Trwa ładowanie...

Regulacja brwi woskiem

Avatar placeholder
05.11.2014 09:27
Regulacja brwi woskiem
Regulacja brwi woskiem

Regulacja brwi woskiem to zabieg kosmetyczny, który może być wykonywany w salonie kosmetycznym lub w domu. Dla osób, które chcą to zrobić samodzielnie po raz pierwszy, polecamy wosk na zimno przeznaczony do twarzy. Osoby, które mogą liczyć na wsparcie przyjaciółki, mogą zdecydować się na „wyższą szkołę jazdy”, czyli wosk na ciepło. W obu przypadkach należy bardzo uważać, gdyż skóra na twarzy jest wyjątkowo wrażliwa i łatwo ją podrażnić, a nawet poparzyć, w przypadku wosku gorącego.

spis treści

1. Jak wyregulować brwi woskiem?

Depilacja twarzy woskiem jest trudna ze względu na dużą delikatność skóry. Jeśli nie mamy wprawy, lepiej jest pójść do kosmetyczki lub poprosić o pomoc koleżankę. Zaletą depilacji woskiem jest fakt, że odrastanie włosków jest wolniejsze niż w przypadku golenia (trwa nawet do kilku tygodni), a odrastające włoski są delikatniejsze.

Istnieją dwa rodzaje depilacji woskiem:

  • depilacja zimnym woskiem w plastrach,
  • depilacja gorącym woskiem.
Zobacz film: "Depilacja brwi"

Bardzo skuteczna jest depilacja na ciepło, która nastręcza jednak dodatkowych trudności związanych z temperaturą wosku. Na nią lepiej nie decydować się samodzielnie. Pamiętajmy, aby nie nakładać wosku na skórę dwa razy podczas jednej depilacji. Zwiększa to ryzyko podrażnienia lub poparzenia delikatnej skóry. Dzięki temu, że wosk jest ciągle podgrzewany, jego temperatura po nałożeniu na skórę sprawia, że mieszek włosowy staje się lepiej ukrwiony i „rozluźniony”. Łatwiej więc wyrwać włos razem z cebulką. Oto jak wygląda depilacja brwi woskiem na ciepło:

  • podgrzewamy wosk (trzeba kontrolować temperaturę, aby nie była ani za wysoka, ani za niska),
  • rozprowadzamy w miejscu, skąd chcemy się pozbyć włosów, zgodnie z kierunkiem ich wzrostu,
  • przykładamy specjalny pasek do wosku,
  • zdecydowanym ruchem odrywamy go w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.

Depilacja brwi i wąsika za pomocą wosku na zimno jest łatwiejsza i mniej ryzykowna (chociaż też może wywołać podrażnienie skóry!). Jednak jej skuteczność w wyrywaniu włosków z cebulką jest niższa. Brak tu czynnika wysokiej temperatury, która rozpulchnia skórę i pozwala wyrwać włosy razem z cebulką. Wyrywanie niektórych włosków bez cebulek skutkuje ich szybszym odrastaniem. Specjalne plastry można dostać w każdej drogerii. Ich „obsługa” jest dużo prostsza niż gorącego wosku. Wystarczy podgrzać plaster w dłoniach, aż zrobi się ciepły i miękki, przykleić na odpowiednie miejsce na twarzy, skąd chcemy pozbyć się owłosienia i po chwili szybko i zdecydowanie oderwać. Pamiętajmy, żeby odrywanie zawsze wykonywać w stronę odwrotną niż kierunek rośnięcia włosów.

Po depilacji woskiem (szczególnie gorącym) trzeba zmyć ze skóry resztki wosku. Można to zrobić za pomocą oliwki dla dzieci. Dodatkowo złagodzi ona podrażnienie skóry.

2. Jakie są przeciwwskazania do depilacji woskiem?

Depilacja woskiem nie jest zalecana dla osób, które cierpią na zapalenie żył, żylaki, cukrzycę, padaczkę, a także choroby skóry, takie jak łuszczyca czy stany zapalne lub ropne skóry. Wosku w żadnej postaci nie należy nakładać na rany, brodawki ani na blizny. Skóra świeżo opalona także nie powinna być depilowana woskiem. Kobiety w zaawansowanej ciąży powinny poczekać z depilacją woskiem aż do rozwiązania. Szczególnym przeciwwskazaniem do depilacji za pomocą wosku jest uczulenie na wosk, a także osłabiona krzepliwość krwi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze