Rodzaje pompek – zasady, odmiany pompek
Pompki bardzo dobrze rozbudowują i wzmacniają mięśnie ramion. Dzięki pompkom można zbudować masę mięśniową. Najczęściej wykonywane są pompki klasyczne i pompki damskie, jednak można je urozmaicać. Poniżej przedstawię kilka rodzajów pompek o różnym stopniu trudności, wpływające na wiele partii mięśniowych.
1. Rodzaje pompek – zasady
Aby dobrze wykonywać wszystkie rodzaje pompek należy zaznajomić się z ich techniką. Technika wykonywania pompek jest bardzo ważna. Dzięki jej znajomości unikniemy kontuzji i urazów, przez które ćwiczenia byłyby niemożliwe.
Jak zatem wykonać poprawną pompkę? Pierwsze co należy wykonać, to położyć się płasko na ziemi, na brzuchu, a dłonie mieć na wysokości klatki piersiowej. Dłonie mogą znajdować się nieco dalej niż nasze barki.
Na palcach u stóp oprzyj całą pozycję. Oderwij całe ciało od podłogi, w taki sposób, aby łokcie były proste i kolana również. Kręgosłup powinien tworzyć linię prostą, a głowa musi stanowić jego przedłużenie.
Pompki wykonujemy podnosząc i opuszczając tułów na rękach. Pamiętając przy tym, o napięciu wszystkich mięśni. Ta pozycja stanowi pozycję wyjściową pompki i na tej pozycji będą odbywały się pozostałe rodzaje pompek.
2. Rodzaje pompek – odmiany pompek
Istnieje wiele rodzajów pompek. Każdy rodzaj pompek wpływa na nieco inne partie, niektóre angażują także bardzo mocno mięśnie nóg i mięśnie brzucha. Jeżeli jesteś fanem wykonywania pompek, a znudziło ci się ciągłe wykonywanie pompek klasycznych, to poniżej przedstawiam inne rodzaje pompek, którymi można się zainspirować.
- Pompki z mocno rozstawionymi ramionami – ten rodzaj pompki polega na bardzo szerokim rozstawie rąk. Łokcie mają być niemalże wyprostowane. Taka pompki charakteryzuje się małym zakresem wykonywania ruchu, jednak bardzo dobrze wpływa na mięśnie pleców.
- Pompki na jednej ręce – tego rodzaju pompka jest dla osób, które pompki wykonują już dłuższy czas. Polega na wykonaniu pompki na jednej ręce. Jak można się domyślić, bardzo mocno angażowane jest ramię ręki, która w danym czasie wykonuje pompkę.
- Pompki wąskie – rodzaje pompek, które polegają na trzymaniu dłoni bardzo blisko siebie, kciuki mają się stykać. W ten sposób wykonujemy pompkę.
- Pompki z klaśnięciem – ten rodzaj pompki nie różni się od klasycznego praktycznie niczym. Podnosząc się, wykonujemy klaśniecie w dłonie i dalej wykonujemy pompkę.
- Pompki na podwyższeniu – w tym celu można oprzeć się nawet o dowolny, ale stabilny mebel i wykonywać pompkę.
- Pompki tyłem na podwyższeniu – różni się od powyższej jedynie, zmianą strony ciała (przód, tył).
- Pompki na rękach – jeżeli opanowaliśmy sztukę stania na rękach i dalej chcemy pokonywać swoje ograniczenia, to dodajmy do stania na rękach skłon. Postarajmy się wykonywać pompkę, jedynie na rękach.
- Pompki z jedną nogą uniesioną – tego typu rodzaje pompek, bardzo angażują mięśnie nóg. Ta pompka polega na wykonaniu klasycznej pompki, ale na jednej nodze.
- Pompki na piłce – jedna dłoń oparta jest na piłce, a druga na podłodze. Tak wykonujemy pompkę.
- Pompki na dłoniach nad głową – niesamowicie trudny rodzaj pompki. Dłonie powinny być jak najdalej za głową, jednak w taki sposób, aby móc wykonać zejście w dół.
Jak widać, rodzajów pompek jest wiele, jednak to nie wszystkie. Co więcej, pompki można dowolnie modyfikować i stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Rodzaje pompek dobrze zmieniać co jakiś czas albo na każdym treningu wykonywać inną pompkę. W ten sposób będziemy mieli pewność, że pracujemy nad każdą górną partią mięśniową, bo mięśnie brzuch pracują podczas każdej pompki.