Czy codzienny peeling jest bezpieczny?
Złuszczanie skóry to idealny sposób na przyspieszenie procesu usuwania martwych komórek skóry. Dzięki temu wygładzamy powierzchnię skóry, wyrównujemy jej koloryt i przyspieszamy procesy jej odnowy. Peeling jest konieczny, ponieważ przynosi skórze wiele korzyści. Jednak nie można przesadzać z tego rodzaju zabiegami.
1. Jak często możemy wykonywać peeling?
To, czy możesz stosować peeling codziennie, zależy od typu preperatu oraz od rodzaju twojej skóry. Niektóre kosmetyki złuszczające zawierają na tyle delikatne drobiny, że ich codzienne stosowanie nie powinno zaszkodzić twojej skórze. Kosmetyki zawierające tworzywa sztuczne z polietylenu bez obaw możesz stosować codziennie. Jednak jeżeli masz wrażliwą skórę, to nawet tak łagodne preparaty mogą spowodować jej podrażnienie i zaczerwienienie. Gdy drobinki złuszczające zawarte w kosmetykach są ostre bądź gruboziarniste – nie powinnaś stosować takiego preparatu częściej niż dwa razy w tygodniu. Bardzo istotne są również partie skóry, które złuszczasz. Łokcie, kolana oraz podeszwy stóp są bardzo szorstkie i wymagają mocniejszego peelingu. Powinnaś w tych okolicach bardzo dokładnie wykonywać peeling skóry.
Wszystkie peelingi wspomagają eksfoliację skóry (złuszczanie martwych komórek), ale nie każdy z tych kosmetyków jest sobie równy. Różnią się one formą i zastosowaniem. Peelingi mogą mieć formę pasty, kremu lub żelu. W ich składzie obecne mogą być syntetyczne tworzywa, naturalne łupiny orzechów lub kryształki cukru. To właśnie te ziarenka przyspieszają usuwanie obumarłej warstwy naskórka. Inne peelingi to mieszanina substancji takich jak alfa-hydroksykwasy oraz beta-hydroksykwasy. Mają one postać kremu bądź żelu, który nakłada się na powierzchnię skóry bez konieczności jej masowania. Nie zawierają one żadnych drobinek. Preparaty na bazie kwasów powodują rozluźnienie połączeń pomiędzy komórkami skóry i ułatwiają eksfoliację martwej warstwy naskórka. Tego typu preparaty z reguły są delikatniejsze i w większości przypadków można stosować je codziennie.
2. Na co zwrócić uwagę, wykonując peeling skóry?
Niezależnie od tego, jaki preparat wybierzesz, jeżeli poczujesz, że jego działanie jest zbyt intensywne, najlepiej zmień go od razu. Jeżeli twoja skóra wykazuje oznaki podrażnienia, zaprzestań stosowania peelingu i ogranicz częstotliwość tego zabiegu. Pamiętaj, żeby zawsze uważnie obserwować reakcję skóry po wykonaniu zabiegu peelingującego. Deklaracje producenta na temat łagodności produktu nie zawsze oznaczają, że kosmetyk ten cię nie podrażni. Wszystko zależy od rodzaju skóry! Dlatego nowy peeling początkowo stosuj ostrożnie i bacznie obserwuj reakcję twojej skóry. Jeżeli masz problem z trądzikiem różowatym bądź trądzikiem pospolitym, zanim wykonasz peeling, skonsultuj się z dermatologiem. Niektóre leki mogą spowodować nadreaktywność skóry. W efekcie po zastosowaniu peelingu mogłabyś znacznie podrażnić skórę. Dermatolog to specjalista, który pomoże ci dobrać odpowiedni preparat złuszczający.
Ciężko odpowiedzieć na pytanie, czy peeling można stosować każdego dnia. Wszystko jest zależne od jego typu oraz rodzaju twojej skóry. Najważniejsze jest to, aby w odpowiednim momencie szybko zareagować. Także jeżeli twoja skóra źle toleruje częste złuszczanie, jak najprędzej ogranicz stosowanie peelingów.