Trwa ładowanie...

Peeling solny - działanie, przepis, peeling solny czy cukrowy

 Paula Jakubasik
22.11.2022 12:50
Peeling solny wykazuje silne właściwości złuszczające i wygładzające.
Peeling solny wykazuje silne właściwości złuszczające i wygładzające. (Adobe Stock)

Peeling solny to kosmetyk, który skutecznie złuszcza martwy naskórek, poprawia krążenie krwi i wspomaga przemianę materii. Najlepiej stosować go 1-2 razy w tygodniu, by cieszyć się gładką skórą, mniejszą widocznością cellulitu i zapobiegać wrastaniu włosków. Jakie właściwości ma peeling solny i jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest peeling solny?

Peeling solny to kosmetyk zaliczający się do peelingów mechanicznych, czyli takich, które zawierają drobinki o właściwościach ścierających. Cząsteczki soli są zwykle dość duże i ostre, dzięki czemu skutecznie i silnie złuszczają martwy naskórek i oczyszczają skórę.

Peeling solny można kupić w dowolnej drogerii lub sklepie internetowym, a także przyrządzić samodzielnie w domu. Do produkcji peelingu stosowana jest sól morska, kamienna, a nawet kuchenna, choć droższe kosmetyki mają w składzie sól himalajską, hawajską czy peruwiańską.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Peeling to często pomijany kosmetyk w czasie pielęgnacji, choć ma niezwykle korzystny wpływ na wygląd i kondycję skóry, sprzyja również przyswajaniu składników odżywczych z balsamów czy kremów do ciała.

2. Działanie peelingu solnego

Stosowanie peelingu jest bardzo ważne, ponieważ skóra nieustannie produkuje nowe komórki. Niestety u wielu osób naturalny proces pozbywania się złuszczonego naskórka przebiega zbyt wolno, co sprawia, że w pewnych miejscach skóra jest grubsza, staje się szorstka, sucha i popękana. Regularnie wykonywany peeling solny ma następujące właściwości:

  • skutecznie złuszcza martwy naskórek,
  • dokładnie oczyszcza skórę,
  • odblokowuje ujścia gruczołów łojowych,
  • wygładza i odżywia skórę,
  • wspomaga przemianę materii,
  • zapobiega wrastaniu włosków,
  • wspiera walkę z cellulitem,
  • wspomaga rozbijanie podskórnej tkanki tłuszczowej,
  • poprawia koloryt skóry,
  • zapobiega tworzeniu się zaskórników,
  • niweluje przebarwienia i nierówności skóry,
  • przyspiesza regenerację skóry,
  • poprawia mikrokrążenie,
  • przygotowuje skórę do innych zabiegów.

3. Czym różni się peeling solny od cukrowego?

Działanie peelingu solnego i cukrowego są podobne, choć cząsteczki soli są większe i znacznie ostrzejsze, co przekłada się na silniejszy efekt złuszczenia skóry oraz mocniejsze działanie. Peeling solny jest szczególnie polecany do dolnych partii ciała, przede wszystkich ud i pośladków, czyli miejsc objętych cellulitem oraz problemem wrastających włosków.

Działanie soli jest na tyle intensywne, że sprawdzi się również do usuwania martwego naskórka z kolan, łokci i stóp. Jednocześnie przyspiesza przemianę materii, usuwa nadmiar wody z tkanek, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej oraz widoczność przebarwień. Zwiększa także przyswajalność substancji odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak kremy, balsamy czy masła do ciała.

Większość peelingów solnych jest wytwarzana na bazie soli morskiej, która słynie z właściwości przeciwzapalnych i odkażających. Dodatkowo wygładza, odżywia i regeneruje skórę oraz wspomaga jej proces odnowy. Kosmetyk z większymi drobnikami ścierającymi jest przydatny w kontekście depilacji, ponieważ ułatwia usunięcie wrastających włosków i redukuje ryzyko rozwoju stanu zapalnego w mieszkach włosowych.

Peeling cukrowy to natomiast produkt na bazie cukru trzcinowego, który rozpuszcza się nieco wolniej niż tradycyjny biały. Należy do delikatnych peelingów mechanicznych, które będą odpowiednie dla osób z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. Można bez obaw stosować go do oczyszczenia i wygładzenia całego ciała, korzystając z metody na sucho lub mokro.

Nałożenie drobinek na zwilżoną skórę da słabszy efekt złuszczenia, ponieważ przyspieszy rozpuszczanie się drobinek. Peeling cukrowy często zawiera mieszankę olejów, dzięki czemu nawilża i odżywia skórę, nie powoduje uczucia pieczenia ani ściągnięcia.

Peeling solny będzie lepszym wyborem dla osób, którym zależy na intensywnym działaniu złuszczającym i wygładzającym, borykają się z problemem zrogowaceń, cellulitu czy wrastających włosków. Kosmetyk ten sprawdzi się u osób w różnym wieku, choć nie zaleca się stosowania kosmetyku w przypadku skóry naczynkowej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

4. Jak zrobić domowy peeling solny?

Wykonanie peelingu solnego samodzielnie w domu jest bardzo łatwe, ponieważ kosmetyk ten w większości składa się z soli. Wystarczy sięgnąć po dowolny jej rodzaj i wymieszać z olejem, w celu uzyskania papkowatej konsystencji. Domowy peeling poza silnym działaniem złuszczającym skutecznie nawilży i odżywi skórę, a także zmniejszy ewentualne podrażnienia.

Do wykonania peelingu solnego świetnie sprawdzi się oliwa z oliwek, olej migdałowy, różany, lniany czy olejek z awokado. Osoby preferujące gęste peelingi powinny sięgnąć po olej kokosowy, który rozpuszcza się dopiero po kontakcie ze skórą. Warto eksperymentować, łączyć różne rodzaje olejów ze sobą, a także dodawać do peelingu inne składniki, takie jak miód, sok z cytryny czy olejki zapachowe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze