Trwa ładowanie...

Pocenie się w nocy – przyczyny, kuracja

Regularne pocenie się w nocy może być spowodowane błahym czynnikiem, ale także może być objawem ciężkiej choroby. Dlatego pocenie się w nocy nigdy nie powinno być lekceważone. Oczywiście pocenie się w nocy może powodować zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, przyczyną może być przejedzenie, ale jeśli pojawiają się także inne niepokojące objawy dla przykładu wysoka gorączka to wtedy trzeba poprosić o konsultację lekarza.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Przyczyny pocenia się w nocy

Pocenie się w nocy może być skutkiem przyjmowania leków. Głównie leki napotne, ale także leki przeciwgorączkowe. Również środki sterydowe i antydepresyjne mogą wywoływać nadmierne pocenie się w nocy. Z innych przyczyn, które powodują pocenie się w nocy należy wymienić infekcje wywołane przez wirusy czy bakterie dla przykładu zapalenie wsierdzia, gruźlica, stan zapalny szpiku, ropnie. Przy tych chorobach pojawia się także wysoka gorączka.

Nadmierne pocenie się w nocy i w dzień może być przyczyną choroby
Nadmierne pocenie się w nocy i w dzień może być przyczyną choroby

Pocenie się w nocy może być także objawem nadczynności tarczycy. Przy tej jednostce chorobowej pojawia się też kołatanie serca, duża nerwowość, znaczna utrata masy ciała. Lekarz, aby potwierdzić lub wykluczyć chorą tarczycę zleca zbadanie poziomu TSH, T3 i T4. Niestety pocenie się w nocy może być też objawem raka najczęściej chłoniaka ziarniczego. W niektórych przypadkach pocenie się w nocy to przyczyna spadku poziomu cukru we krwi, czyli hipoglikemia. Przyczyną mogą być również dolegliwości o podłożu neurologicznym, w tym przypadku pocenie się w nocy może być wywołane przez nagły wzrost ciśnienia krwi.

To też warto wiedzieć

Gwałtowne uderzenia gorąca i pocenie się w nocy mogą towarzyszyć kobietom w okresie menopauzy. Poty nocne mogą być także objawem obturacyjnego bezdechu sennego, który może pojawić się przy ciągłym chrapaniu. Bezdech nocny może powodować nie tylko osłabienie organizmu w ciągu dnia, ale może także skutkować nadciśnieniem tętniczym, a nawet cukrzycą. Jakie mogą być inne przyczyny, dla których występuje pocenie się w nocy? Przyczyną może być potliwość idiopatyczna, czyli nie tylko pocenie się w nocy, ale także w ciągu dnia. Niestety, ale lekarze nie znają przyczyny tej dolegliwości.

2. Trafiona diagnoza podstawą skutecznego leczenia

Samo pocenie się w nocy nie jest samodzielną chorobą. Dlatego zanim zostanie dobrany rodzaj leczenia, lekarz powinien prawidłowo zdiagnozować przyczynę potów. W tym celu należy przeprowadzić specjalistyczne badania. To, co pacjent może zrobić sam to dla przykładu prawidłowo dobrana dieta pozbawiona ostrych przypraw i dań.

Sposoby na nadmierne pocenie
Sposoby na nadmierne pocenie [7 zdjęć]

Używanie odpowiedniego antyperspirantu to najbardziej popularny sposób na nadmierną potliwość. Wypróbuj...

zobacz galerię

Warto także zacząć sięgnąć po suplementy diety w postaci witamin. Ważne jest także, aby zadbać o odpowiednie miejsce do spania, które powinno być regularnie wietrzone, a w trakcie okresu grzewczego warto na kaloryfer zamontować kamionki z wodą, które właściwie nawilżą powietrze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.