Trwa ładowanie...

Eksfoliacja - co to jest? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Avatar placeholder
12.02.2024 13:29
Eksfoliacja
Eksfoliacja

Peeling AHA (alfahydroksykwasy) to zabieg złuszczania i usuwania zrogowaciałej warstwy naskórka za pomocą kwasów owocowych. Najczęściej stosowany jest kwas glikolowy, który otrzymywany jest z trzciny cukrowej i jest najlepszym kwasem owocowym stosowanym w kosmetyce. Zabieg może być przeprowadzony tylko przez doświadczoną kosmetyczkę, posiadającą odpowiednie uprawnienia. Eksfoliacja zapewnia głębokie oczyszczenie twarzy, odblokowanie ujść mieszków włosowych oraz odświeżenie i rozjaśnienie skóry.

spis treści

1. Złuszczanie naskórka kwasami owocowymi

Kwasy owocowe wykorzystywane w zabiegu delikatnie rozpuszczają wierzchnią, martwą warstwę naskórka. Wskutek tego następuje przyśpieszenie naturalnego procesu usuwania warstwy zrogowaciałych komórek, która gromadzi się na powierzchni skóry. Dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona, a osoba korzystająca z tego typu eksfoliacji może zlikwidować przebarwienia skóry oraz blizny potrądzikowe.

Eksfoliacja wykonywana jest w kilku etapach. Złuszczenie naskórka kwasami owocowymi powinno odbywać się przede wszystkim jesienią lub wiosną, ponieważ skóra po zabiegu bardziej narażona jest na promieniowanie słoneczne i mróz. Niektóre salony kosmetyczne oferują wykonywanie zabiegu przez cały rok. Po eksfoliacji skóra staje się wrażliwsza, dlatego zaleca się używanie kremów ochronnych, podkładów i pudrów, które będą ją chroniły przed działaniem szkodliwych czynników.

2. Wskazania i przeciwwskazania do eksfoliacji kwasami

Zabieg może być wykonywany zarówno przy skórze suchej, mieszanej, jak i tłustej. Peeling AHA jest nawet wskazany w przypadku umiarkowanego trądziku pospolitego. Wskazania do eksfoliacji, to:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • skóra sucha, szara, pozbawiona blasku,
  • trądzik (w przypadku braku zmian ropnych),
  • przebarwienia powierzchniowe,
  • rogowacenie przymieszkowe,
  • zmniejszone napięcie i elastyczność,
  • cera tłusta,
  • łojotok,
  • skóra zmęczona.

Eksfoliacja służy przede wszystkim nawilżeniu skóry i regeneracji skóry, wygładza ją i odmładza. Po zabiegu normalizują się zmiany trądzikowe, przebarwienia zostają rozjaśnione. Eksfoliacja zapobiega powstaniu nowych przebarwień, a także działa antybakteryjnie i kojąco, zapobiega powstawaniu zaskórników.

Do zabiegu nie powinny podchodzić osoby cierpiące na trądzik różowaty, stany zapalne skóry czy egzemę. Eksfoliacja nie jest polecana skórze z ubytkami takimi, jak skaleczenia czy otarcia. Klasyfikacja do zabiegu odbywa się w gabinecie kosmetycznym, w którym ma być wykonana eksfoliacja. Dzięki zastosowaniu kwasów w kosmetyce, skóra zyskuje na młodym wyglądzie.

Poddanie się zabiegowi eksfoliacji powinny przemyśleć osoby z cerą szarą, skłonną do przetłuszczania się lub tłustą, osoby mające zmiany pigmentacyjne i blizny potrądzikowe. Oczywiście, jeden zabieg nie zdziała cudów, choć wyraźnie zminimalizuje problemy skórne. Kilka powtórzeń eksfoliacji z zachowaniem pomiędzy nimi odpowiednich przerw może jednak na stałe pomóc w pozbyciu się plam na skórze czy przebarwień.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze