Trwa ładowanie...

Rodzaje pompek

Pompki bardzo dobrze rozbudowują i wzmacniają mięśnie ramion. Dzięki pompkom można zbudować masę mięśniową. Najczęściej wykonywane są pompki klasyczne i pompki damskie, jednak można je urozmaicać. Poniżej przedstawię kilka rodzajów pompek o różnym stopniu trudności, wpływające na wiele partii mięśniowych.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Rodzaje pompek – zasady

Aby dobrze wykonywać wszystkie rodzaje pompek należy zaznajomić się z ich techniką. Technika wykonywania pompek jest bardzo ważna. Dzięki jej znajomości unikniemy kontuzji i urazów, przez które ćwiczenia byłyby niemożliwe.

Jak zatem wykonać poprawną pompkę? Pierwsze co należy wykonać, to położyć się płasko na ziemi, na brzuchu, a dłonie mieć na wysokości klatki piersiowej. Dłonie mogą znajdować się nieco dalej niż nasze barki.

Na palcach u stóp oprzyj całą pozycję. Oderwij całe ciało od podłogi, w taki sposób, aby łokcie były proste i kolana również. Kręgosłup powinien tworzyć linię prostą, a głowa musi stanowić jego przedłużenie.

Pompki wykonujemy podnosząc i opuszczając tułów na rękach. Pamiętając przy tym, o napięciu wszystkich mięśni. Ta pozycja stanowi pozycję wyjściową pompki i na tej pozycji będą odbywały się pozostałe rodzaje pompek.

2. Rodzaje pompek – odmiany pompek

Istnieje wiele rodzajów pompek. Każdy rodzaj pompek wpływa na nieco inne partie, niektóre angażują także bardzo mocno mięśnie nóg i mięśnie brzucha. Jeżeli jesteś fanem wykonywania pompek, a znudziło ci się ciągłe wykonywanie pompek klasycznych, to poniżej przedstawiam inne rodzaje pompek, którymi można się zainspirować.

  • Pompki z mocno rozstawionymi ramionami – ten rodzaj pompki polega na bardzo szerokim rozstawie rąk. Łokcie mają być niemalże wyprostowane. Taka pompki charakteryzuje się małym zakresem wykonywania ruchu, jednak bardzo dobrze wpływa na mięśnie pleców.
  • Pompki na jednej ręce – tego rodzaju pompka jest dla osób, które pompki wykonują już dłuższy czas. Polega na wykonaniu pompki na jednej ręce. Jak można się domyślić, bardzo mocno angażowane jest ramię ręki, która w danym czasie wykonuje pompkę.
  • Pompki wąskie – rodzaje pompek, które polegają na trzymaniu dłoni bardzo blisko siebie, kciuki mają się stykać. W ten sposób wykonujemy pompkę.
  • Pompki z klaśnięciem – ten rodzaj pompki nie różni się od klasycznego praktycznie niczym. Podnosząc się, wykonujemy klaśniecie w dłonie i dalej wykonujemy pompkę.
  • Pompki na podwyższeniu – w tym celu można oprzeć się nawet o dowolny, ale stabilny mebel i wykonywać pompkę.
  • Pompki tyłem na podwyższeniu – różni się od powyższej jedynie, zmianą strony ciała (przód, tył).
  • Pompki na rękach – jeżeli opanowaliśmy sztukę stania na rękach i dalej chcemy pokonywać swoje ograniczenia, to dodajmy do stania na rękach skłon. Postarajmy się wykonywać pompkę, jedynie na rękach.

Musisz to wiedzieć

  • Pompki z jedną nogą uniesioną – tego typu rodzaje pompek, bardzo angażują mięśnie nóg. Ta pompka polega na wykonaniu klasycznej pompki, ale na jednej nodze.
  • Pompki na piłce – jedna dłoń oparta jest na piłce, a druga na podłodze. Tak wykonujemy pompkę.
  • Pompki na dłoniach nad głową – niesamowicie trudny rodzaj pompki. Dłonie powinny być jak najdalej za głową, jednak w taki sposób, aby móc wykonać zejście w dół.

Jak widać, rodzajów pompek jest wiele, jednak to nie wszystkie. Co więcej, pompki można dowolnie modyfikować i stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Rodzaje pompek dobrze zmieniać co jakiś czas albo na każdym treningu wykonywać inną pompkę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że pracujemy nad każdą górną partią mięśniową, bo mięśnie brzuch pracują podczas każdej pompki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.