Trwa ładowanie...

Opryszczka wargowa - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

 Paula Jakubasik
27.09.2022 16:08
Opryszczka wargowa to nieestetyczna zmiana w okolicach ust lub nosa.
Opryszczka wargowa to nieestetyczna zmiana w okolicach ust lub nosa. (adobestock)

Opryszczka wargowa często określana jako zimno to choroba przenoszona drogą kropelkową, choć wielu osobom kojarzy się wyłącznie z problemem natury estetycznej. Opryszczka wargowa pojawia się zwykle na skutek zmęczenia, stresu, osłabienia czy wyziębienia organizmu. Jak pozbyć się opryszczki wargowej?

spis treści

1. Co to jest opryszczka wargowa?

Opryszczka wargowa (opryszczka na ustach) to choroba wywoływana przez wirusa HSV1, szacuje się, że dotyka niespełna 80% populacji, choć objawy występują u połowy zakażonych.

Opryszczka do około 5. roku życia ma bezobjawowy przebieg, w późniejszym wieku wywołuje nieestetyczne zmiany w okolicach ust i nosa, a także ból, swędzenie i pieczenie. HSV1 nie stanowi dużego zagrożenia dla organizmu, o ile wirus nie zostanie przeniesiony do oka lub nie dotrze do mózgu (może wówczas doprowadzić do utraty wzroku lub opryszczkowego zapalenia opon mózgowych).

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Przyczyny opryszczki wargowej

Nosicielem opryszczki wargowej jest większość populacji, okazuje się, że do zakażenia może dojść już na etapie życia płodowego, a później na skutek pocałunku z osobą chorą lub korzystania z jej rzeczy osobistych, takich jak ręcznik, kubek czy sztućce.

Szacuje się, że większość osób pierwszą styczność z wirusem ma w dzieciństwie, ze względu na to, że opryszczka do 5. roku życia ma bezobjawowy przebieg.

W późniejszym czasie HSV1 przechodzi w stan uśpienia, ale wraca na skutek czynników, takich jak stres, zmęczenie, miesiączka, infekcja, przegrzanie lub wyziębienie, niedożywienie, rany czy zmiany hormonalne. Osoby, które zostały zarażone opryszczką wargową są jej nosicielami aż do końca życia, wirus zagnieżdża się w zwojach nerwowych.

3. Objawy opryszczki wargowej

Opryszczka wargowa jest dość łatwa do rozpoznania, ponieważ objawy widoczne są na skórze i błonach śluzowych w okolicach ust i nosa, rzadziej języka lub dziąseł.

Pierwszym etapem jest napięcie i pieczenie skóry, następnie widoczne staje się zaczerwienienie i niewielka grudka z płynem surowiczym w środku. Niedługo później pojawia się skupisko grudek i pęcherzyków, które poza nieatrakcyjnym wyglądem wywołują ból i pieczenie.

Zmiany mogą się rozlać i zająć znacznie większy obszar skóry, na przykład pomiędzy wargą a nosem. Dopiero po kilku dniach (do 10) pęcherzyki pękają, to właśnie wtedy płyn można przypadkowo przenieść do oczu.

Kolejnym etapem jest powstanie bolesnej nadżerki, która powoli zamienia się w łatwo pękające strupy. Nie wolno ich odrywać, ponieważ grozi to wydłużeniem procesu gojenia i powstawaniem blizn. Dodatkowo opryszczka wargowa u niektórych osób wywołuje stan podgorączkowy oraz dreszcze.

4. Leczenie opryszczki wargowej

Opryszczka wargowa ustępuje samoistnie, ale jest to długotrwały proces, który może zakończyć się powstaniem blizny lub wystąpieniem powikłań. Z tego względu warto zastosować tabletki na opryszczkę o właściwościach przeciwwirusowych, a także smarować zmianę maścią, kremem lub żelem dostępnym w aptece bez recepty.

Większość preparatów do stosowania miejscowego zawiera acyklowir, spowalniający namnażanie się wirusów. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej w momencie, gdy zauważymy napięcie i delikatne pieczenie lub mrowienie w okolicach ust lub nosa.

Apteczne metody na opryszczkę przyspieszają czas gojenia, dodatkowo zmniejszają świąd i pieczenie. Na rynku dostępne są również specjalne plasterki, które zmniejszają widoczność nadżerki.

5. Domowe sposoby na opryszczkę wargową

Domowe metody przyspieszają regenerację skóry i łagodzą uporczywe objawy. Warto zastosować okłady z melisy, rumianku, mięty lub szałwii, nakładać punktowo aspirynę, czosnek, pastę do zębów, miód lub aloes.

Składniki te wykazują właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, a dodatkowo mają korzystny wpływ na kondycję skóry. W przypadku dotkliwego bólu zaleca się posmarowanie opryszczki olejem z drzewa herbacianego lub przykładanie kostki lodu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze