Pokrzywka u dzieci - charakterystyka, przyczyny, czy jest zaraźliwa
Pokrzywka u dzieci może być objawem alergii na słońce, sierść i naskórek zwierząt, roztocza kurzu domowego. Czasami pojawia się również na skutek spożycia uczulającego produktu żywnościowego. Pokrzywka cieplna może objawiać się w ten sam sposób co pokrzywka stresowa. Kiedy swędząca wysypka wymaga hospitalizacji?
1. Co to jest pokrzywka u dzieci i czym jest spowodowana?
Pokrzywka u dzieci to dolegliwość, która dotyczy powierzchownych warstw skóry właściwej. Charakteryzuje się złożoną etiologią oraz patogenezą. Czasami jest to po prostu wysypka od słońca, ale nie jest to reguła.
U wielu dzieci wysypka pojawia się na skutek spożycia uczulającego pokarmu, np. mleka, orzechów, owoców morza, pomidorów, selera czy przyprawy. Wysypka na brzuchu u dziecka czy pokrzywkowa wysypka na szyi może być również odpowiedzią organizmu na spożyte środki farmaceutyczne.
Pokrzywkę dzieli się na pokrzywkę ostrą oraz pokrzywkę przewlekłą. Pokrzywka ostra ustępuje w ciągu sześciu tygodni. W przypadku pokrzywki przewlekłej, zmiany mogą utrzymywać sie powyżej sześciu tygodni.
2. Objawy pokrzywki u dzieci
Pokrzywka u dziecka charakteryzuje się występowaniem na wypukłych, swędzących lub piekących bąbli pokrzywkowych z towarzyszącym zaczerwienieniem. Swędząca wysypka w postaci bąbli zazwyczaj przybiera barwę różowoporcelanową.
Objaw skórny poprzedzony jest rozszerzeniem niewielkich naczyń krwionośnych. Na skutek zwiększonej przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych, do tkanek mogą przedostać się różne mediatory zapalne.
Poza bąblami pokrzywkowymi, u dziecka może pojawić się również obrzęk naczynioruchowy, zwany również obrzękiem Quinckego.
3. Czy pokrzywka jest zaraźliwa?
Pokrzywka nie jest zaraźliwa, co za tym idzie, maluch nie może zarazić nią innych osób. Zarówno ostra, jak i przewlekła forma tej dolegliwości nie stanowi zagrożenia dla innych osób.
Pokrzywkową wysypkę na rękach czy wysypkę na nogach mogą wywołać uczulające produkty żywnościowe, alergeny powietrznopochodne, środki farmaceutyczne. Pokrzywka na twarzy czy rączce dziecka może być również objawem uczulenia na konserwanty czy składniki kosmetyków.
4. Pokrzywka u dziecka – kiedy do szpitala?
Decyzja o tym, czy dziecko z bąblami pokrzywkowymi powinno trafić do szpitala, zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia pokrzywki, wieku malucha, a także wystąpienia dodatkowych objawów chorobowych.
Specjaliści do oceny nasilenia oraz aktywności pokrzywki używają specjalnej skali UAS. O łagodnej pokrzywce można mówić wtedy, gdy u dziecka występuje poniżej dwudziestu bąbli pokrzywkowych na dobę, a występujące swędzenie skóry nie jest dokuczliwe.
Umiarkowana pokrzywka to od dwudziestu do pięćdziesięciu bąbli pokrzywkowych na dobę. Występujący u dziecka świąd jest dokuczliwy, ale nie zaburza wykonywania codziennych czynności czy snu.
Ciężka pokrzywka przebiega z dużym nasileniem objawów. U dziecka występuje więcej niż pięćdziesiąt bąbli w ciągu doby. Swędzenie skóry jest na tyle intensywne, że zaburza codzienne funkcjonowanie oraz spokojny sen. Młodzi pacjenci z atopowym zapaleniem skóry objawy pokrzywki mogą utrzymywać się znacznie dłużej.
Lekarze zazwyczaj zalecają hospitalizację, gdy u dziecka występuje ciężka pokrzywka z towarzyszącym jej obrzękiem naczynioruchowym oraz gorączką. Wskazaniem do hospitalizacji może być również wiek malucha. Sytuacją alarmową jest również występujący wstrząs anafilaktyczny, przebiegający z obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi oraz niewydolnością układu oddechowego.
Jeśli objawy wysypki nie ustępują, rodzic powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pediatrą. Konsultacja zalecana jest zarówno wtedy, gdy przedłuża się swędząca pokrzywka idiopatyczna, jak i nieswędząca wysypka u dziecka.