłuszczowej, która odkłada się na linii szczęki. Z powodu wiotkości mięśnie szyi mogą nieestetycznie zwisać, tworząc swoiste kołnierze skórne. Lifting szyi oraz dekoltu jest operacją plastyczną, której celem jest zredukowanie zwisającej skóry z okolic szyi oraz usunięcie zmarszczek. Zabieg trwa przeważnie od dwóch do trzech godzin.

Podniesienie obwisłej skóry wykonuje się za pomocą dwóch nacięć – pod uchem i za uchem. Lifting szyi z dodatkowym podniesieniem skóry wykonuje się za pomocą małego nacięcia pod brodą oraz pod uchem. W przypadku wykonywania wyłącznie podniesienia skóry jej odcinki są przycinane, natomiast reszta skóry zostaje naciągnięta i zszyta.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W przypadku liftingu szyi usuwa się odcinek pokrytego tłuszczem mięśnia, a pozostałe końce zszywa się razem. Operacja plastyczna wykonywana jest w środkowo-przedniej części szyi. Skórę łączy się pod uchem lub za uchem, aby uzyskać dobry wygląd szyi. Chirurg zamyka nacięcie za pomocą nierozpuszczalnych szwów. Wokół głowy i pod szyją umieszczony zostaje opatrunek uciskający.

2. Efekty liftingu szyi

Po zabiegu pacjentka może czuć się otępiona znieczuleniem i lekami. Przez około 14 dni od operacji należy trzymać głowę uniesioną. Szyja powinna być usztywniona. Nie wolno obracać nią z boku na bok, lecz przy obrocie manewrować całym ciałem. Przez pierwsze trzy dni po zabiegu dolna cześć twarzy i szyja są bardzo opuchnięte. Zazwyczaj opuchlizna wzmaga się w godzinach wieczornych. W miarę upływu czasu opuchlizna szyi ustępuje, a wraz z nią pooperacyjne sińce. Pacjentka powinna się psychicznie przygotować na swój początkowy wygląd. Obrzęk i siniaki to naturalny element większości operacji plastycznych. W pierwszych dniach po liftingu mogą też doskwierać dolegliwości bólowe ze strony pleców, ponieważ na początku niemożliwe jest całkowite wyprostowanie się.

Szwy z reguły zostają zdjęte po siedmiu dniach, a klamry po około dziesięciu. Skóra głowy może być niewrażliwa na dotyk, lecz nie jest to powodem do niepokoju. To zupełnie normalne zjawisko, ponieważ większa część nerwów została odłączona od swojego źródła. Potrzeba im czasu na zregenerowanie się. Po operacji szyi należy przez przynajmniej trzy tygodnie odpoczywać i nie przemęczać się. Nie wolno schylać się ani podnosić ciężkich przedmiotów. Należy też dbać o to, aby ciśnienie nie rosło zbyt gwałtownie, ponieważ może powodować krwawienia wewnętrzne w okolicy operowanej części ciała. Dlatego nie wolno uprawiać sportu, przemęczać się, korzystać z sauny, stosować urządzeń inhalacyjnych, pić alkoholu, palić papierosów i zażywać aspiryny.

Lifting okolic szyi to bardzo złożona operacja i wymaga ścisłego przestrzegania wszystkich zaleceń dotyczących okresu pooperacyjnego. Zmarszczki na szyi zostaną usunięte, a ponadto spłyceniu ulegną również zmarszczki na dekolcie. Początkowo po operacji można odczuwać zmianę podczas uśmiechania się – jest to dziwne uczucie ściągnięcia, czasem też swędzenie, ból, pieczenie lub uczucie chłodu. Wszystkie te objawy mijają po kilku tygodniach. Gdy opuchlizna zejdzie, widać odmłodzoną, gładką szyję.

3. Powikłania po liftingu szyi

Do głównych powikłań, które mogą wystąpić po operacji plastycznej szyi, należą:

  • reakcja alergiczna na znieczulenie i leki,
  • asymetria szyi,
  • krwiak,
  • miejscowe nagromadzenie płynu surowiczego,
  • guzowatość, plamistość i zwiotczenie skóry.

U niektórych pacjentów dochodzi także do pomarszczenia skóry. Niezwykle rzadkim powikłaniem jest utrata czucia w skórze szyi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze