Trwa ładowanie...

Owłosienie łonowe – kiedy się pojawia, funkcje, depilacja, pielęgnacja

Avatar placeholder
30.04.2021 13:20
Owłosienie łonowe – kiedy się pojawia, funkcje, depilacja, pielęgnacja
Owłosienie łonowe – kiedy się pojawia, funkcje, depilacja, pielęgnacja

Owłosienie łonowe jest jednym z pierwszych sygnałów, że wchodzimy w okres dojrzewania. Najczęściej owłosienie łonowe stanowi większy problem dla młodych dziewczyn, które zaczynają wówczas poszukiwać odpowiedniej dla siebie metody depilacji.

spis treści

1. Owłosienie łonowe - kiedy się pojawia

Całe ciało ludzkie pokrywają włosy. Są one różnej grubości i długości i spełniają różne funkcje. Owłosienie łonowe najczęściej pojawia ok. 12-13 roku życia. Warto podkreślić, że owłosienie łonowe ma zdecydowanie inne funkcje niż włosy, które mamy na głowie.

2. Owłosienie łonowe - funkcje

Na temat funkcji włosów łonowych jest wiele teorii. Na lekcjach biologii najczęściej usłyszymy, że owłosienie łonowe w szczególności w przypadku kobiet ma ochronić narządy intymne przed wnikaniem brudu i różnych zanieczyszczeń. Kolejna teoria głosi, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet zadaniem włosów łonowych jest zapewnienie ciepła narządom rozrodczym, które są szczególnie wystawione na działanie niskich temperatur i mogą szybko ulec wychłodzeniu.

Okazuje się jednak, że wielu badaczy ma inne zdanie. Część z nich uważa, że gęste owłosienie łonowe jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą się stać przyczyną przykrych dolegliwości w postaci infekcji intymnych.

Zobacz film: "Urodziła się z poważnym defektem narządów kobiecych"

Według innej teorii owłosienie łonowe może pełnić również funkcję ozdobną, jednak można się z nią zgodzić tylko w sytuacji, gdy jest ono odpowiednio wydepilowane. Obecnie coraz popularniejsze staje się usuwanie owłosienia łonowego, aby być bardziej atrakcyjnym dla naszego partnera.

Pamiętajmy również, że włosy łonowe są oznaką dojrzałości płciowej, dlatego uważa się, że ich funkcją może być zmniejszenie tarcia w czasie stosunku i ochrona narządów intymnych przed podrażnieniami i urazami. Ponadto niektórzy uważają, że owłosienie łonowe ma zatrzymywać feromony, aby zwabić potencjalnego partnera i począć potomstwo.

3. Owłosienie łonowe - depilacja

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się owłosienia łonowego. Młode dziewczyny najczęściej wybierają maszynkę. Jest to najprostszy i najtańszy sposób na usunięcie owłosienia łonowego. Do ogolenia owłosienia łonowego potrzebujemy jedynie maszynki i pianki do golenia, jednak efekty takiej depilacji są krótkotrwałe i owłosienie łonowe pojawia się już po 24 godzinach.

Do depilacji owłosienia łonowego można również wykorzystać maszynkę elektryczną, która jest dużo bezpieczniejsza niż maszynka jednorazowa, jednak nie gwarantuje efektu idealnie gładkiej skóry.

4. Owłosienie łonowe - podrażnienia

Niezależnie od metody usuwania owłosienia łonowego, należy odpowiednio zadbać o skórę po depilacji. Pamiętaj, że skóra w miejscach intymnych jest dużo bardziej wrażliwa i delikatna.

Warto użyć delikatnych preparatów dezynfekujących, które jednak nie wywołają podrażnień, ani nie uczulą skóry po depilacji owłosienia łonowego. Czasem zdarza się, że po ogoleniu owłosienia łonowego skóra zaczyna piec, a po pewnym czasie pojawiają się czerwone krostki. Wówczas dobrze jest przemyć skórę naparem z rumianku lub specjalnymi kosmetykami do pielęgnacji skóry po goleniu. Najważniejsze, aby nie miały intensywnego zapachu i barwników. Idealnie do pielęgnacji skóry po depilacji owłosienia łonowego sprawdzą się naturalne olejki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze