Skwalen - charakterystyka, źródła, właściwości lecznicze, czym różni się skwalen od skwalanu
Skwalen to związek, który jest składnikiem płaszcza lipidowego ludzkiej skóry. Mimo, że występuje on naturalnie w naszym organizmie, warto zadbać o jego dodatkową suplementację. Prozdrowotne właściwości skwalenu były znane już setki lat temu. Japońskie gejsze wykorzystywały ten związek organiczny w swojej codziennej pielęgnacji. Skwalen hamuje procesy starzenia i wykazuje działanie antyoksydacyjne. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
1. Czym jest skwalen?
Skwalen (łac. Squalus) to bezbarwny węglowodór wielonienasycony o wzorze sumarycznym C30H50. Jego masa molowa wynosi 410,71 g/mol. Nazwa związku organicznego wywodzi się z łaciny i oznacza koleń, czyli gatunek rekina, który charakteryzuje się silnymi kolcami w płetwach grzbietowych.
Skwalen jest związkiem organicznym, który stanowi składnik płaszcza lipidowego skóry ludzkiej. Zdaniem specjalistów skwalen stanowi więcej niż dziesięć procent sebum w organizmie człowieka. Jest obecny w tłuszczu wątroby rekina, a także tkankach innych zwierząt oraz roślin. Skwalen wykazuje szereg wyjątkowych właściwości, m.in. przeciwutleniających, antybakteryjnych, a także przeciwgrzybiczych. Ten prozdrowotny związek organiczny był wykorzystywany już setki lat temu przez japońskie gejsze. Japonki stosowały go jako naturalny kosmetyk pielęgnacyjny.
Przeczytaj także
2. Źródła skwalenu
Skwalenu nie da się wyprodukować syntetycznie. Możemy znaleźć go w naturalnych olejach. Olej z wątroby rekina wykazuje największe stężenie tego związku. Jakie są pozostałe źródła skwalenu? To przede wszystkim olej z nasion amarantusa (6300 mg na 100 g), oliwa z oliwek (685,5 mg na 100 g), a także olej z nasion dyni (890 mg na 100 g).
3. Właściwości lecznicze skwalenu
Właściwości lecznicze skwalenu:
- wykazuje działanie przeciwzapalne,
- wspiera układ odpornościowy człowieka,
- wykazuje działanie antybakteryjne,
- działa przeciwgrzybiczo,
- chroni organizm przed szkodliwymi wirusami,
- przeciwdziała chorobie wieńcowej (schorzenie niejednokrotnie nazywane jest chorobą niedokrwienną serca),
- redukuje poziom złego cholesterolu we krwi,
- wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu kostnego,
- przeciwdziała zaburzeniom pracy mitochondriów w wątrobie,
- przeciwdziała powstawaniu złogów żółciowych.
Zobacz także:
4. Skwalen a skwalan
Wiele osób myli skwalen ze skwalanem. W rzeczywistości skwalan to syntetyczna pochodna skwalenu. Zdaniem dermatologów skwalan wykazuje silne właściwości nawilżające, z tego powodu jest szeroko wykorzystywany w branży kosmetycznej. W szczególności polecany jest osobom, które borykają się z łuszczycą, egzemą, a także skórą wrażliwą. Doskonale sprawdzi się również w przypadku skór problematycznych, np. ze stanami zapalnymi. Dodatkowo, skwalan opóźnia procesy starzenia, chroni cerę przed czynnikami zewnętrznymi, niweluje blizny, a także redukuje przebarwienia skórne. W przeciwieństwie do skwalenu, skwalan ma dłuższy okres trwałości, ponieważ nie podlega procesowi utlenienia.
Komentarze