Trwa ładowanie...

Wszystko o cellulicie!

Wszystko o cellulicie!
Wszystko o cellulicie!

Obecnie cellulit to problem dość powszechnie znany. Rzadko która kobieta ma problem z diagnozą tego typu zmian. Przykre jest to, że niestety w pewnym momencie większość kobiet ma z nim problem i nie da się go całkowicie zredukować. Tak naprawdę można jedynie zmniejszyć jego widoczność.

spis treści

1. Jakie są objawy i przyczyny cellulitu?

Cellulit to defekt kosmetyczny i nie ma on nic wspólnego ze stanem naszego zdrowia. Zmiany zlokalizowane są w obrębie tkanki tłuszczowej i wyglądem przypominają budowę skórki od pomarańczy. Cellulit w pierwszych stadiach może być praktycznie niewidoczny. Zmiany mogą być dostrzegalne dopiero w momencie uchwycenia fałdu skóry. W wielu przypadkach, niestety, zmiany są widoczne gołym okiem, bez konieczności „ucisku” skóry. Z reguły cellulit zlokalizowany jest w obrębie ud i pośladków. Jednak niekiedy zmiany te pojawiają się również w okolicy brzucha, ramion i piersi.

Główną przyczyną cellulitu jest nierównomierne rozłożenie złogów tłuszczowych. Zlokalizowane są one w obrębie włókien kolagenowych. W momencie, gdy ilość tkanki tłuszczowej rośnie, złogi tłuszczu przeciskają się przez włókna skórne, tworząc na powierzchni skóry te nieestetyczne wybrzuszenia. Do głównych czynników sprzyjających powstawaniu cellulitu zaliczamy:

Zobacz film: "Fazy cellulitu"
  • Zmiany hormonalne,
  • Genetykę,
  • Starzenie się,
  • Dietę obfitą w węglowodany,
  • Zatrzymanie płynów w organizmie,
  • Odwodnienie.

2. Mity dotyczące cellulitu

Mówi się, że cellulit to problem kobiet z nadmiarem kilogramów. Jednak zmiany te związane są z budową struktury, jaką jest tkanka podskórna, i nawet szczupłe kobiety mają z nim problem. Niekiedy po prostu nie jest on tak widoczny, jak w przypadku kobiet „puszystych”. Całkowita redukcja cellulitu nie jest możliwa, jednak można ograniczyć jego widoczność.

Mówi się, że opalona skóra wygląda na zdrowszą, a cellulit jest wtedy znacznie mniej widoczny. Promieniowanie UV powoduje uszkodzenia w obrębie włókien skóry i sprawia, że staje się ona cieńsza i mniej sprężysta. W efekcie tego cellulit może stać się znacznie bardziej widoczny.

Wydawałoby się, że skoro przyczyną cellulitu są rosnące złogi tłuszczowe, to redukcja masy ciała powinna go znacznie zredukować. Jeżeli kobieta miała problem ze sporym nadmiarem kilogramów, to w wyniku intensywnego odchudzania zmiany mogą ulec pogorszeniu, gdyż skóra staje się luźniejsza i mniej jędrna, a to z kolei podkreśla widoczność cellulitu.

Rynek kosmetyczny oferuje szereg preparatów do walki z cellulitem. Przeważnie w ich skład wchodzą składniki takie jak teofilina, guarana i kofeina. Wiele firm kosmetycznych prowadzi badania na określonej grupie kobiet i promuje skuteczność swoich preparatów, podając wyniki w prasie czy nawet na opakowaniu kosmetyku. W trakcie tego rodzaju badań, kobiety z reguły nie tylko testują sam krem antycellulitowy. W tym czasie przestrzegają również diety i systematycznie wykonują ćwiczenia fizyczne. Cellulitu nie zredukujemy bowiem za pomocą kremu – dzięki niemu możemy poprawić wygląd naszej skóry, ale bez odpowiednich ćwiczeń i diety antycellulitowej nie osiągniemy nic więcej.

Jeżeli cellulit jest dosyć widoczny, to może być on jedną z przyczyn obniżenia poczucia własnej wartości. Pamiętaj, że większość kobiet ma ten problem i jeżeli będziesz dbała o ciało oraz aktywność fizyczną oraz odpowiednio się odżywiała, będziesz w stanie znacznie go zredukować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze