Slow jogging – definicja, zasady, zalety, książka
Chcesz być aktywny fizycznie, ale nie znalazłeś jeszcze dla siebie odpowiedniej dyscypliny? Być może odpowiedzią na twoje potrzeby jest slow jogging. Slow jogging to forma aktywności, która nie wymaga zbyt dużo od osoby ćwiczącej – wystarczy znaleźć czas i chęci. Slow jogging nie wyczerpuje, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Na czym więc polega slow jogging i czy każdy może go trenowaćdłogowiecznosc zbczdrowie ?
1. Slow jogging - definicja
Na stronie internetowej propagującej slow jogging czytamy, że jest to japoński sposób na długowieczność. Dlaczego japoński? Ponieważ pomysłodawcą slow joggingu jest profesor Hiroaki Tanaka, który pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni. Profesor przez lata starał się opracować metodę skutecznie spalającą kalorie, jednak nie wymagającą nadmiernego męczenia się oraz taką, którą poprawi stan zdrowia.
Slow jogging to, jak sama nazwa wskazuje, sposób biegania. To jogging w zwolnionym tempie. Biegacz porusza się z szybkością około 5 km/h. Tak, to bardzo wolno. W tym czasie można rozmyślać, rozmawiać, podziwiać piękno natury, dostrzegać nawet drobne szczegóły w otaczającej nas przestrzeni.
Slow jogging można uprawiać o każdej porze dnia. Nie ma znaczenia, ile mamy lat i jak bardzo jesteśmy wysportowani – wystarczy znaleźć wolną chwilę w ciągu doby, a potem odnaleźć w sobie chęci do tego, aby rozpocząć slow jogging. Filozofia slow joggingu polega na tym, aby biegając móc się uśmiechać i podchodzić do aktywności z pozytywnym nastawieniem.
2. Slow jogging - zasady
Slow jogging rządzi się swoimi zasadami. Uprawiając slow jogging poruszamy się w bardzo wolnym tempie, w takim, że nawet spacerujący przechodnie będą nas wyprzedzać.
Slowe jogging warto uprawiać przynajmniej pół godziny każdego dnia – oczywiście z uśmiechem na ustach. Bardzo ważne jest zadbanie o poprawną technikę. Podczas slow joggingu postawa powinna być poprawna. Plecy wyprostowane, a głowa powinna patrzyć na wprost. Stopa powinna lądować na śródstopiu. Wciągamy powietrze nosem, a wypuszczamy ustami.
Jeżeli zaczynamy przygodę ze slow joggingiem, to można zacząć trenować 10 minut dziennie albo przeplatać 5 minut biegu z minutą marszu.
3. Slow jogging - zalety
Zalety slow joggingu jest bardzo wiele, można do nich zaliczyć:
- dotlenienie mózgu – dzięki temu nasz umysł będzie lepiej pracował, zmniejszymy ryzyko zawałów, a także poprawimy wydolność krążeniową;
- spalanie kalorii – podczas treningu można spalić nawet 300 kalorii;
- wzmocnienie organizmu – dzięki regularnym treningom wzmocnimy nasze kości, a także stawy;
- zwiększenie pokładów energii – slow jogging wpływa pozytywnie na stan naszego umysłu, dzięki czemu jesteśmy pozytywnie nastawieni do ludzi i codziennych obowiązków.
4. Slow jogging - książka
Coraz więcej Polaków trenuje slow jogging. Po prostu spróbowali i już nie chcą przestać. Jeśli jednak należymy do grupy osób, które chciałyby ćwiczyć, ale nie wiedzą jak, to mamy instruktorów, którzy robią wszystko, aby na trasach coraz mniejszą liczbę osób dziwili „wolni biegacze”. Jeżeli zaś trenujemy, czujemy się w tym dobrze i chcemy się sprawdzić, można wziąć udział w maratonie i pokonać trasę w rytmie slow.
Dla osób spragnionych wiedzy teoretycznej powstała nawet książka o slow joggingu. Dzięki niej można dowiedzieć się, jak dokładnie należy ćwiczyć, jakie są założenia idei slow joggingu. Na kartach książki znajdziemy również odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest „slow” życie i na czym polega taki sposób codziennego funkcjonowania